В України триває пілотний проєкт з визначення професійних компетентностей вчителів. Долучились до нього й освітяни Запорізької області: 33 вчителя взяли участь у сертифікації для викладачів 5-6 класів з української мови та математики.
У пілотному проєкті, під час якого перевіряється професійна компетентність вчителя, вирішила взяти участь Олена Шкарупа — вчителька української мови та літератури:

"Вирішила спробувати взяти участь тому, що в майбутньому взагалі планувала стати освітнім експертом. Але спочатку вирішила дізнатись чи зможу я пройти саму процедуру сертифікації. Перший етап відбувався 5 вересня, у форматі ЗНО, перевіряли рівень компетентності вчителя. Ну, для мене він пройшов не важко".
Оцінюють вчителів — незалежні експерти з інших областей країни. Серед них і Юлія Зубцова. Цьогоріч жінка разом із колегами оцінювала викладачів Київської, Дніпропетровської та Хмельницької областей. Каже, їх перевіряють за п'ятнадцятьма пунктами, які визначені професійним стандартом вчителя:

"Досліджується мовна компетентність вчителів, інклюзивна, предметно-методична, організаційна компетентність. Я, мабуть, до цього процесу долучилась одна з найперших. Це було у 2019 році. Я є освітнім експертом, який вивчає практичний досвід вчителів. Це є одним із етапів сертифікації. Вчителі проходять ЗНО, процедуру самооцінювання".
За словами начальниці управління державної служби якості освіти в області Тетяни Озерової, за останні чотири роки сертифікацію пройшли понад 140 вчителів початкових класів. Алла Жадан — вчителька початкових класів, свій перший сертифікат отримала у 2020 році:

"Мені було цікаво спробувати себе, дізнатися, що це таке, чи відповідаю я посаді. А вже в 2023 році це був мій свідомий вибір. Вони відрізняються, тому що перший раз були часи Ковіду і не було живих уроків з дітьми. Це була просто співбесіда з експертами. А вдруге — це було і ЗНО і уроки, хоч і дистанційно".
Сертифікат діє три роки, після чого необхідно заново пройти оцінювання — каже Тетяна Озерова. За її словами, при вдалому проходженні сертифікації вчителі отримують пільги:

По-перше: це право позачергово атестуватись на підвищення кваліфікаційної категорії. По-друге: це надбавка, 20-ти відсоткова надбавка до посадового окладу на час дії сертифікату".
Аби взяти участь у сертифікації викладач має працювати на посаді щонайменше два роки, — каже Тетяна Озерова.
Що таке сертифікація педагогічних працівників
Сертифікація педагогічних працівників — це зовнішнє оцінювання професійних компетентностей вчителя.
Мета — виявлення та стимулювання педагогічних працівників з високим рівнем професійної майстерності.
Аби підтвердити знання, педагоги мають пройти три етапи оцінювання, які відбуваються послідовно:
- Незалежне тестування.
- Самооцінювання учасниками сертифікації власної педагогічної майстерності.
- Вивчення практичного досвіду роботи учасників сертифікації.
До кожного наступного етапу допускаються ті педагоги, які успішно пройшли попередній. Участь у сертифікації добровільна.
Що сертифікація дає для вчителя
За результатами успішного проходження сертифікації педагогічному працівнику видається сертифікат. Він дійсний впродовж трьох років.
Успішна сертифікація зараховується, як атестація педагогічного працівника, а також є підставою для присвоєння йому відповідної кваліфікаційної категорії, педагогічного звання. Педагогічні працівники, які отримали сертифікат, отримують щомісячну доплату в розмірі 20% посадового окладу.
Що відомо про сертифікацію педагогічних працівників в Україні
- Сертифікація стартувала в Україні як пілотний проєкт у 2019 році в межах реалізації реформи освітньої галузі "Нова українська школа". Вчителі беруть участь у сертифікації лише на добровільних засадах і можуть відмовитися від участі на будь-якому її етапі. Організовує і проводить сертифікацію Державна служба якості освіти.