Статус "обмежено придатний" скасують. Що чекає на військовозобов'язаних: розповідає адвокатка із Запоріжжя

Статус "обмежено придатний" скасують. Що чекає на військовозобов'язаних: розповідає адвокатка із Запоріжжя

"Обмежено придатних" не буде
Шеврон військового ЗСУ. АрміяInform

Підписаний президентом Володимиром Зеленським закон (законопроєкт №10313) "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення прав військовослужбовців і поліцейських на соціальний захист" скасовує статус "обмежено придатний" для військової служби. Тож чоловікам, які мали такий статус, доведеться знову пройти військово-лікарську комісію.

Суспільне поспілкувалося з адвокаткою Ольгою Звелінською, яка розповіла, що передбачає скасування статусу "обмежено придатний" та скільки часу відвели, щоб пройти ВЛК.

"Придатний" і "непридатний" до військової служби — закон визначає тільки такі статуси. У Міністерстві оборони роз’яснили, що скасування обмеженої придатності не означає автоматичного переходу до іншого статусу (придатний чи непридатний). Протягом 9 місяців чоловіки мають пройти повторну військово-лікарську комісію, яка й надасть відповідний висновок, каже адвокатка Ольга Звелінська.

Обмежено придатних не буде: що на них чекає
Ольга Звелінська. Суспільне Запоріжжя

Коли "обмежено придатних" мобілізували, крім основного висновку про стан здоров'я, ВЛК видавала рекомендацію, в яких військах йому служити небажано, зазначає адвокатка Ольга Звелінська.

“Внесені були зміни ще в серпні минулого року, де ВЛК зобов'язали зазначати, до служби в яких військових формуваннях і частинах можуть бути залучені обмежено придатні особи. У кожній постанові ВЛК зазначено чітко, що військовослужбовець непридатний до служби в ДШБ, і пішов перелік, але придатний для служби в ТЦК та СП, в частинах забезпечення, ВСП і навчальних закладах.”

Обмежено придатних не буде: що на них чекає
Ольга Звелінська. Фото: Суспільне Запоріжжя

Наразі переліку захворювань для визначення придатності/непридатності до військової служби немає, його має ухвалити уряд протягом трьох місяців після набрання законом чинності:

"Зараз немає жодного ще детального будь-якого регулювання. Вказаних відносин, як це буде відбуватися, куди перейдуть ті категорії, які були "обмежено придатними". Чи вони перейдуть в категорію непридатних, чи вони будуть визначатися придатними — все буде регулюватися 402 наказом Міноборони, який визначає положення військово-лікарських комісій, які визначають придатність\непридатність. Поки що жодних змін туди не внесено”.

Обмежено придатних не буде: що на них чекає
Військовий квиток. Getty Images

У Міноборони наголошують, що після повторного огляду військові, які будуть визнані непридатними, – будуть звільнені з військової служби, а визначені придатними – її продовжать. Щодо військовозобов’язаних, то непридатних виключатимуть з військового обліку, а ті, кого визначать придатними, підуть боронити країну:

"Маю надію, що нашим законодавцям вистачить політичної волі, розуму, здорового глузду, щоб хоча б якось прописати механізм, як будуть проходити ці особи службу, бо перекочувати зі статусу "обмежено придатний" у "придатний" , і в нас командири трактують це по-своєму. Якщо придатний, бери автомат, гвинтівку та йди в наступ. А в нас обмежено придатні особи — це інколи особи з таким букетом хвороб, що там їх треба непридатними визнавати, а вони в нас обмежено придатними, вони перейдуть до придатних", зазначає Ольга Звелінська.

Закон, що скасовує статус "обмежено придатний" набуде чинності за місяць після його публікації – 4 травня. Тобто у чоловіків, які мають цей статус, є 9 місяців. Кінцевий термін – 4 лютого 2025 року.

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber

На початок