Сьогодні, 12 листопада, у Запоріжжі вдруге відбувся мирний пікет за право на демобілізацію після 18 місяців служби. Рідні військових, які захищають Україну з перших днів повномасштабного вторгнення, зібралися з вимогою ухвалити законопроєкт про уточнення строків військової служби (№9142).


Перед будівлею обласної державної адміністрації зібралося близько 20 жінок. Це – матері, дружини та сестри військових, які вже понад півтора року перебувають у лавах ЗСУ та на фронті. Олена Пустовгар, дружина військового каже: вимагають, щоб їхніх чоловіків замінили, оскільки вони виснажені фізично та морально:
" Мій чоловік від початку війни на Бахмутському направлені. Нині він поранений, і як говорить, немає заміни. Хлопці не можуть навіть поїхати на лікування. Не дають відпустку, немає заміни. Психологічний стан хлопців дуже-дуже пригнічений. Вони теж потребують психологічного відпочинку".

Учасниця пікету Наталія Кособокова каже: родиною виїхали з тимчасово окупованого міста Приморськ на початку повномасштабного вторгнення, а коли були в безпеці, чоловік пішов служити. Нині разом із донькою прийшли на пікет, щоб привернути увагу до проблеми та заявити про право військових на демобілізацію:
"Дуже хочется, щоб дитина обіймала тата. Тому що, коли ходиш містом, особливо на майданчиках, і коли бачиш, що тато гуляє з дітками своїми, а моя дитина питає: “А коли я вже з татом буду гуляти? Повинно, щоб не одні ж ті ж самі чоловіки служили і захищали нас та нашу Батьківщину, але повинні й інші приєднатися".


Вагітна дружина військового Анна Матвієнко каже, що її чоловік воює з перших днів повномасштабного вторгнення, за цей час бачила його декілька разів:
"Дуже багато хлопців, якими можна замінити наших чоловіків, хоча б на пів року, дати їм реабілітуватися. Бачимося всі рідко, мені скоро народжувати, я хочу, щоб чоловік мене зустрів з роддому. Ми вимагаємо, а не просимо. Ми вимагаємо, щоб наших хлопців поміняли хоча б на трішки та дали їм зібратися з духом, силою".


Нині до Верховної Ради поданий законопроект №9142 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо уточнення строків військової служби за призовом під час мобілізації". Зареєстрували його наприкінці березня 2023 року. Він передбачає встановлення конкретних термінів військової служби за призовом під час мобілізації. А саме — право мобілізованим служити не більше 18 місяців з моменту призову. Але за бажання військовий може продовжити служити.

Також на сайті президента України розмістили декілька петицій про демобілізацію через 18 місяців, які набрали необхідну кількість голосів та очікують на відповідь Зеленського.

Мирний пікет за демобілізацію військових після 18 місяців служби —всеукраїнський. Рідні військовослужбовців вийшли сьогодній в інших обласних центрах.
Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber