Перейти до основного змісту
Запоріжці скаржаться на сморід від заводів. Хто "димить" та як протидіє місцева влада

Запоріжці скаржаться на сморід від заводів. Хто "димить" та як протидіє місцева влада

Запоріжці скаржаться на сморід від заводів. Хто "димить" та як протидіє місцева влада
. Фото: Суспільне Запоріжжя

Нестерпний сморід та клуби диму — мешканці Шевченківського району упродовж останнього місяця скаржаться на інтенсивні викиди із заводів. За їхніми словами, запах йоду чи горілого пластику посилюється у нічний час.

Місцева мешканка Віра розповідає: неприємний запах був завжди, але останні тижні неможливо відкрити вікно через специфічний сморід.

"Кислий, неприємний, смердить горілим. Важко дихати. Найчастіше запах з'являється ввечері й до ранку, коли люди сплять. Вікна залишати відкритими на ніч — погана ідея", — каже вона.

сморід
Віра, мешканка Запоріжжя. Фото: Суспільне Запоріжжя

За словами секретаря Запорізької міської ради Анатолія Куртєва, шкідливі викиди у повітря ідуть з законсервованого заводу Напівпровідників, що у Заводському районі. Згідно з даними у системі закупівель "Прозорро" підприємство викупило товариство з обмеженою відповідальністю.

"Шляхом візуального огляду з дрона було встановлено, що на території законсервованого заводу напівпровідників ведеться незаконна діяльність — ночами там спалюються певні речовини", — каже Куртєв.

сморід
Фото: Суспільне Запоріжжя

"О 3 годині ночі я вийшов, а запах як валер'янка, ось такий запах. З місцевими говорили. Хтось каже це з Абразивного, а хтось думає, що із комбінату напівпровідників. Такого раніше смороду не було. Ми вікна вже і відкривали й закривали, але однаково тхне", — каже житель Запоріжжя Олег.

сморід
Олег, мешканець Запоріжжя. Фото: Суспільне Запоріжжя

За словами директора обласного центру контролю та профілактики хвороб Тараса Тищенка, 26 липня фахівці провели моніторинг дослідження у Шевченківському районі. Виявили перевищення фенолу в 1,7 раза та аміаку більше як у два рази. Проте перевищення цих показників не має стосунку до неприємного запаху.

"Лабораторія має галузь акредитації. В галузі акредитації є перелік хімічних речовин, які ми маємо можливість визначати. в цьому переліку відсутня саме та речовина, невідома, на запах якої, мабуть, і скаржаться громадяни", — каже він.

сморід
Фото: Суспільне Запоріжжя

Згідно з постановою Кабміну, під час воєнного стану перевірки на території заводів заборонені. Аби її здійснити на Абразивному комбінаті та на заводі Напівпровідників дозвіл має видати Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів.

"Нам надходять численні скарги мешканців міста стосовно появи сторонніх запахів в атмосферному повітрі, хімічного характеру, запах йоду, паливних полімерів. Тільки коли Міністерство довкілля розгляне пакет документів, які ми надіслали на дозвіл на перевірку, надасть погодження і вже після того на підставі цього погодження інспекція може вийти на таку позапланову перевірку", — каже начальник відділу державного екологічного нагляду та контролю водних ресурсів та атмосферного повітря державної екологічної інспекції південного округу Павло Касілов.

За даним фактом спеціалізована екологічна прокуратура розпочала кримінальне провадження за статтею 241 ККУ "Забруднення атмосферного повітря". Санкції статті штраф або обмеження волі до трьох років.

Журналісти Суспільного надіслали інформаційні запити керівництву Абразивного комбінату та заводу Напівпровідників, чекаємо на відповідь.

Тим часом екоактивістка та юристка Тетяна Ярмохіна пропонує зробити заміри, скориставшись станціями громадського моніторингу та встановити причину смороду у Шевченківському районі:

"На території Шевченківського району 250 підприємств, з них 19 — бюджетоутворюючих. Всі ці підприємства роблять викиди й для того, щоб сказати хто — треба поміряти хто. Криза на всіх підприємствах, порушені логістичні ланцюжки. Вони використовують якесь паливо, якісь пілети для своїх внутрішніх процесів неякісні й це дає викиди".

Запоріжці скаржаться на сморід від заводів. Хто "димить" та як протидіє місцева влада
Тетяна Ярмохіна. Фото: Суспільне Запоріжжя

Наразі ж, за словами Тетяни Ярмохіної, поки, на час воєнного стану, діє моніторинг на перевірки підприємств органами влади, самі запоріжці можуть спробувати вплинути на ситуацію:

"Що можуть люди? Якщо вам смердить, і ви бачите, і ви живете під якимсь з тих 250 підприємств, треба зайти на сайт екоінспекції та написати скаргу, тому що скарги розглядаються від конкретних, фізичних осіб", — пояснює екоактивістка.

Підписуйтеся на Суспільне Запоріжжя у Viber або в Telegram

Топ дня

Вибір редакції

На початок