На початок 2023 року понад двісті людей, які перебували на обліку в обласному Центрі зайнятості працевлаштовані. 814 вимушених переселенців перебуває на обліку, з них працевлаштовано - 30.
Про це Суспільному розповіла директорка Запорізького обласного центру зайнятості Ірина Дуднік.
За її словами, у порівнянні з 2022 роком кількість людей, які звертаються до служби зайнятості зменшилася втричі. Здебільшого через те, що багато людей виїжджає,
"Для прикладу, якщо людина виїжджає за кордон, то вона повинна бути знята з обліку. Якщо вона виїжджає в іншу область, то може продовжувати перебувати на обліку, а центр зайнятості з іншої області може попросити її дані. Тобто ми між собою комунікуємо".
Загалом, за 2022 рік до служби зайнятості звернулося 39 тисяч осіб, тоді як у 2021 їх було майже 60 тисяч. Також, зменшилася кількість роботодавців, частина з них — виїхала, частина закрили підприємства.
Грошова допомога
Під час дії воєнного стану тривалість виплати допомоги по безробіттю здійснюються протягом 90 календарних днів.
“Це не значить, що всі, хто зараз стоять на обліку отримують грошову допомогу. Наприклад, ті, хто хочуть отримати субсидію, мають стояти на обліку, але виплати можуть не отримувати".
Загалом є три види допомоги:
- 1000 гривень (для людей, які ніколи ніде не працювали, не мають страхового стажу);
- 1800 гривень (якщо людина працювала останні два роки і сплачувала внески);
- 6700 гривень (якщо людина має трудовий стаж).
За словами Ірини Дуднік, якщо термін грошових виплат закінчується, то людину з обліку не знімають, вона може і далі продовжувати отримувати послуги Служби зайнятості.
Як звернутися до центру зайнятості
В Запорізькій області в звичайному режимі працює 4 центри: Запорізький міський, Запорізький районний, Вільнянський і Новомиколаївський. Всі інші знаходяться на тимчасово окупованій території.
Ірина Дуднік каже, можливість звернутися до служби зайнятості зараз є в різних варіантах: через хаби, через центри зайнятості і онлайн.
“В нас є портал “Дія”, яким ми активно користуємося. Під час повномасштабної війни була створена онлайн платформа “Чат-бот”, тобто таким чином можна подати документи і стати на облік".
Якщо людина не має повного пакета документів, то працівники служби самі зв'язуються з відповідними структурами.
"Наприклад, людина звертається з території, де тривають бойові дії, і вона не розірвала трудові відносини, то ми, згідно з законодавством, не можемо ставити на облік", - зазначила Ірина Дуднік.
Проте під час дії воєнного стану, у Служби зайнятості є право розривати трудові відносини людини з роботодавцем, незалежно від того, де знаходиться підприємство.
Ірина Дуднік пояснює, безробітному, який звертається до служби зайнятості, надають 2 пропозиції роботи за спеціальністю упродовж місяця. Якщо варіанти не знаходять, то пропонують будь-яку іншу. Якщо людина двічі відмовляється від запропонованої роботи, її знімають з обліку.
Також в центрі зайнятості пропонують курси з перенавчання, підвищення кваліфікації тощо.
Нині попит мають робітничі професії. Проте, вперше за останні декілька років, каже Ірина Дуднік, затребувані люди з вищою освітою.
Варіанти додаткової роботи і оплати
Безробітним, які перебувають на обліку, пропонують долучатися до суспільно-корисних робіт. Зокрема, розбирати завали зруйнованих будівель, допомагати волонтерам або на блокпостах. До таких робіт вже долучилися Вільнянська і Біленьківська громада. За таку роботу виплачують 6 тисяч 700 гривень.
Нині в центрі зайнятості працюють над планом проведення робіт з відновлення тимчасово окупованих територій.
Читайте також
62 особи на одну вакансію. Ситуація на ринку праці у Запоріжжі та області
Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber