"Пам'ятаю це відчуття свободи". У День гідності та Свободи учасниці Євромайдану згадують, яким він був у Запоріжжі

"Пам'ятаю це відчуття свободи". У День гідності та Свободи учасниці Євромайдану згадують, яким він був у Запоріжжі

"Пам'ятаю це відчуття свободи". У День гідності та Свободи учасниці Євромайдану згадують, яким він був у Запоріжжі
. Запорізький Євромайдан. Люди зібралися під стінами Запорізької ОДА. Фото: Громадське ТБ Запоріжжя

Запорізький Євромайдан — одна зі сторінок Революції Гідності. Його учасники та учасниці з 2014 року й до нині у різний спосіб боронять Україну від ворога: хтось зі зброєю в руках, хтось займаючись волонтерством. Яким Євромайдан був у Запоріжжі та як все починалося, у День Гідності та Свободи, згадали дві його учасниці Олена Єрьоменко та Віолетта Бородіна.

В офісі, де зберігаються атрибути Революції Гідності, восени-взимку 2013-14 років щодня збирався актив запорізького Майдану, розповідає Олена Єрьоменко, учасниця запорізького Майдану, голова ГО "Бізнес-союз "Порада":

"І планували кожен день запорізького Майдану, кожен: що ми будемо робити, яким чином будемо підтримувати, підігрівати людей, щоб вони нікуди не йшли".

"Пам'ятаю це відчуття свободи". У День гідності та свободи згадуємо, яким був запорізький Євромайдан
Олена Єрьоменко, учасниця запорізького Євромайдану. Фото: Суспільне Запоріжжя

Запорізький Євромайдан розпочався, як опір підприємців бандитському свавіллю, що чинили в області криміналітет разом із тодішньою місцевою владою. Він був одним із найпотужніших на південному сході України:

"Ми вже не могли стримувати ні свої емоції, ні сидіти й чекати, зокрема, бізнес, коли у них все відберуть. Почали потроху піднімати людей, активізувати їх", — каже Олена.

Разом з Оленою був на Майдані й запорізький історик, учасник АТО, кіборг Вячеслав Зайцев. Цьогоріч у жовтні він загинув, виконуючи бойове завдання на Донецькому напрямку:

"Славік був, можна сказати, моїм охоронцем під час запорізького Майдану. Він мене охороняв, коли були можливі провокації. Тому для мене ця людина дуже близька по духу, і я, чесно, досі не можу повірити, що його з нами немає".

"Пам'ятаю це відчуття свободи". У День гідності та свободи згадуємо, яким був запорізький Євромайдан
Кіборг Вячеслав Зайцев був учасником запорізького Євромайдану. Загинув у жовтні 2022 року на Донеччині. Фото: Суспільне Запоріжжя
"Слава — жива легенда". У Запоріжжі попрощалися з "кіборгом" та істориком Вячеславом Зайцевим

Майдан перевернув життя й колишньої відвідувачки модних салонів, журналістки та начальниці пресслужби обласного центру комплектування та соціальної підтримки Віолетти Бородіної:

"Найбільше запам’ятався у запорізькому Майдані день розгону (26 січня 2014 року — ред.). Ми поїхали з чоловіком наварити чаю. Дві каструлі я поставила по 5 літрів. Тут почали сипатися повідомлення, тоді ще в Viber, ми все схопили та поїхали. Коли приїхали — люди біжать, хтось падає, хтось кричить, б’ють палками — це було жахливо".

"Пам'ятаю це відчуття свободи". У День гідності та Свободи учасниці Євромайдану згадують, яким він був у Запоріжжі
Розгін Євромайдану в Запоріжжі, 26 січня 2014 року. Фото: golos.zp

Участь у запорізькому русі опору, потім волонтерство й допомога українській армії. З нею Віолетта пов’язала своє подальше життя:

"Вирішила, що час повернутися до цивільного життя, але не дуже вийшло. 93 бригада запросила працювати у пресслужбі, і в 16 році я пішла в армію. Служила у пресслужбі 16, 17, 18 роки".

І зараз Віолетта популяризує службу в Збройних Силах України: "Вшанування загиблих героїв, героїзація їхньої загибелі, допомога їхнім родинам — це дуже важливо. Щоб армія у нас була на вищому рівні, і не тільки технічно, а й в серцях людей".

Нині волонтерки продовжують допомагати українській армії, переважно військовим спорядженням. Віолетта передала на передову понад 500 аптечок, на зібрані кошти відправила туди 23 автівки:

"Ми повинні виборювати свою самостійність. Ми не повинні бути під Московією ні в якому разі, бо ні до чого хорошого це не приводило ніколи. Це — майбутнє наших дітей, наших онуків, і саме за це ми зараз воюємо".

Олена Єрьоменко разом із колегами-підприємцями також закуповує для фронту автомобілі. Допомагають і всім, хто потерпає від російської агресії:

"Декілька днів тому ми всі раділи підняттю нашого прапора у Херсоні. Я розумію те піднесення, яке вони відчувають. Частково я це відчувала, коли ми перемогли після Майдану. Я, як зараз, дуже пам’ятаю оце відчуття свободи", — ділиться Олена Єрьоміна.

Читайте також

"Коли в українця забирають свободу і волю – це найстрашніше", — спогади запоріжанки про Євромайдан

Підписуйтеся на новини Суспільне Запоріжжя в Telegram та у Viber.

На початок