Із середини грудня 2022 року військові РФ заблокували пункт пропуску у Василівці Запорізької області та дозволили людям пересуватися лише тимчасово окупованими територіями. У січні-лютому 2023 року росіяни примусово та показово депортували деяких жителів, проте на підконтрольну Україні територію дійшли не всі. На шляху до Запоріжжя — між Василівкою та Кам'янським — люди зникали безвісти та переставали виходити на зв’язок. Що про них відомо нині, яких заходів вживати родичам радять правозахисники та влада, — розбиралося Суспільне.
У Запорізькій області нерозшуканими залишаються понад 300 осіб, повідомили у Нацполіції під час зустрічі із родинами безвісти зниклих та полонених громадян, що відбулася 6 квітня 2023 року. За кожним фактом зникнення, викрадення або потрапляння в полон орган досудового розслідування розпочинає кримінальне провадження. Наразі слідчі дії щодо розшуку людей тривають, але відсутність доступу до тимчасово окупованих територій ускладнює розшук.
Суспільне поспілкувалося з юристкою правозахисної групи "СІЧ" Юлією Полєхіною, яка документує воєнні злочини Росії на території Запорізької області.
"Як виявилося, блокпост, де росіяни на камеру зачитували вироки, — не останній. Насправді людей не відпускали, а, ймовірно, утримували у великому ангарі, між Василівкою та Кам'янським", — зазначає правозахисниця.
Юлія Полєхіна розповіла історію зниклого безвісти Олексія Бражника.
Історія одного зі зниклих безвісти
Жителя тимчасово окупованого Енергодара, інженера ЗАЕС, Олексія Бражника примусово депортували з міста 10 лютого 2023-го. Рідні чекали на чоловіка, але він так і не дійшов до підконтрольної Україні території.

Вікторія — донька Олексія Бражника — розповідає, що батько майже 5 місяців перебував у полоні, оскільки мав проукраїнську позицію. Його затримати на робочому місці та утримували в Енергодарському СІЗО:
"10 лютого з російських новин ми дізналися, що його нібито видворяють із тимчасово окупованої території. В одному з енергодарських телеграм-каналів ми побачили відео, де татові окупант зачитує вирок та відпускає у сторону Запоріжжя. Але, як виявилося, це була відверта брехня. Мій батько так і не повернувся".

Рідні Олексія Бражника зверталася до поліції, СБУ, ГУР, Червоного Хреста, волонтерських організацій. Однак, де знаходиться Олексій, так і не вдалося з'ясувати.
Що каже влада
Про такі депортації близько трьох місяців тому повідомляли міський голова Мелітополя Іван Федоров і міський голова Енергодара Дмитро Орлов.
Про ангар тоді розповів чоловік, якому дивом вдалося втекти. На той момент, за його словами, в ангарі перебувало близько 200 депортованих цивільних. Однак, після оприлюднення цієї інформації, керівники окупаційної влади миттєво скасували таку практику депортації і жодна людина не дійшла до Запоріжжя, каже Дмитро Орлов:
"Вони тоді зробили заяву, що треба скасувати практику видворення та не треба відпускати, а внести цих людей на обмін. Ми сподівалися, що когось відпустять після цих заяв, але, на жаль, нікого не відпустили. Вже майже три місяці взагалі тиша з цього приводу".
Нині ж немає жодної інформації щодо того ангара, можливо, його навіть перенесли в інше місце, оскільки погодні умови змінилися, — каже Дмитро Орлов.

Фіксація воєнних злочинів РФ
Затримання цивільних — це воєнний злочин. Згідно з нормами міжнародного гуманітарного права, росіяни не можуть цього робити та депортувати людей. Втім, як свідчить практика, вони не просто гребують нормами, ба більше, навіть не підтверджують такі факти.
Щодо відеозаписів із публічною депортацією українців, то, на думку правозахисниці групи "СІЧ", їх знімали для російської та міжнародної аудиторії, аби наочно довести, що там, де РФ, усе добре. Те, що відбувається на тимчасово окупованих територіях, — повне беззаконня, зазначає Юлія Полєхіна:
“Окупаційна влада чинить воєнний злочин і поки не розуміє, що за це нестиме відповідальність. В рамках глобальної ініціативи «Трибунал для путіна» (T4P) з початку повномасштабної російсько-української війни, на території Запорізької області було задокументовано та внесено до бази даних 4729 епізодів. За цей період, в Запорізькій області ми зафіксували 1798 епізодів, пов’язаних із людськими втратами чи порушенням прав серед цивільного населення”.

Що робити родинам зниклих безвісти
23 квітня Мінреінтеграції опублікувало алгоритм дій для родин зниклих безвісти, де є відповіді на найпоширеніші питання. Зокрема, як взаємодіяти родинам зниклих із територіальними центрами комплектації та соціальної підтримки, як отримати інформацію про слідчого, який веде кримінальне провадження, як отримати витяг із Єдиного реєстру досудових розслідувань.
І ще раз наголошуємо, що обов'язково необхідно звертатися до правоохоронних органів, адже жоден воєнний злочин не має залишитися без покарання.
Читайте також
На Запоріжжі громадян України не випускають з тимчасово окупованих районів
Росіяни депортували кількох людей з окупованої території Запорізької області
Дев'ять місяців в окупації, а після — примусова депортація. Історія священнослужителя з Мелітополя