Запорізький водій-волонтер розповів, як 74 дні перебував у полоні окупантів

Запорізький водій-волонтер розповів, як 74 дні перебував у полоні окупантів

Запорізький водій-волонтер розповів, як 74 дні перебував у полоні окупантів
. Фото з особистого архіву волонтера

74 дні в полоні, з 1 квітня по 13 червня, провів запорізький водій-волонтер у Донецькій області. Чоловік вперше поїхав з іншими волонтерами до Маріуполя, аби привести людям гуманітарну допомогу та евакуювати звідти жінок, дітей і людей похилого віку. Але доїхати до місця призначення — не вдалося, окупанти взяли його та інших водіїв у полон.

З волонтером, його мамою та координаторкою волонтерської групи поспілкувалися кореспонденти Суспільного Запоріжжя.

27-річний запоріжець Максим, ім'я змінено з міркувань безпеки, 31 березня вперше поїхав до Маріуполя, аби допомогти тим, хто там лишається, а також за можливості вивезти людей. Для чоловіка це був перший виїзд. Такі “рейси” організовує ГО “HELP PEOPLE” за відсутності “зелених” евакуаційних коридорів.

"Я побачив у новинах, що маленькі діти помирають, люди від голоду помирають, потрібна була допомога. Я шукав в інтернеті, кому треба водій-волонтер, і знайшов таку групу. Я розумів, що я ризикую, що війна, але хтось же мусить допомагати".

Про те, що зібрався їхати до Маріуполя, Максим сказав тільки матері. Дружині сказав, що буде займатися волонтерством в межах області.

"Нас затримали перед Маріуполем “деенерівці”, потім повезли у райвідділок у Мангуші, допитували там, хто ми. Нас звинувачували, що ми допомагаємо ЗСУ, що буцімто ми веземо зброю. Вони передивилися повністю автівку і знайшли, відповідно, тільки гуманітарну допомогу, яку я віз. Нас оглядали, чи є сліди від бронежилета, автомата, телефон перевіряли, листування, фото, відео, історію в Гуглі. Через декілька годин після райвідділку перевезли до Докучаєвська, там ми просиділи 12 днів".

Загалом, розповідає Максим, в гаражі, куди його відвезли, з ним перебували ще 40 людей.

"Давали дві хлібини на всіх, згодом давали чотири хлібини на всіх. Потім нас перевезли до Донецька в “управління по боротьбі з організованою злочинністю”. Там мене били, допитували, струмом допитували. Там нас тримали 3-4 дні, потім повезли в Оленівку, там за станом здоров'я мене і ще одного водія відправили назад, в ізолятор тимчасового утримання".

У цьому ізоляторі чоловік пробув загалом 60 днів. Після чого його перевезли до Макіївки:

"Там ми пробули 5 днів. Потім до нас прийшли та сказали: “Збирайтеся, вас звільняють”. Нам видали папірці про звільнення і сказали їхати до Донецька по речі, і там нам дали довідку про фільтрацію. Мені повернули тільки гаманець і ключі, телефони обидва забрали, дорогоцінні речі тощо".

"Хвилювалась, проте мала впевненість, що з сином все буде добре"

Мама волонтера Світлана, ім'я якої також змінене задля безпеки, згадує: коли син не виходив на зв'язок кілька днів поспіль, почала хвилюватися. 12 квітня їй зателефонував невідомий, і сказав, що з її сином все гаразд, що він в полоні.

Згодом Максим розказав, що, в одному з місць утримання вони знайшли "зеленку" і шматок паперу, на якому писали номери, аби, той, кого відпустять першим, обдзвонив рідних. 13 червня відпустили й Максима, а вже 17-го волонтери допомогли йому дістатися Запоріжжя.

"Спочатку не було зв'язку з сином. В організації, від якої поїхав син, сказали, що так і має бути перші кілька днів, що зв'язок пропадає. Але він не вийшов на зв'язок і пізніше. Потім я від якогось чоловіка дізналася, що син живий, але в полоні. Де саме перебував в полоні мій син я не знала. Потім сказали, що син уже звільнений, він був у Донецьку і я одразу почала думати, як його звідтіля забрати. Звернулась до громадської організації звернулася і почалася координація, його вивезли".

Світлана розповідає, що як будь-яка мати, звісно, хвилювалась, проте мала впевненість, що з сином все буде добре:

"Для мене найтяжчими були останні 5 днів, саме дороги, тобто з моменту, коли його відпустили та допоки не дістався Запоріжжя. Вони ще дві доби під Василівкою стояли, тому так довго".

"Волонтерів не міняють"

Координаторка громадської організації “HELP PEOPLE” Альбіна, коли дізналася, що їхній водій-волонтер в полоні, одразу намагалися його витягти звідти, але волонтерів не міняють, і це питання лишається неврегульованим й досі, наголошує Альбіна.

"На зв'язок вийшов наш перший водій, який також потрапив в полон, і його відпустили упродовж тижня. Ми його забрали та дізналися, що інші наші водії-волонтери в полоні. Декого, як виявилося, забирали під час евакуації, коли автобус був з людьми, когось під час роздачі "гуманітарки", у всіх різні історії. Зараз тримаємо зв'язок з різноманітними організаціями, аби витягнути з полону волонтерів, але це питання не врегульоване".

Полонений волонтер
Фото: Суспільне Запоріжжя

"Загалом нам вдалося вивезти з Маріуполя, за час нашої діяльності, з березня, близько 400 осіб. Ми не лише звідти евакуюємо, а й з інших населених пунктів, які там поруч, наприклад, Бахмут, Лисичанськ тощо, загалом близько 4 500 осіб починаючи з березня вивезли".

Нині в полоні перебувають ще 7 водіїв-волонтерів цієї організації, які чекають на повернення додому.

Читайте також: "Посадили в СІЗО, бо думали, що я якийсь агент", — волонтер розповів, як вивозив людей з-під обстрілів

Підписуйтеся на Суспільне Запоріжжя у Viber або в Telegram

На початок