У МАГАТЕ підтвердили переведення четвертого енергоблока Запорізької АЕС у стан "гарячого зупину"

У МАГАТЕ підтвердили переведення четвертого енергоблока Запорізької АЕС у стан "гарячого зупину"

МАГАТЕ підтвердили переведення енергоблока №4 у стан "гарячого зупину"
ЗАЕС, фото ілюстративне. АР

На тимчасово окупованій Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) окупанти перевели четвертий енергоблок у стан "гарячого зупину", а шостий — в стан "холодного зупину".

Про це йдеться у звіті Міжнародної агенції з атомної енергії (МАГАТЕ), що оприлюднили на сайті агенції сьогодні, 4 жовтня.

"ЗАЕС знову використовує енергоблок №4 для вироблення пари на об'єкті після ремонту витоку води, виявленого в середині серпня", — повідомив генеральний директор Рафаель Гроссі.

У звіті йдеться про те, що минулої суботи на ЗАЕС завершили перехід енергоблока №4 в стан "гарячого зупину". А енергоблок №6, що тимчасово виробляв пару на час ремонтних робіт, перевели в стан "холодного зупину". Переведення шостого енергоблока відбулося вчора вранці, тобто 3 жовтня.

У МАГАТЕ нагадали, що у Держатомрегулюванні видали розпорядження щодо обмеження роботи всіх шести енергоблоків ЗАЕС до режиму "холодної зупинки".

"МАГАТЕ рішуче заохочує ЗАЕС знайти альтернативне джерело виробництва пари, щоб задовольнити потреби станції, в тому числі для перероблювання рідких радіоактивних відходів, і дозволити підтримувати всі реактори в холодному стані зупинки", — йдеться у звіті агенції.

У звіті також зауважується, що у вівторок, 3 жовтня, на ЗАЕС відбулася 12 ротація експертів МАГАТЕ.

МАГАТЕ продовжує робити запити на доступ до всіх шести турбінних залів в один день, аби мати можливість підтвердити відсутність будь-яких матеріалів і обладнання, які можуть суперечити п’яти конкретним принципам захисту  ЗАЕС. Наразі такий запит не схвалювали, і експертам надають для огляду лише один машинний зал за раз.

Експерти МАГАТЕ також продовжують вимагати доступу до дахів реакторних корпусів 1, 2, 5 і 6, який вони очікували отримати цього тижня.

"Ми будемо наполягати, доки не отримаємо доступ, необхідний для моніторингу дотримання п’яти конкретних принципів захисту Запорізької АЕС", – наголосив генеральний директор Гроссі.

Що відомо про ситуацію на Запорізькій АЕС

ЗАЕС — найбільша атомна станція в Європі. З 4 березня 2022 року була захоплена російськими військовими. Відтоді там постійно перебувають особовий склад і військова техніка РФ. Обстрілюють росіяни й саму станцію, руйнуючи ЛЕП, спричиняючи відключення енергоблоків і звинувачуючи в цьому ЗСУ. 5 жовтня президент Росії Володимир Путін доручив передати у федеральну власність Запорізьку АЕС. Також росіяни створили компанію для управління ЗАЕС. В Енергоатомі назвали це рішення "нікчемним", а також нагадали, що для ЗСУ рішення РФ про "приєднання" українських територій і ЗАЕС не має значення.

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber

На початок