На Запорізькій атомній електростанції у зв’язку із загрозою надзвичайної ситуації створено кризовий штаб на базі державного підприємства «Енергоатом».
Про це 17 серпня сказав міністр енергетики України Герман Галущенко під час командно-штабних навчань представників ДСНС у Запоріжжі, де відпрацьовували заходи щодо реагування на надзвичайні події із небезпечними речовинами.
"Ми залучили до цього штабу широке коло міністерств, відомств і різних установ. Там відбувається повна координація, він працює 24/7 і у режимі онлайн ми моніторимо ту ситуацію навколо станції, яка там відбувається".
Як зазначає міністр МВС Денис Монастирський, в Україні чітко розуміють, що мають справу з державою-терористом:
"Відповідно, всі їхні дії будуть пов'язані із можливими актами, які можливі навколо станції або навіть інформаційні терористичні атаки. Тому ми приїхали аби на місці оцінити ситуацію, поспілкуватись із людьми, які працюють на цій території: поліцією, рятувальниками. Взяти максимально інформації. Ми розуміємо, що допоки Росія буде контролювати Запорізьку атомну станцію, до цього часу будуть великі загрози щодо цієї станції".
Під час тренування рятувальники оцінювали небезпечну ситуацію за допомогою спеціального автомобіля радіохімічної розвідки. Також оперативно знезаражували умовних постраждалих та евакуювали людей до небезпечних зон.
Що відомо
- 4 березня російські війська захопили Енергодар Запорізької області — місто, в якому розташована АЕС, саму станцію обстріляли. Бої біля АЕС точились кілька годин, за цей час окупанти кілька разів влучили в один із реакторів. Тоді спалахнув тренувальний центр станції. Пожежу ліквідували. З того часу Запорізька АЕС контролюється російською армією та представниками "Росатому".
- 21 липня стало відомо, що російські окупанти розмістили військову техніку, вибухівку та зброю вже в машинній залі енергоблока АЕС. Станом на 26 липня у тимчасово окупованому Енергодарі наразі перебувають близько 10 тисяч працівників Запорізької АЕС.
- 3 серпня генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що Запорізька атомна електростанція повністю вийшла з-під контролю агенції, принципи ядерної безпеки на станції порушені. Він закликав Росію та Україну якнайшвидше сприяти відвідуванню комплексу спостерігачами МАГАТЕ.
- 11 серпня відбулось засідання Ради Безпеки ООН, скликане у зв’язку із загрозливою ситуацією на Запорізькій атомній електростанції. Ініціатором засідання стала Росія, яка звинувачує Україну в обстрілах території ЗАЕС. Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі закликав сторони надати доступ місії до Запорізької АЕС, а постійний представник України Сергій Кислиця заявив, що єдиний спосіб усунути ядерну загрозу — вивести російські війська і повернути контроль України над станцією.
Читайте також: До Запоріжжя передали автомобіль радіохімічної розвідки
У ДАЗВ назвали потенційну площу радіаційного ураження у разі аварії на захопленій росіянами ЗАЕС