Представники Європейського Союзу підтримали демілітаризацію Запорізької АЕС та повному виведенні російських військ з території станції.
Про це повідомив очільник європейської дипломатії Жозеп Боррель.
Посадовець зазначив, що Запорізька атомна електростанція не повинна бути частиною будь-яких воєнних дій:
"Я підтримую заклик про демілітаризацію території, починаючи з повного виведення російських сил і закликаю МАГАТЕ відвідати станцію".
Також голова європейської дипломатії наголосив, що Росія повинна повернути повний контроль над управлінням станції її суверенному власнику — Україні.
Що відомо
- 4 березня російські війська захопили Енергодар Запорізької області — місто, в якому розташована АЕС, саму станцію обстріляли. Бої біля АЕС точились кілька годин, за цей час окупанти кілька разів влучили в один із реакторів. Тоді спалахнув тренувальний центр станції. Пожежу ліквідували. З того часу Запорізька АЕС контролюється російською армією та представниками "Росатому".
- 21 липня стало відомо, що російські окупанти розмістили військову техніку, вибухівку та зброю вже в машинній залі енергоблока АЕС. Станом на 26 липня у тимчасово окупованому Енергодарі наразі перебувають близько 10 тисяч працівників Запорізької АЕС.
- 3 серпня генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що Запорізька атомна електростанція повністю вийшла з-під контролю агенції, принципи ядерної безпеки на станції порушені. Він закликав Росію та Україну якнайшвидше сприяти відвідуванню комплексу спостерігачами МАГАТЕ.
- 11 серпня відбулось засідання Ради Безпеки ООН, скликане у зв’язку із загрозливою ситуацією на Запорізькій атомній електростанції. Ініціатором засідання стала Росія, яка звинувачує Україну в обстрілах території ЗАЕС. Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі закликав сторони надати доступ місії до Запорізької АЕС, а постійний представник України Сергій Кислиця заявив, що єдиний спосіб усунути ядерну загрозу — вивести російські війська і повернути контроль України над станцією.
- 12 серпня вранці російські військові знову обстріляли територію Запорізької атомної станції. Через обстріли енергодарці масово намагаються виїхати з тимчасово окупованого міста.
Читайте також: Росія виступила проти демілітаризації Запорізької АЕС