Російські військові знищують пам'ятки архітектури та історичні будівлі в Гуляйполі Запорізької області. За словами міського голови Сергія Ярмака, внаслідок щоденних обстрілів зруйновано або пошкоджено 70% споруд.
Як нині виглядає культурна спадщина — в матеріалі Суспільного.
За вцілілою фотозоною на центральній вулиці Гуляйполя — руїни культурно-спортивного комплексу “Сучасник”, вщент розбиті бібліотеки, дві школи та місцеві храми.
Директор обласного департаменту культури та інформаційної політики Владислав Мороко розповів, що частково пошкоджені паровий млин та краєзнавчий музей.
Будівлі краєзнавчого музею понад 100 років. ЇЇ спорудили під приміщення банку, який певний час там і функціонував. Опісля перебудували під поліклініку, а в 1941-му — відкрили церкву. За 4 роки там запрацює перша експозиційна кімната, а згодом — відкриється музей.
До початку повномасштабної війни в Гуляйпільському краєзнавчому музеї налічувалось 16 тисяч експонатів.
Історик та голова громадської організації “Гуляйпільські старожитності” Сергій Звілінський розповідає: ця будівля унікальна, бо фасад зберігся в аутентичному вигляді.
"Музей вміщував велику кількість речей, пов'язаних з Махновським рухом: це оригінальні речі родини Махно, предмети, пов'язані з його дружиною Галиною Кузьменко. Там були її листи, особисті речі", — зазначає Сергій Звілінський.
Споруда пережила дві світові війни без пошкоджень, та під час російських обстрілів зазнала руйнувань, розповів Сергій Звілінський:
"Було, як мінімум, два прильоти. Це були "Гради" , очевидно, в дах. Пошкоджені перекриття купольного типу. Вживались заходи з екстреного перекриття, щоб волога та дощова вода не потрапляли всередину приміщення".
За словами директора Департаменту культури та інформаційної політики ОВА Владислава Морока, найцінніші експонати встигли вивезти:
"На початку війни та в період активних бойових дій ми вивозили найцінніші експонати. Ми їх заховали як в наших закладах, так і в закладах на території України".
Загалом у Гуляйполі пошкоджено понад 70% споруд. Попри щоденні обстріли, вцілілі два пам'ятники: Тарасу Шевченку та Нестору Махну.
Місцевий житель Сергій Деревянко вбачає в цьому добрий знак та жартує, що саме ім'я Нестора Махна наганяє страху на окупантів:
"Говорили, що вони просили номер телефону Махна, аби з ним договоритися, щоб він пропустив їх. Чи насмішка, чи ні. Але, я думаю, що таке могло бути" .
Загалом від початку повномасштабної війни в Україні пошкоджені 274 об’єкти культурної спадщини, з них 12 — у Запорізькій області, йдеться на сайті ЮНЕСКО.
Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber