У Запоріжжі відбулися громадські слухання щодо пріоритетних напрямків використання бюджету громади міста на 2024 рік. Під час обговорення у залі знаходилося понад 100 осіб.
Як обговорювали питання — бачили кореспонденти Суспільного.
За словами голови мандатної комісії громадських слухань Богдана Загорулька, до участі у громадських слуханнях запросили десять представників влади та сім представників ЗМІ:
"Кількість учасників слухань становить 107 осіб, з яких 87 мають право голосу. Також 32 особи долучились до громадських слухань в онлайн-режимі, всі вони ідентифіковані та відповідно мають право вирішального голосу під час проведення громадських слухань".
Також Богдан Загорулько оголосив, що мандатна комісія вирішила затвердити право голосування на цих громадських слуханнях за 87 особами та право дорадчого голосу — за 20 особами.
Головою громадських слухань призначили Морозову Валерію ("За" проголосували 83 людини), а головою лічильної комісії — Звєрєву Катерину Олегівну ("За" проголосували 78 людей).
Під час громадських слухань заступниця директора Департаменту фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради Вікторія Логвіненко представила проєкт бюджету міста на 2024 рік.
Так, надходження бюджету на наступний рік — 8,5 мільярдів. Однією з головних складових бюджету є загальний фонд (податки з доходів фізичних осіб, єдиний, акцизний, плати за землю та інше). У бюджеті громади міста на 2024 році — це 7,2 мільярда гривень.
Вікторія Логвіненко наголосила, що доходи бюджету зменшені, порівняно з поточним роком:
"Через зміни в бюджетному законодавстві, зокрема Законом України "Про Державний бюджет України на 2024 рік", передбачено, що військовий податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) буде перераховуватися до держбюджету. Так, ми б планували на наступний рік 1,2 млрд гривень".
Тепер ПДФО буде розподілятися в пропорціях, тобто військові частини отримують 10% від цієї суми, а саме 120 мільйонів гривень, розповіла директорка Департаменту фінансів міськради.
За її словами, витрати бюджету визначені в сумі 8,5 мільярдів і дорівнюють доходам.
Тож, видатки розподілені наступним чином:
- на бюджетні установи, соціально-культурної сфери та управління — 5,1 мільярда;
- життєдіяльність громади — 1,9 мільярда;
- на реагування на виклики часу — 795,7 мільйона;
- на погашення боргу і гарантійних зобов'язань — 647,1 мільйона;
- інші видатки 98,6 мільйона.
Щодо питання чи буде залишок цьогорічного бюджету, що мав би перейти на наступний рік, то наразі важко спрогнозувати, оскільки доходна частина бюджету 2023 року не виконується, підкреслила посадовиця.
Керівник Запорізького центру розслідувань (ЗЦР) Сергій Сидоров наголосив:
"'У нас (бюджет міста — ред.) падають доходи, ми бачимо, що в цьому бюджеті не передбачається там файних приємних субвенцій з державного бюджету... Але, з усім тим, ми в ЗЦР вважаємо, що влада в деяких місцях продовжує жити за візією світосприйняття мирного часу, що певні кошти, певні статті витрат можна різати й передавати на армію".
За словами Сергія Сидорова, попри "печальний" бюджет, є де знайти кошти, аби перерозподілити на потреби військових:
"Так, це буде боляче. Певні газони лишаться неприбраними, десь там гілки впадуть. Але хай вони падають в українському місті Запоріжжя. Краще, нехай посадовці та активісти через рік будуть розбирати бюджет, а не "проєкт бюджету "Запорожской администрации".
Під час громадських слухань керівниця ГО "Народний захист" Наталія Заболотна зазначила, що попри норми закони щодо вилучення військового ПДФО з міського бюджету, цим же законом врегульовано, що реверсом до міського бюджету повернуть кошти на рівні бюджету 2021 року. Коригування відбудеться в січні 2024 року, зазначила Наталія Заболотна:
"Вважаю необхідним додати до резолюції громадських слухань пункт про презентацію коригування бюджету в лютому — березні 2024 року, з остаточними даними щодо бюджету, враховуючи субвенції, дотації, додаткові дотації, залишки по бюджету", — зазначила активістка.
Отже, під час громадських слухань за підтримки 67 учасників затвердили наступну резолюцію:
- Видатки бюджету Запорізької міської територіальної громади на 2024 рік на підтримку військових частин Збройних Сил України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, спецпідрозділів Служби безпеки України та Головного управління розвідки Міністерства оборони України повинні бути передбачені не менше ніж 5% від загального обсягу доходів міського бюджету.
- Виконавчі органи, комунальні підприємства і заклади Запорізької міської ради повинні виробити та імплементувати механізм формування потреб закупівель і передачі товарів подвійного призначення військовим частинам та іншим підрозділам, зазначеним у попередньому пункті.
- Видатки місцевого бюджету на підтримку обороноздатності мають спрямовуватись виключно на підтримку бойової спроможності фронтових військових частин та задоволення їх нагальних потреб.
- Оприлюднити цю резолюцію та інформацію про результати врахування результатів громадських слухань на офіційному сайті Запорізької міської ради.
Додаткові питання що були заслухані
Також за письмовою пропозицією Щербініної Олени було підтримано питання "зрізати" з міської програми "Цифрова стратегія міста на 2024-2026 роки" 12,3 мільйона гривень, зменшивши її до 30 мільйонів.
За пропозицією Анни Усенко було підтримано "зрізати" міську цільову програму підтримки засобу масової інформації місцевого значення комунального підприємства "Муніципальна телевізійна мережа" на 2022-2024 роки — 27,6 мільйона. Пропонують зрізати фінансування по цій програмі з 27,6 мільйона до 0.
Цю пропозицію прокоментувала присутня на слуханнях депутатка Запорізької міської ради Регіна Харченко:
"В цілому підтримую, але майте на увазі 118 працівників залишаться на вулиці", — зазначила посадовиця.
Також вона висловилася і щодо наступної пропозиції від Юлії Титової. Так, на слуханнях 72 людини підтримали пропозицію скорочення видатків на утримання та розвиток автомобільних доріг та дорожньої інфраструктури з 201,2 до 100 мільйонів і на утримання КП "Муніципальної варти" з 9 до 5 мільйонів.
За словами Регіни Харченко ті 200 мільйонів, які було закладено в бюджет 2024 року, взагалі не передбачають жодних ремонтів:
"Ці кошти передбачають виключно утримання доріг, прибирання, зарплата працівників. Якщо ми говоримо, що урізаємо 100 мільйонів, то це означає, що половина доріг не буде утримуватися взагалі й потрібно закрити половину працівників комунальних підприємств. Щодо "Мінвартівців", я б їх ліквідувала взагалі від слова "зовсім"і зберегли б 10 млн для міста".
Депутатка зазначила, що під словами "утримання", "озеленення", "благоустрій" функціонують різні комунальні підприємства, комунальні установи та працюють живі люди. І ці люди живуть у Запоріжжі та годують свої родини:
"Так, можна оптимізувати трудові колективи. Але, подавати пропозиції зі стелі: "А скоротімо на 50 млн програму і самі влаштуємо прибирання", — так не працює", — наголосила депутатка.
Також присутні підтримали пропозицію Олексія Засоби зменшити статтю витрат на забезпечення функціонування підприємств, установ та організацій, що виробляють, виконують та/або надають житлово-комунальні послуги" з 590 до 90 мільйонів.
Ці гроші йдуть на погашення боргів тепломереж і КП "Водоканалу", за воду і тепло, за які недоплачують запоріжці. На думку Олексія, цей розрив можливо скоротити, активізувавши позовну роботу юрвідділів, закликаючи людей сплачувати борги, створивши робочу групу з реально зацікавлених депутатів, які готові розбиратись у звітності КП і дивитись, де є завищення і чого можна позбутись.
Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber