Демонтований пам'ятник Леніну в Запоріжжі: чи зможе принести користь українській армії

Демонтований пам'ятник Леніну в Запоріжжі: чи зможе принести користь українській армії

Ексклюзивно
Демонтований пам'ятник Леніна у Запоріжжі: шляхи використання
Демонтований пам'ятник Леніну у Запоріжжі, лютий 2024 рік. Фото: Суспільне Запоріжжя

У 2016 році в Запоріжжі демонтували бронзовий пам'ятник Леніну, відтоді монумент зберігається на території одного з комунальних підприємств. Громадський активіст Іван Мінченко створив петицію з пропозицією продати пам'ятник Леніна та направити кошти на потреби ЗСУ. Проте петиція майже не знайшла підтримки серед містян.

Тож, що вже робила громада щодо демонтованого монумента та яка подальша доля на нього очікує — розбиралося Суспільне.

Депутатські звернення щодо пам'ятника Леніну

За словами депутатки Запорізької міськради Регіни Харченко, питання щодо майбутньої долі пам'ятника порушували ще в 2022 році:

"Ми направляли звернення первинне, нам тоді повідомили, що він цілісний лежить на території одного із комунальних підприємств, і на тому все".
Доля демонтованого пам'ятника Леніну у Запоріжжі
Відповідь на звернення щодо демонтованого пам'ятника Леніна, серпень 2022 рік. Фото: з особистого архіву Регіни Харченко

Тоді КП "Водоканал" у відповіді на звернення зазначили, що дійсно пам'ятник Леніну та його скульптурні композиції знаходиться на тимчасовому безоплатному збереженні з 2016 року.

Фото: Facebook/ Регіна Харченко
"Я не можу говорити, що ми якось корисно використовуємо пам'ятник. Але це було б раціонально і розумно, щоб зараз 20 тонн не просто лежало, можливо, він реально комусь потрібен — військовим, обороні"
Регіна Харченкопро демонтований пам'ятник Леніна

У відповідь на інше звернення Регіни Харченко (від 25.01.2024) у КП "Водоканалі" відповіли, що станом на січень 2024 року пам'ятник перебуває на зберіганні в комунальному підприємстві.

Доля демонтованого пам'ятника Леніну у Запоріжжі
Відповідь на запит Регіни Харченко КП "Водоканал", 02.02.2024. Фото: Facebook/Регіна Харченко

Також у КП "Водоканал" зазначили, що від військових підрозділів та/або приватних суб'єктів господарювання запитів щодо перероблення, або використання демонтованого пам'ятника Леніну не надходило.

Депутатка також розповіла Суспільному, що направила два депутатських звернення до міноборони та до міністерства культури та інформаційної політики:

"Мене цікавить, чи потрібно міській раді брати якісь дозволи щодо погодження в міністерства культури, чи розглядало міністерство оборони вказану сировину. Можемо говорити про сировину, а не про пам'ятник для використання в оборонних цілях, у побудові фортифікацій, будь-чого".

Безумовно, не хотілося, щоб така пам'ятка тоталітаризму лежала й чогось чекала. Чого вона чекає? Ну нашо взагалі лежить?
Регіна Харченкопро демонтований пам'ятник Леніна

Регіна Харченко вже отримала відповідь від міністерства культури та інформаційної політики України, де зазначається, що пам'ятник Леніну в Запоріжжі визнано таким, що не підлягає занесенню до Державного реєстру нерухомих пам'яток України.

Доля пам'ятник Леніну у Запоріжжі
Відповідь на запит Регіни Харченко від Мінкультури та інформаційної політики. Фото: з особистого архіву Регіни Харченко

Петиція щодо пам'ятника Леніну

8 лютого 2024 року колишній військовослужбовець та громадський активіст Іван Мінченко створив петицію "Про доцільне використання пам'ятника Леніну" з пропозицією продати пам'ятник Леніна та направити кошти на потреби ЗСУ.

Фото: Суспільне Запоріжжя
"У нас фактично вже вісім років створений мавзолей імені Леніна в місті Запоріжжя. Монумент просто лежить роками й ніхто з ним нічого не робить"
Іван Мінченкопро демонтований пам'ятник Леніна

"Відповідно до архівної документації від 1961 року, вага конструкції становить 19, 850 тонн бронзи, що на сьогодні становить приблизно 10-15 мільйонів грн, залежно від марки бронзи", — йдеться у тексті петиції.

Проте петиція майже не знайшла підтримки серед містян. На думку Івана Мінченка, це пов'язано з тим, що на новому сайті електронних петицій ускладнена верифікація людини:

"Зараз я звернувся до депутатки Регіни Харченко, щоб вона на найближчій сесії міськради подала проєкт рішення про створення робочої групи. Ця робоча група, я сподіваюся, депутати за неї проголосують. Одна з головних цілей цієї робочої групи — це експерти, які зможуть визначити вартість цієї сировини".
Що робити з пам'ятником Леніну у Запоріжжі
Петиція щодо доцільного використання пам'ятника Леніну, 14.03.2024. Фото: скриншот з сайту e-dem "Платформи електронної демократії"

Фото: Суспільне Запоріжжя
"Якщо візьмемо досвід інших міст України, то в більшості пам'ятники Леніна переплавляли, або збували на аукціонах, а кошти — на сили оборони. До того ж треба враховувати, що наш пам'ятник важить 20 тонн і фактично пам'ятників з такою вагою не існує"
Іван Мінченкопро демонтований пам'ятник Леніна

Колишній військовослужбовець Іван Мінченко зазначає, що спочатку треба намагатися продати саме цілісний пам'ятник, адже так його ціна буде вищою:

"Ми хочемо, щоб це були й міжнародні торги... Можливо, хтось захоче його купити за дорожчу ціну, і він має дорожчу ціну, якщо він цілісний. Якщо не буде покупців за більшу ціну... Це умовно від 30 мільйонів до 50 мільйонів гривень, тоді вже ми готові розглядати й продавати його вже як сировину. Звичайно, що дешевше. Орієнтовно, це може складати від 10 до 20 мільйонів гривень".

Також за словами громадського активіста, отримані кошти варто спрямувати саме на Запорізький напрямок.

Демонтований пам'ятник Леніну у Запоріжжі: чи зможе принести користь українській армії
Демонтований пам'ятник Леніну у Запоріжжі, лютий 2024 рік. Суспільне Запоріжжя

Регіна Харченко своєю чергою зазначає, що в разі, якщо депутати підтримають створення відповідної робочої групи, то окрім залучення відповідних експертів та визначення напрямку використання монумента, необхідно отримати відповідь і від міністерства оборони:

"Наскільки я розумію, вказаний пам'ятник знаходиться на балансі в Дніпровській районній адміністрації. Тому що саме вона в 2016 році підписувала відповідальне зберігання. Але офіційно ми ще не отримали відповіді, що саме цей пам'ятник лежить на балансі. Нам треба встановити балансоутримувача, бо надалі саме він може вирішувати долю".

Що відомо про ініціативи щодо пам'ятника Леніну у Запоріжжі

У березні 2016 року в Запоріжжі демонтували пам'ятник Леніну. Рішення про це було ухвалено на сесії Запорізької міської ради від 19.02.2016 року. Згідно з ним здійснити демонтаж монумента Леніна та інших скульптурних елементів мали до 19 березня 2016 року.

Демонтований пам'ятник Леніну у Запоріжжі: чи зможе принести користь українській армії
Демонтаж пам'ятника Леніну, березень 2016 рік. Архів Суспільне Запоріжжя

У грудні 2016 року депутати міжфракційного об'єднання "За розбудову Запоріжжя" запропонували продати Леніна. Відповідний проєкт рішення подали на реєстрацію:

  • Ольга Ревчук;
  • Віктор Пріт;
  • В'ячеслав Зайцев.

Використані кошти пропонували використати на благо громади. Проте, за матеріалом Радіо Свобода від 28 лютого 2017 року, на сесії Запорізької міської ради депутати не підтримали пропозицію продати демонтований пам’ятник Леніну: за неї віддали голоси 21 депутат з 58 зареєстрованих на засіданні.

Зареєстрована в січні 2017 року петиція щодо "Збереження пам’ятника В.І.Леніну як об’єкту монументального мистецтва" набрала необхідну для розгляду кількість голосів і була розглянута на сесії міської ради, що відбулася 31 травня 2017 року. Проте депутати міськради не підтримали й дану петицію.

20-тонний пам'ятник Леніну у Запоріжжі
Відповідь Запорізької міської ради на петицію №155. Скрин з сайту електронних петицій міста Запоріжжя

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber

На початок