Гендиректор МАГАТЕ Гроссі вважає, що заборона доступу українського персоналу на Запорізьку АЕС не загрожує безпеці

Гендиректор МАГАТЕ Гроссі вважає, що заборона доступу українського персоналу на Запорізьку АЕС не загрожує безпеці

Очільник МАГАТЕ Гроссі: заборона доступу українських фахівців на ЗАЕС не загрожує безпеці
Голова МАГАТЕ Рафаель Гроссі під час інтерв’ю Reuters у Токіо, 12.03.2024. Фото: REUTERS/Chris Gallagher

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) вважає, що заборона доступу українського персоналу до тимчасово окупованої Запорізької атомної станції (ЗАЕС) не створює прямої загрози для ядерної безпеки.

Про це він сьогодні, 12 березня, повідомив у інтерв'ю Reuters

"Ситуація не є сталою в довгостроковій перспективі. Однак в нинішніх умовах, коли станція зупинена, персонал, який там перебуває, може виконувати свою роботу", — зазначив Гроссі.

На запитання, чи були якісь проблеми з безпекою, пов'язані з персоналом, якому заборонили доступ на станцію, очільник МАГАТЕ відповів: "Не прямо".

Минулого тижня Рада керуючих МАГАТЕ проголосувала за вимогу до Росії вийти з електростанції та повернути її під контроль української влади.

Хоча деякі українські працівники наразі працюють разом із росіянами для експлуатації електростанції, деяким українцям було заборонено доступ на станцію через відмову підписувати нові російські контракти.

Рафаель Гроссі вчергове зазначив, що з першого лютого цього року на станцію не допустили приблизно 100 працівників, які відмовилися підписувати контракт з "Росатомом".

У матеріалі Reuters йдеться, що міністр енергетики України Герман Галущенко назвав це "черговою російською брехнею" і заявив, що реальна цифра становить 380 працівників, додавши, що нестача персоналу означає рух "до ядерної аварії".

"Це трохи суб'єктивне питання", — відповів Гроссі, пояснюючи розбіжність цифр.

Ці коментарі були надані після того, як Гроссі зустрівся з президентом Росії Путіним, щоб обговорити майбутнє Запорізьку АЕС.

Що відомо про присутність місії МАГАТЕ на Запорізькій АЕС

Міжнародне агентство з атомної енергії створили у 1957 році як структуру, яка мала запобігти розповсюдженню ядерної зброї та технології з її виготовлення. Іншою її функцією став контроль за мирним використанням атомної енергії у світі, зокрема створення стандартів ядерної безпеки.

Керівними органами МАГАТЕ є Секретаріат, Генеральна конференція та Рада керівників. Нині генеральним директором є аргентинець Рафаель Гроссі. Він має 6 заступників.

 • 7 березня 2024 року МАГАТЕ схвалили проєкт резолюції про термінове повернення Запорізької АЕС під повний контроль України;
 • 1 березня 2024 року експерти МАГАТЕ вкотре повідомили, що чули вибухи та постріли неподалік тимчасово захопленої ЗАЕС;
 • 7 лютого 2024 року Рафаель Гроссі відвідав тимчасово окуповану ЗАЕС;
 • 2 лютого 2024 року на тимчасово захопленій ЗАЕС з першого лютого 2024 року працівникам українського "Енергоатома", які не підписали договори з "Росатомом", заборонили доступ до ЗАЕС.
 • 19 січня у МАГАТЕ повідомили, що російська армія знову замінувала окуповану нею Запорізьку АЕС. Зазначається, що вибухові пристрої розташовані між внутрішньою та зовнішньою огорожею навколо електростанції, що є несумісним зі стандартами безпеки, заявив керівник МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Торік у листопаді ЗАЕС була розмінована.
 • 17 січня експертам МАГАТЕ надали доступ до шостого енергоблока. Проте знов було відмовлено у доступі до деяких частин машинного залу.
 • 3 січня у МАГАТЕ повідомили, що експертам не дали доступу до деяких залів енергоблоків Запорізької АЕС.
 • 5 грудня На ЗАЕС відбулась чотирнадцята ротація місії МАГАТЕ. Про це повідомив Олександр Тарнавський, командувач ОСУВ "Таврія".
 • 3 листопада пресслужба Державної інспекції ядерного регулювання України повідомила про успішно проведену чергову ротацію місії МАГАТЕ на тимчасово окупованій ЗАЕС. Це вже 14 група експертів Агенції від початку встановлення постійної моніторингової місії.
 • 3 жовтня генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі повідомив про успішно проведену ротацію;
 • 28 вересня Володимир Зеленський повідомив, що Україна ввійшла до Ради керуючих Міжнародного агентства з атомної енергії на 2023-2025 роки;
 • 25 вересня Генеральна конференція МАГАТЕ затвердила призначення Рафаеля Гроссі генеральним директором агентства на наступні чотири роки, який починається на початку грудня 2023 року;
 • Під час одинадцятої ротації представників МАГАТЕ на ЗАЕС, українські сапери знешкодили п'ять російських протипіхотних мін на шляху місії;
 • 2 вересня МАГАТЕ успішно провела одинадцяту ротацію групи експертів на Запорізькій АЕС;
 • 2 березня 2023 року на Запорізькій атомній електростанції відбулася шоста ротація групи експертів МАГАТЕ;
 • 4 листопада 2022 року на Запорізькій АЕС відбулася друга ротація експертів МАГАТЕ;
 • 7 жовтня 2022 року МАГАТЕ вдвічі збільшує кількість своїх експертів на Запорізькій АЕС. Так, відбулася перша ротація. Відтоді на ЗАЕС присутні четверо представників МАГАТЕ;
 • 1 вересня 2022 року місія МАГАТЕ прибула на Запорізьку АЕС. До складу місії входять експерти з Польщі, Литви, Сербії, Китаю, Франції та інших країн. Представників Британії, США та Росії у ній немає.

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber

На початок