Програма "єВідновлення": як отримати допомогу від держави за пошкоджене майно в Запорізькій області — пояснює юрист

Програма "єВідновлення": як отримати допомогу від держави за пошкоджене майно в Запорізькій області — пояснює юрист

Програма "єВідновлення": як отримати допомогу від держави за пошкоджене майно в Запорізькій області — пояснює юрист
Дмитро Гладкий. Фото: Суспільне Запоріжжя

З 10 травня цього року жителі Запоріжжі та області, чиє житло було частково пошкоджене внаслідок російських обстрілів, можуть отримати від держави компенсацію на ремонт. Для цього потрібно подавати заявку через додаток "Дія".

Хто та як може скористатися програмою "єВідновлення"— розповів Суспільному адвокат Дмитро Гладкий.

Хто може взяти участь у програмі, який алгоритм дій?

Алгоритм простий: спочатку треба завантажити додаток “Дія” на мобільний телефон. І вже далі надається алгоритм. Це зручніше і надійніше, ніж паперова форма, адже сам застосунок працює за відповідним алгоритмом.

Які категорії громадян мають пріоритетну компенсацію?

Мають пільгові категорії: це учасники бойових дій, сім'ї учасників бойових дій; це можуть бути інваліди першої і другої груп; батьки багатодітних сімей або особи, які здійснюють патронатне забезпечення дітей. Тобто це окремий пункт у заявці, коли людина відмічає, що вона має пріоритет в отриманні.

"Варто пам'ятати, що отримують компенсацію саме власники або співвласники майна".

Якщо це приватне житло, приватний будинок або багатоквартирний будинок, то буде трохи інший алгоритм компенсації. Якщо це багатоквартирний будинок, то заявку подаватиме безпосередньо ОСББ або експлуатаційна компанія.

"Загалом сума компенсації складає до 500 тисяч гривень за однією заявкою".
Програма "єВідновлення": хто та як може отримати компенсацію від держави на ремонт оселі в Запорізькій області
Дмитро Гладкий. Фото: Суспільне Запоріжжя

Якщо немає застосунку “Дія”, що робити?

Можна звернутися до родичів, близьких, друзів, які мають телефон, застосунок, або можуть його встановити, провести всю процедуру, а потім видалити. Процедура реєстрації, подання заявки не така складна і не довготривала. Окрім того, можна звернутись до органів місцевого самоврядування про проведення в паперовій формі. Але я б назвав би більш надійно провести через “Дію”, бо там певний алгоритм, який не дає можливості щось забути, щось зайве додати або зробити якусь похибку. Це єдина форма, яка відповідно до встановленого законодавством алгоритму прописана, і це більш надійно.

В які терміни треба зареєструватися?

Не пізніше, ніж 90 днів після того, як президент оголосить про завершення дії воєнного стану в Україні. Зараз про строки говорити ще зарано, але я наполягаю, щоб із цим не затягували. Люди, які наразі перебувають за межами України і їхнє майно зруйновано, можуть оформити нотаріальну довіреність на особу, якій довіряють в Україні, для реєстрації відповідної заявки.

Програма "єВідновлення": хто та як може отримати компенсацію від держави на ремонт оселі в Запорізькій області
Наслідки обстрілів, Запорізька область, травень 2023. Фото: ГУ Нацполіції в Запорізькій області

Як зрозуміти, що реєстрація пройшла успішно?

Тут є два орієнтири. Перший — це безпосереднє повідомлення в застосунку “Дія”. Коли ми кажемо про отримання саме грошей на компенсацію, то одним із пунктів алгоритму є відкриття окремого рахунку зі спеціальним призначенням у банківській установі. І, звісно, буде повідомлення від банківської установи про зарахування коштів на цей рахунок.

"Цільове призначення, використання цих коштів — тільки на відновлення зруйнованого майна".
Програма "єВідновлення": хто та як може отримати компенсацію від держави на ремонт оселі в Запорізькій області
Напівзруйнована п'ятиповерхівка у Запоріжжі на вулиці Незалежної України. Фото: Суспільне Запоріжжя

Додатково звертатися до спеціальних служб чи інших структур, аби це можна було завірити документально, треба?

Якщо це саме цільове призначення і через застосунок “Дія”, то додаткових дій не потрібно. Але те, що стосується звернення до соціальних служб, можливо, навіть неурядових організацій, тобто будь-кого, хто може надати допомогу, я б порадив це зробити. Є різні види допомоги, які не суперечать одна одній і не виключають одна одну. Тобто подавати лише за однією програмою і на цьому — “усе” — насправді, я б таке не радив робити. Я б радив бути максимально активними.

Хто, власне, має оцінити саме ступінь руйнування?

Провести оцінку може тільки сертифікований експерт, який встановлює ринкову вартість та суму на відновлення, тобто самостійно особа не може вказати, що я вважаю, що тут на 500 тисяч.

Програма "єВідновлення": хто та як може отримати компенсацію від держави на ремонт оселі в Запорізькій області
Будинок на Зестафонській, у який у ніч проти 9 жовтня 2022 поцілили військові РФ. Фото: Суспільне Запоріжжя

Програма нині сфокусована на відновлення житла, яке має незначні пошкодження, а щодо повністю зруйнованих квартир та будинків, що робити?

По відновленню повністю зруйнованого непридатного до проживання житла ще формуються програми. Я думаю, ми побачимо згодом, бо насправді і на отримання державної компенсації (от тільки після 442 днів) ми отримуємо певну програму. Я гадаю, як саме буде діяти держава, які будуть алгоритми отримання такої компенсації, — залежатиме від підтримки країн Європейського Союзу, від стану економіки України.

З урахуванням того, що програми ще формуються, але треба зафіксувати руйнування, куди звертатися?

Щонайменше треба звернутись до органів місцевого самоврядування. Можливо, голова громади або в громадах уже визначено відповідних посадових осіб, які є головами комісій, саме для фіксації, складання акту про зруйноване, частково зруйноване майно. До поліції також варто звернутись для того, щоб зафіксували воєнний злочин. У тих випадках, де немає доступу, існує застосунок від Міжнародної асоціації юристів, який використовується узгоджено із Офісом Генерального прокурора України, і далі передає інформацію в міжнародні інституції, і з допомогою додаткових програмних алгоритмів. І це буде таким додатковим інструментом саме відповідно до того, що було пошкоджено майно внаслідок воєнної агресії Російської Федерації. А вже в подальшому це буде як додаткові докази, як додаткові фото, відео. І найголовніше, що застосунок реєструє час та місце, де було ураження, як додаткові відомості до подальшої заявки.

Підписуйтеся на Суспільне Запоріжжя у Viber або в Telegram

На початок