У Запоріжжі відкрився хаб для вимушено переміщених людей із тимчасово окупованого міста Енергодар. Тут вони можуть проконсультуватися щодо юридичних, освітніх та соціальних питань, а також адміністративних послуг.
Черга під центром допомоги вишиковується з ранку. Люди, які виїхали з Енергодара, приходять, аби отримати гуманітарну допомогу.
Анастасія разом із родиною евакуювалася місяць тому. Нині мешкають у знайомих. Розповідає: найгострішим є питання з житлом. А також, окрім продуктових наборів та побутової хімії, потребують теплі ковдри та подушки.
“Звісно, нам потрібні ці гуманітарні набори. Ми знаємо, що в інших містах України, в західних регіонах, там є постільна білизна, ковдри, подушки, якісь каструлі. Ми приїхали, квартира була не жила, там єдина ковдра, стара постільна білизна, теж одна. От знайомі дівчата поїхали туди, їм на кожну видали ковдру, подушки, вже якось простіше, тим паче починається зима, невідомо, що тут буде з опаленням”, — каже вона.
Співробітники хабу пояснюють, що гуманітарна допомога, яку видають у центрі, може відрізнятися. Вона залежить від наявності тих, чи інших продуктів, які надають партнери. Для її отримання люди реєструються через телеграм-канал “Енергодар - це Україна”. Цього разу отримують набори побутової хімії. Таких в наявності сто.
Окрім гуманітарної допомоги, в хабі люди можуть отримати консультації сімейного лікаря, а також спеціаліста з адміністративних послуг.
"Звертаються люди за допомогою консультативного характеру. Куди звернутися, які КНП Запоріжжя приймають наших переселенців, ми надаємо список адрес. Також ми розповідаємо, як це правильно зробити. Можна переукладати декларацію, можна не переукладати. Просять розшифрувати аналізи, скорегувати дозування, телефоном можемо надати екстрену допомогу”, — розповідає сімейна лікарка з Енергодара Інна Вініченко.
“Ми, як адміністратори ЦНАП здійснюємо роботу щодо рецепції, тобто реєстрацію звернень громадян. З найбільш актуальних питань, з якими звертаються, це гуманітарна допомога, взяття на облік ВПО, медичні та освітні питання", — зазначає керівниця Центру надання адміністративних послуг Енергодарської міськради Ірина Ляшко.
За словами міського голови Енергодара Дмитра Орлова, в центрі надаватимуть допомогу і з пошуком тимчасового житла. Він підкреслює, що напередодні початку опалювального сезону це питання є найбільш актуальним.
“Зараз вже організована співпраця з містами супутниками, такими як Славутич, Вараш та Нетішин, також активно допомагає Червоноград. Вже є домовленість з ними, щодо розміщення переміщених осіб. Місто Славутич готове розмістити у себе на базі лікарні 60 осіб. Все це буде безплатно", — каже Дмитро Орлов.
Він наголошує, що наразі ситуація в Енергодарі вкрай напружена. Мешканці перебувають під постійними обстрілами окупантів. А також знаходяться на межі гуманітарної катастрофи — через постійні перебої з електропостачанням та подачею води. Саме це змусило більш ніж половину жителів Енергодара евакуюватися. Виїхало близько 28 000 людей.
Читайте також: "Де їдуть колони — діри від ракет": переселенці з тимчасово окупованих населених пунктів розповіли про шлях до Запоріжжя