Перейти до основного змісту
"З'явилося чимало агресії". Мешканка Мелітополя розповіла про життя в окупації

"З'явилося чимало агресії". Мешканка Мелітополя розповіла про життя в окупації

"З'явилося чимало агресії". Мешканка Мелітополя розповіла про життя в окупації
. Колаж: Суспільне Запоріжжя

Проблеми з евакуацією на підконтрольну Україні територію, російські гроші й товари, надвисокі ціни, викрадення людей і страх за майбутнє та дітей — у таких умовах зараз живуть мешканці тимчасово окупованого росіянами Мелітополя.

Жінка, що зараз живе в окупованому місті, ім'я якої ми не розкриваємо заради безпеки, розповіла кореспондентам Суспільного про поточну ситуацію у Мелітополі.

Евакуація

За словами мешканки Мелітополя, вона чула про чотири етапи евакуації, але офіційна інформація з'являлася запізно для того, аби родина встигла виїхати.

"Перший раз, коли я прийшла, мені сказали, що списки формувалися у Запоріжжі, вивозили лише певних осіб. Нам сказали, вибачте, але місць немає. Інформації жодної у відкритому доступі не було, коли повідомлення з’являлося, часу було обмаль, ми не встигали навіть доїхати до місця призначення. Зібратися з дітьми — просто не реально".

Коли збиралися виїжджати вчетверте — людей, що готувалися до евакуації розігнали російські військові.

"Потім з'явилася інформація, що автобуси таки забрали людей. Наступного дня — я побачила повідомлення у соцмережах, що автобуси на виїзді з міста, у тих, хто хоче поїхати з Мелітополя є 30 хвилин. Ми б навіть доїхати не встигли".

Жінка каже: вартість для виїзду з приватними перевізниками - 5000 гривень за одну особу, але у неї немає грошей, аби вивезти всю родину.

Гроші

"У Мелітополі ще ходить гривня, але цього місяця на комунальних підприємствах співробітники отримали зарплатню у рублях. Також платять їм із затримками. Дали частково авансом ще за минулий місяць, годують обіцянками розрахуватися до кінця травня. Замість АТБ відкрилися російські супермаркети. Розрахунок тільки готівкою, ціни вказані у гривнях та рублях. Зняти готівку можна тільки у "мінял", беруть від 1 до 10 % від суми".

З банків, каже жінка, залишився тільки Приват, але в черги до нього треба записуватися за 2-3 тижні. Запровадили ліміт на зняття готівки - 3000 грн на місяць.

"Пенсіонери, котрі отримують пенсію на пошті не бачать грошей уже протягом двох місяців. Я цього місяця зняти допомогу на дітей також не змогла. ЦНАПи у нас не працюють. Документи під час оформлення через "Дію" - не підтягуються. Я намагалася оформити довідку ВПО — мені прийшла, документи на дітей — ні. Старша донька намагалася пройти ідентифікацію — не вийшло".

Ліки та продукти

Аптеки, розповідає вона, порожні, ліки везуть з Криму. Замовляти доводилося навіть зеленку, вартість одної баночки - 50 гривень.

"Продукти у магазинах – російські, гуманітарки практично немає. Те, що видають – або російське, або наші збирають. У такому наборі — крупи: пшонка, арнаутка, трохи овочів, інколи буває рослинну олію.

Ціни космічні. Хоча трохи і знизилися, залишаються достатньо високими. Чимало перекупників. Середня вартість продуктів: гречка 75 грн (була 110), рис - 60 (був 90), цукор - 50 за 1 кг (був 90), засоби для жіночої гігієни - 15 шт. - найдешевші - 150 грн".

Особливо важка ситуація з продуктами у навколишніх селах, ціни там ще вищі, ніж у місті.

"Якщо я беру муку у пекарні по 14 грн за 1 кг, то вони – по 40. Одна мамочка має 4 дітей, їздить до міста велосипедом 15 км в одну сторону аби взяти для дітей хоч трохи крупи на каші один раз на 10 днів".

Робота

Більшість магазинів та підприємств у місті закрилися. Ті, хто залишився працювати мають віддати по 30 % прибутку, в інакшому випадку — закривають.

"У підприємців можуть забрати товар, особливо, якщо щось сподобалося, або навпаки. Але часто забирають речі під час проїзду через блок-пости. Всі процедури оформлення документів — через комендатуру. Наприклад, написати заяву на отримання допомоги чи влаштуватися на роботу". Також є робота при сільських радах, але люди здебільшого відмовляються співпрацювати з окупантами.

"Посівна зірвана, зерно фурами вивозять до Криму щодня. Маленькі фермери навіть не хочуть розпочинати посівну. Дехто чекає коли почнеться черешня. Але безробітних більше, ніж пропозицій. Якщо роботу і пропонують – то це Крим. Розмовляла з деякими власниками баз відпочинку у Кирилівці, сказали – сезону цього року не буде. Набирають максимум сторожів. На березі спостерігають багато мін, кажуть, місцями там стоять "Гради"".

Російські військові

Напередодні травневих свят у місті було чимало військ РФ. Кілька днів повністю глушили зв'язок, каже жінка. За словами місцевих у цей час рухалася російська техніка, або було перегрупування військ. "Людей викрадають, особливо активістів, волонтерів, або тих, на кого донесли. Ходили шукали військовослужбовців, які служили в АТО/ООС. Особливо, якщо люди якось пов'язані із Азовом були. Взагалі забороняється будь-яке скупчення людей в одному місці. Навіть якщо це просто зустріч — побачать, приїдуть та розгонять".

"Боюсь, що діти будуть голодувати"

"Живу у постійному стресі, що буде далі, що діти будуть голодувати. Неможливість виїзду дуже пригнічує. На вулицях пусто та сумно. Люди — похмурі, перестали навіть просто посміхатися. Багато хто з мешканців почав пити. При дітях намагаємося чимало тем уникати, але вони весь час граються у війну. З'явилося чимало агресії. У молодшої доньки постійні істерики, вона може просто стояти та кричати. Я дуже сподіваюся та чекаю на нашу Перемогу та шукаю можливість виїхати з Мелітополя".

Читайте також: Окупанти збирають дані про населення та грабують заводи — міський голова Мелітополя про ситуацію в місті

Підписуйтеся на Суспільне Запоріжжя у Viber або в Telegram

Топ дня
Вибір редакції
На початок