Дружина мера Дніпрорудного, який перебуває в полоні окупантів, подала заяву до Європейського суду з прав людини

Дружина мера Дніпрорудного, який перебуває в полоні окупантів, подала заяву до Європейського суду з прав людини

Дружина мера Дніпрорудного, який перебуває в полоні окупантів, подала заяву до Європейського суду з прав людини
. Фото: Новини ДніпроРудного

13 березня 2022 року мер міста Дніпрорудне Євген Матвєєв був незаконно затриманий російськими окупантами на блокпості під час виконання своїх посадових обов’язків. Понад два місяці його дружина Алла розшукує чоловіка, але жодної інформації про Євгена немає.

За допомогою юристів-правозахисників, Алла Матвєєва подала заяву до Європейського суду з прав людини з надією знайти та звільнити чоловіка. Про це правозахисники повідомили Суспільному.

Передумови викрадення Євген Матвєєва

Значна частина Запорізької області була окупована в перші тижні повномасштабного вторгнення Росії, включно з атомною електростанцією в Енергодарі. Через кілька днів Дніпрорудне також опинилось "відрізаним" від країни. І хоча окупанти у місто не зайшли, їх було багато навколо, каже пані Алла.

"Євген завжди був гарним управлінцем і займав організаторські посади, кожен день дуже рано починав працювати. Перші дні з 24 лютого взагалі не приходив додому та залишався працювати в кабінеті. Дніпрорудне це "спальний район", який не має стратегічного значення для окупантів. Однак вже з березня російські окупаційні війська підійшли впритул до межі міста та контролювали дороги", – розповідає дружина Алла.

Від початку повномасштабного вторгнення Євген Матвєєв організував роботу в місті: блокпости на кожному в’їзді, створив народну дружину, яка цілодобово патрулювала вулиці, випічку хліба, допомогу малозабезпеченим та літнім людям. У міській лікарні з’явилась можливість народжувати немовлят, хоча раніше породіллям потрібно було їздити за 50-70 км від міста. З березня він записував щоденні онлайн-звернення до містян про ситуацію в Дніпрорудному та навколо.

27 лютого, коли російські військові намагались заїхати в місто, неозброєні дніпрорудненці на чолі з міським головою вийшли на зустріч бронетехніці та сказали, що не пустять окупантів в Дніпрорудне. Російські військові у той день розвернулись та не в'їхали в місто.

Потім одного дня Матвєєву зателефонували з проханням про допомогу, адже окупанти затримали два автобуси з працівниками, які їздили на шахту, розташовану за містом. Він поїхав туди і майже одразу дружині зателефонували знайомі та сказали, що російські військові затримали чоловіка, забрали телефон та службову автівку. Місцеві збирались на перехресті біля блокпоста, щоб вимагати в окупантів звільнити мера.

"Я теж побігла туди й побачила, що кілька автівок з нашими чоловіками вже рушили до російських військових. Наших неозброєних хлопців під прицілом автоматів поклали обличчям донизу і сказали, щоб ніхто навіть не думав збирати тут людей. А щодо Євгена запевнили: мер сам зателефонує, лише треба, щоб заступники чекали в кабінеті. Ми до вечора сиділи в міськраді, але ніхто не зателефонував. І я розумію: його відпустили б лише у тому разі, якби він погодився на них працювати. Але я знаю, що мій чоловік ніколи не буде працювати на окупантів. З того часу ніяких чуток, ніяких контактів з ним не було", – розповідає Алла Матвєєва.

Із 12 квітня Дніпрорудне було окуповане і можливості виїхати у мешканців не було: по периметру міста російські військові поставили свої блокпости.

"Мені пізніше розповідали, що окупанти незаконно затримували людей "за списками". Тобто мій чоловік вже був в цьому списку і коли окупанти побачили його документи, одразу його забрали", – додає Алла.

Звернення до Європейського суду з прав людини

Жінка звернулась до Правозахисної Групи "СІЧ". Юристка Юлія Полєхіна, з’ясувавши деталі незаконного затримання Євгена, допомогла скласти заяву та подати її до Європейського суду з прав людини, який вже почав розгляд справи.

"В умовах міжнародного збройного конфлікту категорично заборонено затримання цивільних осіб згідно з Женевською конвенцією про захист цивільного населення під час війни. Зникнення Євгена відбулося в обставинах, небезпечних для життя, за наявності яких держава-відповідач має вимагати захисту життя та здоров'я зниклих осіб. Ми просимо Суд вжити тимчасових заходів відповідно до правила 39 Регламенту Суду та вказати Уряду Російської Федерації на необхідність негайного розшуку та звільнення Євгена Матвєєва, забезпечення доступу до нього представників Червоного Хреста, а також надання інформації про стан здоров’я чоловіка", – пояснює юристка Юлія Полєхіна.

11 травня 2022 року Суд надав пріоритет заяві Алли Матвєєвої та вказав уряду країни-агресора на необхідність надання заручнику необхідної медичної допомоги та вжиття заходів для його звільнення. Також Суд надіслав запит уряду РФ, на який він має надати відповіді.

З вимогами звільнення Євгена Матвєєва Україна направила кілька запитів до країни-агресора, але відповіді так і не отримала. Алла Матвєєва наполягає, що чоловікові необхідно приймати ліки, адже у нього є хронічні захворювання, однак медичної допомоги цивільним заручникам не надають, а передати ліки для них через громадські організації – неможливо.

Ще один крок на підтримку мера Дніпрорудного – документування його викрадення, як одного із численних воєнних злочинів агресора. Наразі цим займається юристка Юлія Полєхіна, яка також готує розширену скаргу до Європейського суду з прав людини.

Що відомо

  • 13 березня окупанти викрали міського голову Дніпрорудного Євгенія Матвєєва. Прокуратура відкрила кримінальну справу щодо його викрадення.

Підписуйтеся на Суспільне Запоріжжя у Viber або в Telegram

На початок