У квітні із краєзнавчого музею тимчасово окупованого міста Мелітополь Запорізької області, росіяни викрали скіфське золото, яке датують IV ст. до н.е. Проте, викрадену колекцію вірогідно не вивозили за межі міста.
Про це Суспільному розповів директор департаменту культури та інформаційної політики ЗОВА Владислав Мороко.
Він зазначив, що на випадок надзвичайних подій музейники мають інструкції щодо евакуації експонатів. Проте, із початком повномасштабного російського вторгнення, війська РФ дуже швидко дісталися до Мелітополя. Як пояснює голова департаменту культури, це унеможливило будь-які дії із цінностями.
"Керівництво, наскільки я розумію, прийняло на їх думку єдине рішення на той момент. Це заховати в межах Мелітополя, в межах музею це золото", — додає Владислав Мороко.
Проте, через два місяці колекцію знайшли особи, що самі себе проголосили новими керівниками комунального закладу.
"Це є вже крадіжка тому, що насправді це майно українського народу, це не їх майно Вони його чіпати не мають тому, що можливість зберігання відповідно ми його можемо кваліфікувати як крадіжка, сам факт того, що вони його знайшли", — наголосив Владислав Мороко.
Після того як інформація про викрадення набула розголосу, поширилися також сумніви з приводу того, чи справжню колекцію захопили окупанти та колаборанти. Тоді вони самі намагалися довести автентичність золота.
"Вони показали, підсвітили про те, що колекція ще знаходиться в Мелітополі. Вони почали викликати експертів. Після цього глобального розголосу вони зрозуміли, що потрапили в пастку, яку ми їм вдало підготували І тепер інформація про те, що вони саме торкалися цієї колекції, вони є безпосередньо людьми, які відповідають у разі якщо вона зникне", — підкреслив очільник департаменту культури.
Читайте також: Викрадене скіфське золото в Мелітополі допомогли знайти окупантам місцеві колаборанти