Запорізькі волонтери виготовляють для поранених воїнів адаптивний одягАдаптивний одяг призначений для людей з обмеженими можливостями, обмеженою рухливістю, літніх людей та лежачих пацієнтів. Подібний одяг оснащений спеціальними конструктивними особливостями, які замінюють традиційні застібни механізми або дозволяють отримати швидкий доступ до різних частин тіла.: футболки і штани на липучках, спідню білизну на зав’язках, шкарпетки на ґудзиках. Одяг передають у військові госпіталі.
Кілька куль РФ розтрощили ліктьовий суглоб на лівій руці запорізького військовослужбовця Михайла Вернигори. Врятувати кінцівку не змогли, її ампутували в бункері “Азовсталі”. Уже після звільнення Михайло перебував на реабілітації, де і дізнався про спеціальний одяг для поранених:
"З моїм травмуванням — це взуття, по-перше. Усе, що на шнурках, не підходить. Якщо штани, то в них мають бути вставки резинові, бо так ти не застібнеш. Велика проблема застібати блискавку".
Про доцільність використання адаптивного одягу говорить і військовослужбовець Юрій. Кілька важких поранень хлопець отримав у 2022 році. Одне з них — у ліву руку. На певний час йому встановлювали апарат Ілізарова. Нині Юрій продовжує лікування в одному з медзакладів:
"Оскільки у мене було це в літній період, я не мав потреби в цьому одязі. Але я гадаю, що тіло потрібно підтримувати в теплі. В основному хлопці, у яких більша частина ноги з цим апаратом, то їм одягають обов'язково".
Спецодягом військовому госпіталю допомагає ГО “Запорозькі берегині”, говорить провідний хірург Юрій Міхеєв:
"Такий одяг у нас є в достатній кількості. Там є такі липучки, блискавки, які допомагають швидко скидати штанці або щось інше. Якщо в пораненого апарат зовнішньої фіксації, то знімати звичайні штани складніше".
Наталія Пилипенко, головна лікарка військового госпіталю зазначає:
"Коли привозять пораненого або травмованого, одяг просто розрізають. Він уже непридатний для подальшого використання. Одягаємо, взуваємо. Надаємо всі необхідні речі для гігієни, а також повністю забезпечуємо".
З 2022 року волонтерки ГО “Запорозькі берегині” шиють адаптивний одяг для поранених військових.
"Влітку ми зрозуміли, що нам потрібен зовсім інший одяг для поранених, який повинен бути на липучках, на зав’язках. І ми почали шити. Увесь час шиємо не тільки для запорізького госпіталю, а й для інших шпиталів України. Дуже багато передаємо в госпіталь під Бахмут", — розповідає голова організації Олена Шевчук.
За словами запорізької волонтерки Олени Соколової, починали виготовляти одяг зі спідньої білизни:
"Почали зі звичайних трусів. Піжамних штанів для госпіталю. А потім попит пішов, адже поранені бувають по-різному. І ми почали шити для наших хлопців одяг на липучках".
Засновниця дніпровської ГО "Швейна рота", майстрині якої теж шиють одяг для військових на передовій та у шпиталі, Марина Пальченко каже:
"Розпочалося все з того, що я ще у 2014 році ходила до лікарні до наших хлопців. Я ходила саме в травматологію, там було багато саме з апаратом Ілізарова. І тому брала їх речі і, оскільки я вміла шити, пристосовувала десь липучки, десь зав’язки".
Львівська волонтерка Олена Кулигіна передає адаптивний одяг пораненим у госпіталі запорізького і донецького напрямків. Аби волонтерити, дівчина переїхала зі Львова до Запоріжжя. Через соціальні мережі познайомилася з волонтерками громадської організації “Швейна рота”:
"Все частіше до нас почали звертатись медики з проханням допомогти одягом і білизною для поранених. Я сама приїжджаю в лікарні, приїжджаю до хлопців. Я передаю це з рук в руки".
Читайте також
"Відчуття, що ми можемо їм допомогти". Як у Запоріжжі працює волонтерський швейний цех
Запорізький чоботар Юрій Александров шиє для військових берці нестандартних розмірів
Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber