У Запоріжжі наявні 2 375 укриттів, їх перелік сформували в 2017 році. З них 1950 простих для короткочасного перебування та 179 захисних споруд для більш тривалого перебування. Проте не всі з них перебувають у належному стані.
Як знайти найближче укриття та що робити, якщо воно перебуває в неналежному стані, – розбиралися кореспонденти Суспільного.
Мапи укриттів Запоріжжя
Нині в місті існують дві мапи укриттів — від обласної військової адміністрації та міської влади.
Так, з 22 червня в Запоріжжі працює інтерактивна мапа діючих укриттів, що розробили в обласній військовій адміністрації. Проте на ній нанесені ще не всі об'єкти. Ми нарахували 908. Зокрема, з 17 протирадіаційних укриттів на карті мають відображення сім.
На мапі укриттів Запоріжжя від міської ради також нанесені не всі об'єкти. А саме: 893 укриття, згідно з нашими підрахунками.
За словами керівниці громадської організації "Хочу вчитись" Катерини Звєрєвої, жодна з інтерактивних мап не відповідає усім потребам користувачів:
"Та, що створювалась міською владою, просто намальована в графічному вигляді. Тобто вона має позначки укриттів, але не показує геолокацію людини. Будинки намальовані звичайними квадратиками, і якщо ти десь зайшов у той район, в якому ти не дуже орієнтуєшся, то тобі важко знайти, де ти знаходишся, аби зрозуміти, де поруч укриття".
Щодо карти від військової адміністрації, то ця карта має геолокацію людини, але позначки укриттів постійно "злітають", розповідає Катерина:
"Можна зайти на цю карту за посиланням, а позначок про укриття не буде. Ми у своїх перевірках використовували обидві карти та помітили, що можна навіть десять разів за посиланням від військової адміністрації переходити, а позначки лише на одинадцятий з’являться".
Стан укриттів у Запоріжжі
Стосовно стану укриттів ми звернулися безпосередньо до думки запоріжців.
Звісно, опитування нерепрезентативне і відображає лише невелику частину думок містян. Проте більшість містян незадоволені станом укриттів. Про незадовільний стан укриттів говорить і безпосередньо влада.
Катерина Звєрєва наголошує, що покращити нинішню ситуацію зі станом укриттів може громадський моніторинг.
Так, в Запоріжжі, за ініціативи ГО "Хочу вчитись" і Запорізького центру розслідувань, а також фінансування міжнародних організацій USAID та PACK, для скарг на укриття через telegram або viber, створили спеціальний чат-бот "Укриття Запоріжжя ЗЦР".
Алгоритм дій бота наступний:
1. Після реєстрації бот запропонує обрати один чи декілька з чотирнадцяти пунктів -недоліків.
"Ми пропонуємо обрати саме ті, які є, згідно з нормами. Це не якість вигадані недоліки, а такі, що в нормативній базі про норми, про укриття", — пояснює Катерина Звєрєва
2. Необхідно обрати недоліки. Потім бот надсилає шаблон запиту до міської ради.
3. У надісланому шаблоні ви отримуєте документ у Word, який необхідно заповнити, відповідно до вашого звернення. Тобто треба скопіювати недоліки з бота і вставити в бланк.
4. Наступним кроком бот запропонує обрані недоліки скопіювати та вставити в бланк, який треба надіслати на електронну адресу відділу по роботі зі зверненнями громадян виконавчого комітету міської ради: [email protected]
Також скаргу можна роздрукувати та надіслати на адресу: 69105, м. Запоріжжя, проспект Соборний, 206 або принести в міськвиконком за вищезазначеною адресою в кабінет 107.
Нагадаємо, що 27 червня було звільнено начальника управління з питань попередження надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення міськради Валерія Філіповича, який відповідав за укриття в місті.
Наразі цю посаду обіймає Олександр Назаров, до якого ми звернулися з інформаційним запитом щодо кількості приведених до ладу укриттів у 2023 році.
Що відомо про стан укриттів у Запоріжжі:
- У 2022 році на облаштування укриттів міською радою було ухвалено 15 мільярдів гривень;
- У січні встановили модульні укриття для захисту від уламків та ударних хвиль;
- У травні запорізькі активісти перевірили стан нових модульних укриттів та виявили, що вони не відповідають встановленим нормам;
- У червні розпочалася перевірка захисних споруд представниками місцевої влади, Нацполіції та ДСНС. Результат – більшість укритті не придатні до використання;