Водойми, що у Запоріжжі та передмісті, продовжують міліти, внаслідок підриву Каховської ГЕС російськими військами. Глибоководні річки за кілька днів перетворилися на струмки.
Як нині виглядають водойми та як реагують місцеві жителі на наслідки екологічного лиха – дізнавались журналісти Суспільного.
Рівень води в Комунарському районі Запоріжжя
На одній із баз відпочинку в Комунарському районі Запоріжжя рівень води майже за тиждень знизився до нульової позначки. Раніше альтанки стояли на воді, нині – на землі.
Сергій Нертік разом із сином Артемом прийшли до річки Дніпро, аби подивитися, на якому рівні вода.
Чоловік каже: за його спостереженнями, вода відійшла від берега на 40-50 метрів.
"Можете самі побачити, що нині це велика калюжа. Купатися тут, мені здається, навіть ризиковано. Я думаю, якщо, як кажуть, дамбу відновлять і якось нормалізується рівень води, тоді, я думаю, все буде нормально".
Подивитися, що нині з річкою Дніпро прийшла жителька Запоріжжя Інна Шкірміна:
"Рівень води був вище, десь по дерева. Ми, мабуть, на минулому тижні приїздили сюди — оце було води. Я ще купалася, можна було, а зараз — просто жах. Неможливо передати словами, який це екоцид для нашої акваторії. Неможливо без сліз дивитись на це горе для всіх нас і для нашої країни".
Житель Запоріжжя Віталій Хуповка приїхав на базу відпочинку, аби відсвяткувати день народження зятя. Каже: замовляли столик тиждень тому і не очікували, що таке станеться:
"Приїхали, а тут картина дуже сумна... Я це все переношу дуже тяжко, бо що воно зараз, що буде далі, то страшне діло. Оце лілії були тут, якісь водорості, якась була живність – воно все пропало. Вивітриться з часом, коли воно все розкладеться, я так думаю".
Другий рік на сусідній базі працює різноробом Віктор Балдін. Чоловік каже: на місці, де прибирає сміття, ще тиждень тому була вода.
"У зв’язку з тим, що так сильно відступила вода, мене найняли, щоб я тут поприбирав гілки, каміння... Ось, дивіться, цвітіння було, коріння теж видираю, бо приходять відпочивати і діти. Щоб можна було босоніж бігати", – говорить Віктор Балдін.
Рівень води в селищі Біленьке Запорізького району
Оголений берег замість річки спостерігають на водоймах, що нижче Дніпрогесу, зокрема у селищі Біленьке Запорізького району.
На березі можна побачити рибу та раків, які не змогли врятуватися під час стрімкого руху води.
Нині на узбережжі повзають змії, які змушені жити без води. Місцеві жителі скаржаться, що плазуни лізуть до будинків.
Рівень води в річці Кушугум та річці Конка Кушугумської громади
З іншого берега Каховського водосховища, у селищі Кушугум Запорізького району, ситуація не краща: рівень води продовжує падати, хоч і не такими стрімкими темпами, як у перші дні.
А до плавневої зони, яку омивала вода, тепер можна дійти пішки.
Водокачка для забору поливної води залишилась на сухому узбережжі.
Як повідомив у своєму зверненні голова Кушугумської громади Володимир Сосуновський, всі насосні станції, що забезпечували водою для поливу, не можуть працювати. Тому, на території громади заборонено поливати питною водою.
Річка Конка впадає в Каховське водосховище. Тут рівень води теж падає.
Стан Каховського водосховища
Каховське водосховище поблизу селища Малокатеринівка Кушугумської громади стає схожим на чорну пляму.
Як повідомляють у пресслужбі Укргідроенерго, за добу рівень води в Каховському водосховищі знизився на понад метр, а від початку підриву — більш ніж на 7 метрів.
"Середній показник відпливу становить 4-5 сантиметрів на годину. Це повʼязане із зменшенням напору (тиску) водосховища. Однак ситуація важко прогнозована та потребує подальшого контролю", – зазначають у відомстві.
Раніше Суспільне повідомляло, що станом на 06:00 11 червня рівень води в Каховському водосховищі в районі Нікополя становить 9,45 м, а у ставку-охолоджувачі Запорізької АЕС – 16,67 м, та цього цілком достатньо для забезпечення потреб ЗАЕС.