"Скільки років працюю — вперше таке бачу": як потепління вплине на врожай черешні у Запорізькій області

"Скільки років працюю — вперше таке бачу": як потепління вплине на врожай черешні у Запорізькій області

Перша черешня в Запорізькій області може з'явитися вже наприкінці травня. Це пов'язано із різким потеплінням в регіоні. Однак такі погодні умови несуть і загрозу для ягід. Адже допоки плоди наливаються і достигають, з'являються і шкідники.

Про це розповів Суспільному головний агроном плодово-ягідного господарства області Андрій Стефановський.

За словами агронома, кількість та темпи росту дерев цього року вражають:

черешня
Андрій Стефановський, головний агроном плодово-ягідного господарства Запорізької області. Фото: Суспільне Запоріжжя
"Я скільки років працюю — вперше таке бачу. Щоб, як в цьому році, набагато раніше, посунулась черешня".

У саду, яким опікується Андрій Стефановський, понад 7 тисяч фруктових дерев. Є сорти як ранньої, так і пізньої черешні. Зокрема, і та сама — мелітопольська. За словами агронома, вона може достигнути раніше звичних термінів:

"Раніше крупноплодна дозрівала в числах 20-их червня. В цьому році — однозначно буде зсув днів на 10, думаю. Може на 15. Зазвичай ми всім кажемо на 1 червня. А як воно буде — може і раніше на 5-7 днів".
черешня
Дерева черешні. Фото: Суспільне Запоріжжя

Такі темпи росту черешні пов'язані з різким потеплінням, каже агроном. Втім, це несе і загрозу для ягід. Адже допоки плоди наливаються і достигають, з'являються і шкідники:

"Починається вихід мухи. Набирається середньорічна температура, і починається вихід з почви личинок. Вона відкладає яйця на черешню, і — червива. Зараз треба вже проводити хімічну обробку саме від мухи".

Шкідливі для черешні й рясні опади, говорить Андрій Стефановський:

черешня
Дерева черешні. Фото: Суспільне Запоріжжя
"Навантаження на дерево хороше. Тобто будь-яка гниль, вона контактує. Навіть якщо на одній з’являється бродіння плоду, воно контактує з тією, що поруч і йде масове, як би так в кучах пліснява з’являється. Тому як тільки почнуться дощі — треба не впускати можливість і проводити профілактичну обробку фунгіцидами, від гнилі".

Нині ж, каже чоловік, реальних ризиків для втрати врожаю черешні у Запорізькій області — немає. Тож вже наприкінці травня-початку червня стиглі ягоди почнуть збирати. За прогнозом агронома, ціна на черешню може бути нижчою ніж торік:

черешня
Дерева черешні. Фото: Суспільне Запоріжжя
"В середньому вона була десь 50-60-70 грн, десь так. Минулого року її було мало. І по ранніх сортах — минулого року дуже мало було ранніх. В цьому — значно краще. Десь врожай може складати 50-60 кг з дерева. А коли багато — я думаю, що навіть і нижче ціни можуть бути".

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber

На початок