Запорізька АЕС заживлена від однієї лінії електропередач, іншу планують відновити на наступному тижні — Гроссі

Запорізька АЕС заживлена від однієї лінії електропередач, іншу планують відновити на наступному тижні — Гроссі

Запорізька АЕС
Ілюстративне . AFP через Getty Images/Андрій Бородулін

Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС) заживлена лише від однієї лінії електропередач. Відновити другу обіцяють на початку наступного тижня. Четвертий реакторний блок знову перебуває в гарячому режимі зупинки, а інші п'ять — залишаються в режимі холодної зупинки.

Про це повідомив гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у пресрелізі, опублікованому на сайті агенції.

ЗАЕС після окупації живилася двома лініями електропередач — 330 кВ та 750 кВ. Через пошкодження обох у ніч проти 2 грудня на електростанції стався блекаут. За п'ять годин українські фахівці відновили лінію в 750 кВ, але остання резервна лінія 330 кВ ще відключена:

"Експертам МАГАТЕ на ЗАЕС повідомили, що ремонтні роботи планують завершити на початку наступного тижня. До конфлікту ЗАЕС мала чотири лінії 750 кВ, а також кілька резервних варіантів", — зауважує Гроссі.

Четвертий реакторний блок знову перебуває в гарячому режимі зупинки, виробляючи тепло та пару для майданчика й міста Енергодар, а інші п'ять реакторів залишаються в режимі холодної зупинки.

7 грудня команда МАГАТЕ провела обхід турбінних залів усіх шести реакторних установок. На тих ділянках, які були доступні експертам, мін, вибухівки, військової техніки та транспортних засобів не помічено:

"Не до всіх частин турбінних залів був доступ, тому потрібен буде додатковий доступ, щоб повністю оцінити, чи є там будь-які предмети, які потенційно можуть вплинути на ядерну безпеку", — наголошує Гроссі.

Раніше, 5 грудня, в.о. Голови Держатомрегулювання Олег Коріков в ефірі телемарафону "Єдині новини" повідомляв, що Запорізька АЕС отримує електроенергію лише від однієї лінії електропередачі. Відновити другу не дають постійні російські обстріли, які ведуться неподалік від місця пошкодження.

"Станом на сьогодні, електростанція живиться лише однією з двох ліній передач, а саме "Запорізька АЕС — Дніпровська" напругою 750 кВ. Інша лінія "Запорізька ТЕС — Феросплавна" напругою 330 кВ ще не відновлена. Відновленню заважають обстріли, які здійснює армія РФ у безпосередній близькості до місця пошкодження".

Суспільне повідомляло, що 5 грудня міжнародна агенція з атомної енергії (МАГАТЕ) успішно провела чергову ротацію своєї місії на тимчасово окупованій Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС). Це 15 група експертів агенції від початку роботи місії.

Що відомо про присутність місії МАГАТЕ на Запорізькій АЕС

Міжнародне агентство з атомної енергії створили у 1957 році як структуру, яка мала запобігти розповсюдженню ядерної зброї та технології з її виготовлення. Іншою її функцією став контроль за мирним використанням атомної енергії у світі, зокрема створення стандартів ядерної безпеки.

Керівними органами МАГАТЕ є Секретаріат, Генеральна конференція та Рада керівників. Нині генеральним директором є аргентинець Рафаель Гроссі. Він має 6 заступників.

 • 5 грудня На ЗАЕС відбулась чотирнадцята ротація місії МАГАТЕ. Про це повідомив Олександр Тарнавський, командувач ОСУВ "Таврія".
 • 3 листопада пресслужба Державної інспекції ядерного регулювання України повідомила про успішно проведену чергову ротацію місії МАГАТЕ на тимчасово окупованій ЗАЕС. Це вже 14 група експертів Агенції від початку встановлення постійної моніторингової місії.
 • 3 жовтня генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Гроссі повідомив про успішно проведену ротацію;
 • 28 вересня Володимир Зеленський повідомив, що Україна ввійшла до Ради керуючих Міжнародного агентства з атомної енергії на 2023-2025 роки;
 • 25 вересня Генеральна конференція МАГАТЕ затвердила призначення Рафаеля Гроссі генеральним директором агентства на наступні чотири роки, який починається на початку грудня 2023 року;
 • Під час одинадцятої ротації представників МАГАТЕ на ЗАЕС, українські сапери знешкодили п'ять російських протипіхотних мін на шляху місії;
 • 2 вересня МАГАТЕ успішно провела одинадцяту ротацію групи експертів на Запорізькій АЕС;
 • 2 березня 2023 року на Запорізькій атомній електростанції відбулася шоста ротація групи експертів МАГАТЕ;
 • 4 листопада 2022 року на Запорізькій АЕС відбулася друга ротація експертів МАГАТЕ;
 • 7 жовтня 2022 року МАГАТЕ вдвічі збільшує кількість своїх експертів на Запорізькій АЕС. Так, відбулася перша ротація. Відтоді на ЗАЕС присутні четверо представників МАГАТЕ;
 • 1 вересня 2022 року місія МАГАТЕ прибула на Запорізьку АЕС. До складу місії входять експерти з Польщі, Литви, Сербії, Китаю, Франції та інших країн. Представників Британії, США та Росії у ній немає.

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber

На початок