"Необхідно постійно захищати фізичну цілісність ЗАЕС" — гендиректор МАГАТЕ Гроссі

"Необхідно постійно захищати фізичну цілісність ЗАЕС" — гендиректор МАГАТЕ Гроссі

Гроссі про захист ЗАЕС
Ілюстративне. Фото: Андрія Бородуліна / AFP через Getty Images

Генеральний директор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Маріано Гроссі заявив, що необхідно постійно захищати фізичну цілісність Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС) та уникати будь-яких нападів чи військових дій, які можуть вплинути на безпеку об’єкта.

Про це вчора, 21 лютого, повідомили у пресрелізі на сайті агенції:

"З огляду на триваючу нестабільну ситуацію навколо Запорізької АЕС Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі знову закликав до максимальної стриманості та суворого дотримання п’яти конкретних принципів, визначених ним на засіданні Ради Безпеки ООН 30 травня 2023 року", — йдеться в повідомленні.
"Необхідно постійно захищати фізичну цілісність ЗАЕС": гендиректор МАГАТЕ Гроссі
Рафаель Гроссі, генеральний директор МАГАТЕ. Фото: Associated Press

Суспільне повідомляло, що 30 травня 2023 під час засідання Ради безпеки ООН, Гроссі озвучив п’ять принципів забезпечення безпеки Запорізької атомної електростанції:

 1. Не можна здійснювати жодних атак із боку ЗАЕС або щодо неї, зокрема, спрямованих на сховище відпрацьованого ядерного палива, іншу критичну інфраструктуру або персонал.
 2. ЗАЕС не повинна використовуватися як сховище або база для військовослужбовців та зберігання важкого озброєння, наприклад, реактивних систем залпового вогню, артилерійських систем і боєприпасів, танків.
 3. Не можна піддавати ризику електрозабезпечення ЗАЕС. Має бути гарантованим й убезпеченим постійне зовнішнє живлення станції.
 4. Всі споруди, системи й компоненти, необхідні для безпечної та надійної роботи ЗАЕС, повинні бути захищені від нападів.
 5. Не повинно відбуватися жодних дій, що підривають ці принципи.

Що відомо про присутність МАГАТЕ на Запорізькій АЕС

Міжнародне агентство з атомної енергії створили у 1957 році як структуру, яка мала запобігти розповсюдженню ядерної зброї та технології з її виготовлення. Іншою її функцією став контроль за мирним використанням атомної енергії у світі, зокрема створення стандартів ядерної безпеки.

Керівними органами МАГАТЕ є Секретаріат, Генеральна конференція та Рада керівників. Нині генеральним директором є аргентинець Рафаель Гроссі. Він має 6 заступників.

 • 7 лютого 2024 року Рафаель Гроссі вчетверте відвідав тимчасово захоплену Запорізьку АЕС та провів оцінку дотримання п'яти принципів захисту станції, статусу поточних систем живлення, охолодження та рівня кваліфікації персоналу тощо.
 • 7 лютого відбулася 16-та ротація команди МАГАТЕ в Запоріжжі. Про це також відзвітували і на Facebook-сторінці Об'єднаного пресцентру Сил оборони таврійського напрямку.
 • 3 січня у МАГАТЕ повідомили, що експертам не дали доступу до деяких залів енергоблоків Запорізької АЕС.
 • 5 грудня На ЗАЕС відбулась чотирнадцята ротація місії МАГАТЕ. Про це повідомив Олександр Тарнавський, командувач ОСУВ "Таврія".
 • 3 листопада пресслужба Державної інспекції ядерного регулювання України повідомила про успішно проведену чергову ротацію місії МАГАТЕ на тимчасово окупованій ЗАЕС. Це вже 14 група експертів Агенції від початку встановлення постійної моніторингової місії.
 • 3 жовтня генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі повідомив про успішно проведену ротацію;
 • 28 вересня Володимир Зеленський повідомив, що Україна ввійшла до Ради керуючих Міжнародного агентства з атомної енергії на 2023-2025 роки;
 • 25 вересня Генеральна конференція МАГАТЕ затвердила призначення Рафаеля Гроссі генеральним директором агентства на наступні чотири роки, який починається на початку грудня 2023 року;
 • Під час одинадцятої ротації представників МАГАТЕ на ЗАЕС, українські сапери знешкодили п'ять російських протипіхотних мін на шляху місії;
 • 2 вересня МАГАТЕ успішно провела одинадцяту ротацію групи експертів на Запорізькій АЕС;
 • 2 березня 2023 року на Запорізькій атомній електростанції відбулася шоста ротація групи експертів МАГАТЕ;
 • 4 листопада 2022 року на Запорізькій АЕС відбулася друга ротація експертів МАГАТЕ;
 • 7 жовтня 2022 року МАГАТЕ вдвічі збільшує кількість своїх експертів на Запорізькій АЕС. Так, відбулася перша ротація. Відтоді на ЗАЕС присутні четверо представників МАГАТЕ;
 • 1 вересня 2022 року місія МАГАТЕ прибула на Запорізьку АЕС. До складу місії входять експерти з Польщі, Литви, Сербії, Китаю, Франції та інших країн. Представників Британії, США та Росії у ній немає.

Підписуйтеся на Суспільне Запоріжжя у Viber або в Telegram

На початок