Волонтери громадської організації "YES" надають допомогу жителям прифронтових територій та вимушеним переселенцям. Найближчим часом у Запоріжжі планують відкрити "Безпечний простір" для дітей.
Хто та яку допомогу може отримати, які програми вже реалізують — розповів Суспільному проєктний менеджер організації Аскад Ашурбеков.
Хто може отримати допомогу у вашій організації?
Від початку повномасштабної війни наша робота змінилася. Спочатку ми допомагали тим, хто проживав на тимчасово окупованих територіях, потім – вимушеним переселенцям, а сьогодні зосереджені на допомозі жителям на лінії фронту та частково ВПО в Запоріжжі.
У Запоріжжі, хто може звернутися до вашої організації?
Це залежить від проєктів, які діють. Здебільшого ВПО, але можуть бути й інші вразливі категорії. Нещодавно ми надавали дітям ВПО взуття. Гроші перерахували партнери з Англії.
Члени громадської організації виїжджають у громади?
Так, виїжджають і фактично доставляють цю допомогу. Якщо це безпечно, то видають у пунктах видачі гуманітарної допомоги. Якщо це громади 0-10 км, то розвозять по дворах, по домівках. Більшість допомоги розрахована на місяць, тому ми раз на місяць покриваємо кожну громаду.
Як люди, які залишаються у прифронтових громадах, дізнаються, коли приїдуть волонтери?
У нас є сторінки в соціальних мережах, фейсбуці, інстаграм, є окремий телеграм-канал, де вже 7 тисяч підписників, а також наші локальні волонтери анонсують, коли ми їдемо в громаду.
Допомогу в громадах надаєте жителям всіх категорій?
В першу чергу даємо людям вразливих категорій: людям з інвалідністю, багатодітним родинам, маломобільним. Потім отримують інші жителі прифронтових територій. На сьогодні в прифронтових громадах залишається небагато людей, то вони всі вже є вразливими категоріями. Два місяці тому проводили дослідження щодо того, що не вистачає. Воно показало, що з продуктами харчування більш-менш нормально, а далі — по потребах: санітарно-гігієнічні засоби, будівельні матеріали, гроші.
Допомагаєте евакуюватися людям ?
Тут ми можемо бути посередниками з організаціями, які профільно з цим працюють. Ми знаємо, що проблем з евакуацією немає, бо всі відповідні органи допомагають.
Ми бачимо: попри постійні обстріли, люди повертаються, аби саджати городи.
Для дітей, які проєкти плануєте реалізувати?
Є проєкт разом із німецьким фондом GIZ, який ми будемо реалізовувати. Ми будемо облаштовувати дитячі безпечні простори. Два буде в Запоріжжі, два — у Дніпропетровській області та 2 — у Харківській. Це буде схоже на дитячий садок, куди зможуть приводити дітей, де вони перебуватимуть з фасилітаторами. Дитсадки та школи не працюють, а дітям треба розвиватися, батькам — працювати. Отже, ми допоможемо батькам підтримувати економіку.
У Запоріжжі “Безпечний простір” для дітей запрацює із червня. У Запоріжжі простори будуть на базі 5 дитячої лікарні, зокрема і співробітники лікарні зможуть привести туди дітей. Будуть вміщувати від 30 до 50 діток. Донор покриває облаштування дитячих просторів, а також оплачуватиме роботу двох працівників для простору. Додаткового фінансового навантаження на бюджет міста не буде. Ми розраховуємо, коли стартує проєкт, що інші донори побачать та захочуть розвивати подібні проєкти. Харчування не входить, тож батьки мають за це подумати. Однак по харчуванню ще будемо думати, може, допоможуть з цим. Є укриття, бо безпека дітей — головне. Діти від 4 до 14 років зможуть там перебувати.
Які документи треба мати, щоб звернутися до вашої громадської організації?
Треба мати паспорт і довідку ВПО, якщо їх немає, то треба оформити такі документи, наприклад, у ЦНАП чи інших службах. До нас зверталися люди з такими проблемами, ми допомагали їм.
Чи є юридичний супровід?
Так. Порекомендуємо контакти колег. Насправді сьогодні є проблема з доступом до ВПО, я маю на увазі, щоб дізнатися, де саме знаходяться ВПО. У Запоріжжі близько 200 тисяч ВПО, але вони ж незібрані в одному місці.
Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber