Майже два роки минуло після затримання росіянами у Дніпрорудному Олега Хвостенка. Що нині відомо

Майже два роки минуло після затримання росіянами у Дніпрорудному Олега Хвостенка. Що нині відомо

Українець з Дніпрорудного в полоні
Олег та Тетяна Хвостенки. Фото: Правозахисна група "СІЧ"

Олег Хвостенко — 62-річний житель тимчасово окупованого міста Дніпрорудне на Запоріжжі, якого в липні 2022 року затримали російські військові. Відтоді невідомо, де саме Олег перебуває та в якому стані знаходиться. Які дії намагаються робити рідні та правозахисники, аби встановити факт полону.

Кореспонденти Суспільного поспілкувалися з представниками правозахисної групи "СІЧ", що допомагає рідним Олега Хвостенка.

Затримання жителя Дніпрорудного Запорізької області Олега Хвостенка

До повномасштабного вторгнення Олег Хвостенко працював інкасатором в одному з банків міста Дніпрорудне. Після окупації він єдиний зі співробітників, не виїхав та майже щодня продовжував ходити до банку, аби прибирати територію.

Півтора року з моменту викрадення: військові РФ силою затримали жителя Дніпрорудного на Запоріжжі
Олег Хвостенко. Фото: Правозахисна група "СІЧ"

2 липня 2022 року, коли Олег з 11-річною онукою прийшли до банку, російські військовослужбовці затримали його та запхали в авто. Дівчинці ж сказали йти додому. Коли про це дізналася сестра Олега, одразу прибігла до банку та попросила військових показати брата, але його вже відвезли до міської ради:

"Він стояв обличчям до стіни, руки за головою, ноги тремтіли. Таким брата я ще не бачила. Тоді запитала у нього, чи його били. Він намагався розвернутись, але окупанти одразу йому автомат до спини притисли та сказали: “Хто тобі дозволив ворушитись?” Мені наказали йти геть", — розповіла сестра Олега.
Півтора року з моменту викрадення: військові РФ силою затримали жителя Дніпрорудного на Запоріжжі
Олег та Тетяна Хвостенки разом із сином. Фото: Правозахисна група "СІЧ"

Спроби зі встановлення факту викрадення Олега Хвостенка

Дружина Олега Хвостенка Тетяна виїхала з Дніпрорудного за декілька днів до повномасштабного вторгнення, а син вже давно не жив у місті. Вони подали до поліції заяву про викрадення чоловіка. Нині справу передали до Запорізької обласної прокуратури та Служби безпеки України. Втім, за майже два роки від моменту затримання Олега, факт позбавлення його особистої свободи не встановлений й досі.

Як зазначила юристка правозахисної групи "СІЧ" Юлія Полєхіна, яка допомагає родині Хвостенків, ймовірна причина відмови встановити факт викрадення Олега — неможливість допитати онлайн свідків з тимчасово окупованої території (ТОТ) через загрозу для їхнього здоров'я та життя:

"Ми вже додатково подали заяву про допит ще чотирьох свідків, які виїхали з окупованої території, місяць тому дізнались, що одну з цих свідків нарешті допитали".
Півтора року з моменту викрадення: військові РФ силою затримали жителя Дніпрорудного на Запоріжжі
Олег Хвостенко разом з дружиною та сином. Фото: Правозахисна група "СІЧ"

Тетяна Хвостенко розповіла, що з грудня 2023 року вже відбулося кілька зустрічей з виконувачем обов'язки уповноваженого – начальника Управління з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин МВС України Артуром Добросердовим. Рідні Олега Хвостенка передали йому скарги стосовно відмови визнання факту викрадення Олега та відсутності зв‘язку з відповідними структурами й органами. Він пообіцяв, що з ними зв’яжуться.

Також зверталися і до Комісії з питань встановлення факту полону (Комісії), проте не отримали підтвердження факту визнання Олега Хвостенка таким, що позбавлений особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України.

Тож, юристка правозахисної групи "СІЧ" Юлія Полєхіна звернулася до суду.

Звернення до Запорізького окружного адміністративного суду

Так, за словами Юлії Полєхіної, до суду вже поданий позов до суду щодо визнання протиправним та скасування рішення Комісії з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України в частині непідтвердження факту позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України стосовно Олега Хвостенка.

У матеріалах справи також витребовують й саме рішення Комісії:

"Позивачем заявлене клопотання про витребування від Комісії належним чином засвідченої копії рішення Комісії з питань встановлення факту позбавлення особи особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України від 24.10.2023, оформленої протоколом засідання даної комісії, про не підтвердження факту позбавлення особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України", — йдеться в матеріалах суду.

Звернення до Європейського Суду з прав людини (ЄСПЛ)

Щодо цієї ситуації за юридичної допомоги правозахисної групи "СІЧ" підготували документи й відправили скаргу до ЄСПЛ скаргу та повідомлення до договірних органів комітету ООН з прав людини про порушення РФ Пакту статті 7-ї, яка розглядається в сукупності з пунктом 3 статті 2-ї стосовно незаконного затримання Олега Хвостенко.

"Ми маємо документувати воєнні злочини РФ і повідомляти про них в міжнародні інстанції. РФ порушує усі норми Женевських конвенцій. А незаконні викрадення цивільних українців, таких як Олег Хвостенко, - це міжнародні злочини, за які Російська Федерація та всі виконавці мають нести відповідальність", — наголошує правозахисниця.

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber

На початок