МАГАТЕ схвалила резолюцію щодо негайного повернення Запорізької АЕС під повний контроль України — Міненергетики

МАГАТЕ схвалила резолюцію щодо негайного повернення Запорізької АЕС під повний контроль України — Міненергетики

МАГАТЕ схвалила резолюцію щодо негайного повернення Запорізької АЕС під повний контроль України — Міненергетики
67-ї сесії Генеральної конференції МАГАТЕ. Міненергетики України

Генеральна конференція Міжнародного агентства з атомної енергії схвалила резолюцію щодо негайного повернення Запорізької атомної електростанції під повний контроль України.

Про це сьогодні, 29 вересня, повідомили в пресслужбі Міністерства енергетики України.

Під час 67-ї сесії Генеральної конференції МАГАТЕ 69 країн підтримали резолюцію щодо ядерної безпеки в Україні.

МАГАТЕ закликає РФ негайно вивести увесь військовий та інший неуповноважений персонал із ЗАЕС та повернути станцію під повний контроль компетентних органів України відповідно до існуючої ліцензії, виданої Державною інспекцією ядерного регулювання України (ДІЯРУ), забезпечити безпечне та захищене функціонування станції, для того щоб Агентство здійснювало ефективне та дієве впровадження гарантій безпеки відповідно до Угоди України про всеосяжні гарантії та Додаткового протоколу.

"Ми вдячні нашим партнерам, кожній країні за голос на підтримку дотримання гарантій забезпечення ядерної та радіаційної безпеки. Прийняття України до Ради керуючих МАГАТЕ, а також ухвалення резолюції, яка закликає до повернення нашої ЗАЕС під контроль України — доказ того, що цивілізований світ з нами", — зазначив міністр енергетики Герман Галущенко.

Очільник Міненерго також подякував генеральному директору МАГАТЕ Рафаелю Гроссі за зусилля, які докладає Агентство для врегулювання ситуації довкола окупованої ЗАЕС.

Суспільне повідомляло, що Україна ввійшла до Ради керуючих Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) на 2023-2025 роки.

Що відомо про ситуацію на Запорізькій АЕС

ЗАЕС — найбільша атомна станція в Європі. З 4 березня 2022 року була захоплена російськими військовими. Відтоді там постійно перебувають особовий склад і військова техніка РФ. Обстрілюють росіяни й саму станцію, руйнуючи ЛЕП, спричиняючи відключення енергоблоків і звинувачуючи в цьому ЗСУ. 5 жовтня президент Росії Володимир Путін доручив передати у федеральну власність Запорізьку АЕС. Також росіяни створили компанію для управління ЗАЕС. В Енергоатомі назвали це рішення "нікчемним", а також нагадали, що для ЗСУ рішення РФ про "приєднання" українських територій і ЗАЕС не має значення.

27 листопада торік президент "Енергоатома" Петро Котін заявив, що є ознаки того, що російські окупанти можуть залишити Запорізьку атомну електростанцію. Однак 28 листопада прессекретар президента РФ Володимира Путіна Дмитро Пєсков заявив, що відведення військ Росії з території Запорізької атомної електростанції не буде.

2 грудня минулого року очільник МАГАТЕ Рафаель Гроссі розповів, що агентство сподівається досягти домовленості з Росією та Україною про створення захисної зони на Запорізькій атомній електростанції до кінця року. 5 грудня речниця російського МЗС Марія Захарова заявила, що про вихід російських військових із Запорізької АЕС "не може бути й мови".

12 лютого міністр енергетики Герман Галущенко заявив, що росіяни, які перебувають на ЗАЕС, свідомо експлуатують обладнання, щоб Україна в майбутньому не могла під'єднатися до енергомережі.

Окрім того, безпекова ситуація на станції погіршується через зниження рівня води у Каховському водосховищі, спричинене росіянами. Нестача води у басейнах витримки ЗАЕС може призвести до розігріву палива в реакторі.

22 травня внаслідок російських обстрілів вранці на Запорізькій АЕС відключилась остання високовольтна лінія передач. Згодом зовнішнє живлення від української енергосистеми вдалося відновити.

8 червня 2023 року через підрив Каховської ГЕС у водосховищі щогодини знижувався рівень води на 5-7 см. Голова Міжнародного агентства з атомної енергії Рафаель Гросс повідомив: якщо рівень опуститься нижче 12,7 метра, ЗАЕС вже не зможе перекачувати воду з водойми та охолоджувати реактори.

Супутникові знімки Planet Labs за 9 червня показали, що притока до ставка, що охолоджує ЗАЕС, значно обміліла, а вода до нього майже не надходить.

13 червня в НАЕК "Енергоатом" повідомили, що попри підрив росіянами греблі Каховської ГЕС, ситуація на Запорізькій АЕС залишається стабільною та контрольованою. Рівень води у ставку-охолоджувачі станції достатній.

15 червня гендиректор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі відвідав Запорізьку АЕС, аби оцінити ситуацію після теракту Росії на Каховській ГЕС.

1 липня президент Володимир Зеленський, посилаючись на дані розвідки, повідомив, що російські окупанти розмістили на території Запорізької атомної електростанції близько 5 тисяч військових, вибухівку та важке озброєння.

3 липня в МАГАТЕ повідомили, що ЗАЕС вперше за чотири місяці вдалось підключити до єдиної доступної резервної лінії електропередач.

Підписуйтеся на Суспільне Запоріжжя у Viber або в Telegram

На початок