Вивісили триколори та розповсюджують окупантську пресу. Ситуація в тимчасово окупованому Мелітопольському районі

Вивісили триколори та розповсюджують окупантську пресу. Ситуація в тимчасово окупованому Мелітопольському районі

Вивісили триколори та розповсюджують окупантську пресу. Ситуація в тимчасово окупованому Мелітопольському районі
. Фото: Vadim Novikov/1ua.com.ua

У 13 сільських радах Мелітопольського району протягом місяця російські окупанти здійснюють активну проросійську діяльність: на будівлях повісили триколори, розповсюджують пресу з роспропагандою. З 1 серпня тим, хто не хоче співпрацювати з окупантами, запропонували не виходити на роботу.

Про це на умовах анонімності Суспільному розповів місцевий житель.

За його словами, у селі приблизно четверта частина місцевих підтримують окупантів. Молодь переважно виїхала, залишаються пенсіонери.

"Продукти завозили. Спочатку везли з Криму, потім, дивлюся, з’явився вже наш, український товар. Це радує, значить, є якийсь зв’язок, є перевезення. Хліб у нас свій печуть. Ціни доступні. У межах 20 грн за буханку хліба. Що стосується ковбаси – це дорого, звісно. І цукерки теж дорогі. А крупи, вермішель, цукор – ціна така, прийнятна. 45 грн коштує кілограм цукру, приблизно стільки ж сіль. Помідори, огірки – це все у межах 15 грн за кілограм, або й менше".

Чоловік каже, що гуманітарки люди тут не потребують й з голоду "тут ніхто не помирає".

"Як тримали курей, корів, живність якусь, кролів, так і тримають. Але, знаєте як, малозабезпеченим роздають, багатодітним родинам, роздають гуманітарку і, в принципі, це нормально. Привозили волонтери. Я не скажу, що це "рашисти". Інколи й від Росії щось приходить. Але, в основному, волонтери наші допомагають".

Щодо обстрілів, то тут, за словами чоловіка, їх чутно двічі-тричі на тиждень з боку Мелітополя. Техніка росіян населеним пунктом пересувається транзитом:

"Проїздом є. Вночі буває, й вдень проїздять. Але так, щоб у нас стояла техніка, такого немає. І в селі немає з Росії нікого".

Він розповідає, що місцевих вчителів у школах наразі немає – хто звільнився зовсім, хто пішов на дві третини зарплатні. Залишаються тільки директор та технічні працівники.

"Тут хочуть привезти чи то з Росії вчителів, чи то привести молодих, які тільки закінчили училище. І їх заохотити працювати, тих, хто хоче. Але там, звичайно, буде програма вже російська".

У місцевій сільраді, за словами чоловіка, теж багато працівників пішли на дві третини та не виходять працювати.

"Є такі служби, які працюють із дітьми, пенсіонерами і їм потрібно бути з ними завжди на зв’язку, ті працюють, але це не зрада. А ті, хто опікувався землею, кадастрами всілякими – ті звільнилися".

Чоловік розповідає, що вочевидь окупанти готуються до проведення псевдореферендуму. Нині у населений пункт завезли пропагандистські матеріали.

"Щоб людей зомбувати та розповісти, що в усьому винен Київ і ми прийшли вас рятувати. Молодь, може, й не зверне на це увагу, але, все ж таки, літні люди більш піддатливі до цього гіпнотичному впливу. Літніх людей, звичайно, легше вмовити, що ось такі події й що Київ винен. А молоді, все ж таки, намагаються цього всього уникати й не заглиблюватися у цю політику й не вірять цьому всьому".

Ситуація в Мелітопольському районі
Роспропаганда в газетах, які поширюють в Мелітопольському районі. Фото надані місцевим жителем Мелітопольського району

За словами чоловіка, місцеві фермери здають зерно за дешевими цінами:

"Здають його по 2,50 грн, хто примудряється по 3 грн знайти за кілограм. Тобто, це тонна — 3 тисячі. Це дуже мало у порівнянні з минулим роком. Там було 6 грн за кілограм. Великі фермери, навпаки, закуповують і віддають за паї грошима, але вони зерно тримають "на потім", щоб, можливо, надалі, продати дорожче. Тому там може ціна бути й 5 грн за кілограм. А малі такі-от фермери, то там, звісно, ціна дешевша набагато. Малі та великі — я маю на увазі, землі в кого більше гектарів".

Сільгосппродукцію з сіл Мелітопольського району возять на продаж чи в Крим, чи в Бердянськ.

"Мелітополь, звичайно, пустинне стало місто. Магазини, у більшості, зачинили. На вітринах просто балончиком намальовано "порожньо", щоб не лізли мародери чи не було інших якихось спроб. Багато солдатів РФ, які охороняють, в основному, комерційні структури – банки, чи обмінні пункти. Де гроші, телефони, зв’язок – у цих місцях велика кількість солдатів".

Ситуація в Мелітопольському районі
Російські окупанти в Мелітополі, Запорізька область, 1 травня 2022 року. Фото: Getty Images

"Водії чи то, щоб їх не чіпали, чи, дійсно, підтримують політику РФ – в основному в усіх на лобовому склі, на дзеркалах висять оці георгіївські стрічки".

Щоб зняти гроші з картки, необхідно заплатити так званим "мінялам" 10%.

"Гривня падає через те, що багато спекулюють на всьому. Починаючи від запчастин, машин і продуктів. Долар у Мелітополі був вчора 50 грн – купівля. Продаж – 45. Найближчу зарплатню обіцяють в рублях, пенсії теж".

За словами чоловіка, у Мелітопольському районі переважно російський мобільний зв'язок. Сім-карти російського мобільного зв’язку продають у будівлі «Укртелекому» по 70 грн у черзі, поза чергою – 250 грн. При цьому фотографують паспорти тих, хто придбав. Місцевий житель припускає, що це може бути використано у проведенні референдуму.

Що відомо

  • У тимчасово окупованому Мелітополі представники РФ готуються до псевдореферендуму. Вони планують провести його 11 вересня, повідомив міський голова Мелітополя Іван Федоров.
  • З 26 липня через тимчасово окуповане місто Мелітополь Запорізької області транзитом проходить російська військова техніка. Щодня війська РФ перевозять по 2-4 колони, по 20-30 одиниць техніки в кожній.

Читайте також: Тиск на цивільних та пошкоджена інфраструктура. Як живе тимчасово окупований Мелітополь

Підписуйтеся на Суспільне Запоріжжя у Viber або в Telegram

На початок