Перейти до основного змісту
Що варто знати інсулінозалежним людям в умовах воєнного часу

Що варто знати інсулінозалежним людям в умовах воєнного часу

Що варто знати інсулінозалежним людям в умовах воєнного часу
. Фото: Пікселс

Під час воєнного стану усі люди, хворі на цукровий діабет, мають право на безкоштовний інсулін. Проте змінювати інсулін за виробником не рекомендовано без консультації лікаря. Так само як замінювати інсулін цукрознижуючими таблетками.

Про це в ефірі "Сьогодні. Головне" розповіла Валерія Падафа, лікарка-ендокринологиня вищої категорії КНП “Обласний медичний Центр серцево-судинних захворювань” Запорізької обласної ради.

Безкоштовний інсулін

До початку російсько-української війни безкоштовний інсулін отримували лише деякі верстви населення: діти, вагітні, люди, які мають погіршення зору або глікований гемоглобін (показник середнього цукру в крові нижче ніж 7,5).

"Ця категорія пацієнтів отримувала безкоштовно інсулін в одноразових шприц-ручках, або катреджах, і аналоговий інсулін. А всі інші отримували інсулін у флаконах по 10 мл безкоштовно. Якщо пацієнт хотів для більшої зручності в шприц-ручках інсулін, або мав глікозильований гемоглобін, то йому треба було доплачувати", — пояснює лікарка.

Заміна інсуліну в умовах війни чи окупації

“Якщо це є іноземний інсулін, то не варто його змінювати, тому що є особливості його впливу на організм. Є інсулін короткої дії, середньої та довгої дії, які працюють до 24 годин на добу, то треба, щоб це скоригував лікар, аби лікар скоригував дози й розказав, коли його вводити", — каже Валерія Падафа.

Якщо у пацієнта немає можливості зв'язатися з лікарем, самостійно обирати, що колоти, не варто:

"Але ті волонтери, які займаються доставкою сюди інсуліну, трохи розуміються на ньому. Я і сама консультувала деяких волонтерів. Дуже сподіваюся, що волонтери нас почують і скоригують свої дії, тобто будуть консультуватися з лікарем, аби в разі чого пояснити пацієнту. Без лікаря ризиковано самостійно обирати, що собі колоти".

Як убезпечити себе під час війни людям з цукровим діабетом

Все індивідуально, але, якщо людина перебуває на тих територіях, де не ведуться активні бойові дії, то звичайно не зволікати і йти до лікаря, каже експертка. Якщо ж пацієнт знаходиться на окупованій території, але отримував раніше інформацію від лікаря, йому радять намагатися дотримуватися тих рекомендацій:

"Намагатися дотримуватися і того режиму харчування, розумію, що може бути це нереально, але намагатися пристосуватися до тих обставин, сподіваюся, що вони будуть недовгими. Якщо пацієнт розуміє, що ліки закінчуються, краще зменшити дозу, аби вистачило на довше, хай менш якісне, але все ж таки не зовсім без ліків”.

Читайте також: "Ми будемо працювати до упору", — начальник Запорізького військового госпіталю

Підписуйтеся на Суспільне Запоріжжя у Viber або в Telegram

Топ дня

Вибір редакції

На початок