Маємо якомога швидше відновити зруйновані будинки: інтерв'ю з головою Запорізької ОВА Іваном Федоровим

Маємо якомога швидше відновити зруйновані будинки: інтерв'ю з головою Запорізької ОВА Іваном Федоровим

Іван Федоров призначений головою Запорізької ОДА 2 лютого 2024 року. Які пріоритетні напрямки роботи на новій посаді він окреслив та які найближчі плани обласної влади? Про це він розповів Суспільному.

Про прифронтові населені пункти та їх відновлення

На територіях, що наближені до бойових дій, перебуває 682 сім'ї: в Степногірську понад 800 людей, в Оріхові близько 900 людей. Сьогодні майже 50 населених пунктів без світла, без газу, без централізованого водопостачання. Немає рішення, чи варто це відновлювати нині?

Маємо якомога швидше відновити зруйновані будинки: інтерв'ю з головою Запорізької ОВА Іваном Федоровим
Багатоповерхівка після авіаудару РФ в місті Гуляйполе Запорізької області, 8 серпня 2023 року. Фото: Суспільне Запоріжжя

Території, які знаходяться під постійним російським вогнем — Оріхів, Гуляйполе, Степногірськ, інші громади, які на лінії вогню — по них ми рішення, на жаль, приймати не можемо, окрім, як фіксувати руйнування. Ми не можемо видавати компенсації, бо не розуміємо, в якому стані буде це майно через декілька годин, або через декілька днів.

Наприклад, для відновлення електропостачання в Гуляйполі треба близько 50 млн грн. Чи можемо ми знайти такі кошти? Точно можемо. Але чи довго проіснує ця лінія?

Маємо якомога швидше відновити зруйновані будинки: інтерв'ю з головою Запорізької ОВА Іваном Федоровим
Пʼятиповерхівка, в яку влучила російська авіабомба, Оріхів, Запорізька область, листопад 2023 року. Фото: Суспільне Запоріжжя

Зараз треба дороги до населених пунктів, бо треба забезпечити логістику для Сил оборони та для жителів, які також хочуть виїжджати і приїжджати, бо швидкий рух дуже важливий. Тому тут питання в пріоритетності.

Про відновлення зруйнованого житла в Запоріжжі

У Запоріжжі зруйновано 12 багатоповерхівок, 9 з них вже відновлюють. Є будинки, які будуть введені в експлуатацію в найближчі місяці чи до кінця року, а є такі будинки, де будівництво не розпочато.

Маємо якомога швидше відновити зруйновані будинки: інтерв'ю з головою Запорізької ОВА Іваном Федоровим
Іван Федоров біля зруйнованих будинків на Запорізькій, 2 а та 2 б. Фото: ЗОВА

Є проблемний будинок на Зестафонській, 8, де нічого не робиться. Ми хочемо переговорити з мешканцями будинку, щоб ухвалити рішення: виплата компенсації чи відновлення. Якщо відновлення, то надшвидко.

Маємо якомога швидше відновити зруйновані будинки: інтерв'ю з головою Запорізької ОВА Іваном Федоровим
Іван Федоров біля зруйнованого будинку на Зестафонській, 8. Фото: ЗОВА

Кошти на відновлення багатоповерхівок — 90% державний бюджет, є кошти місцевого бюджету (області та Запоріжжя), а є кошти меценатів.

Про житло для переселенців

На сьогодні в Запоріжжі проживає 200 тисяч переселенців — це четверта частина населення Запорізької області. Більшість потребує соціального житла. З одного боку ми екстрено маємо знайти соціальні гуртожитки, а з іншого — вирішувати питання, яким чином будувати соціальне житло, як ми це робили на території міста Мелітополь для переселенців, які були в 2014 році з Донецької та Луганської областей і Криму. Є категорія переселенців, які спроможні собі купити житло. Тож ми маємо з Міністерством економіки працювати над тим, щоб була можливість для переселенців отримати пільгові кредити по програмі “єОселя”, де кредитування можливе під 3%, 5% або 7%.

Про кількість людей в тимчасовій окупації

До окупації на тимчасово окупованих територіях проживало 500-600 тисяч населення, сьогодні — не більше 300 тисяч.

Про змішану форму навчання та підземні школи

Дві підземні школи в Запоріжжі планують побудувати. Сподіваюся, що вони відкриються вже 1-го вересня. Їх буде небагато, але точно будуть. Загалом на території Запорізької області працює в змішаному форматі 27 шкіл з 188.

Фото: Суспільне Запоріжжя
"Ми маємо зробити так, щоб кожна дитина із Запорізької області з 1-го вересня мала навчатися за змішаною формою в небезпечних умовах"
Іван Федоров

Перші тенденції розпочнуться вже в березні, коли на території Запоріжжя відкриється великий пункт шкіл і діти зможуть піти до навчальних закладів. Освіта в Запоріжжі буде у змішаній формі.

Про верифікацію населення в Запоріжжі

Найбільша потреба в цьому — для контрдиверсійних, контррозвідувальних дій. Ми маємо розуміти, що за кожним прильотом у Запоріжжі стоять конкретні ПІБ: хто наводить, хто підтверджує, хто робить ці злочинні дії. Ми маємо допомогти нашим правоохоронним структурам. Тому рішенням Ради оборони ми затвердили програму верифікації.

Через величезну міграцію населення в Запоріжжі наші силові структури мають знати: хто проживає в конкретній квартирі, в конкретному готелі, конкретному гуртожитку, якщо хтось виїхав, приїхав до гуртожитка на якийсь проміжок часу — все це силові структури мають знати. Це для безпеки.

Фото: Facebook/Ivan Fedorov
"Упродовж кількох місяців ця верифікація тотально буде проведена на території Запорізької області. Перевіряти будемо всіх, не лише переселенців. Розпочнеться найближчими днями".
Іван Федоров

За декілька місяців ми повинні повністю укомплектувати цю базу даних. Все буде захищено. Ми будемо розміщувати це на захищених серверах однієї з правоохоронних структур.

Про бюджет Запорізької області на 2024 рік

Джерела наповнення — податки жителів, які працюють, частково екологічний податок та інше. Наприклад, ми враховуємо, що кошти треба для військових, для правоохоронців, аби забезпечувати безпеку населення, зокрема встановити більше камер відеоспостереження, щоб ми могли вести контррозвідувальну діяльність більш ефективно, або треба додаткові автівки для евакуації населення з прифронтових територій, потрібні укриття. Бюджет Запорізької області — трохи більше 4 млрд грн, зведений бюджет Запорізької області — це приблизно 15 млрд грн. На потреби армії заплановано млрд грн.

Маємо якомога швидше відновити зруйновані будинки: інтерв'ю з головою Запорізької ОВА Іваном Федоровим
Іван Федоров на Запорізькому напрямку, де будують фортифікаційні споруди. Фото: Телеграм/Іван Федоров

Нині ми також будуємо фортифікаційні споруди. Про це не прийнято говорити, бо нащо нам озброювати ворога.

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber

На початок