Запорізький заробітчанин розповів як повертався додому з Польщі

Запорізький заробітчанин розповів як повертався додому з Польщі

Запорізький заробітчанин розповів як повертався додому з Польщі
.

Як українці діставалися з Польщі до України через кордон під час пандемії коронавірусу, та чи дійсно організовані умови для заробітчан, які хочуть повернутися додому з інших країн? Про свою історію перетину кордону журналістам Суспільного розказав запоріжець Федір Нема. Чоловік працює в Польщі вже чотири роки. Каже, коли розпочалася пандемія коронавірусу, його керівник запропонував лишатися в Польщі. Але Федір вирішив повертатися, оскільки закінчувався термін робочої візи.

Федір Нема, заробітчанин
Федір Нема, заробітчанин.

«У мене віза закінчується в Польщі 23 березня, а квиток я купив на 21 число, аби виїхати. Але потім подумав, що треба швидше виїжджати, і поміняв квиток на 15 березня. Водій автобуса, сказав, що ще в неділю мав їхати, а ось 16-го вже ні. А зранку водій відповів, що рейс автобуса скасований. Він мав їхати з України, і їх не впустили в Польщу. Почав шукати шляхи, автобусів не було. Зареєструвався, аби поїхати на бла-бла-карі. Наступного дня, з’явилося повідомлення, що є водій з Познані. Я не чекав на відповідь, а одразу поїхав туди. Нас на вокзалі було 4 людини, нам якийсь українець запропонував по 200 злотих заплатити, і він нас довезе до кордону. Ми поїхали. О третій ранку були на КПП «Краковець». Нас зупинили за 1 км поляки, і сказали, як тільки надійдуть українські автобуси вас випустять. До 8-ї ранку ніхто не зрушив з місця. Як з’ясувалося люди там стояли ще з вечора. Україна прислала 3 автобуса і забрала 180 чоловік. В автобусі з нас вимагали по 50 злотих, аби 400 метрів, через кордон перевести. Ось так влада вирішила питання з евакуацією українців. Дехто ніч стояв просто неба», - говорить Федір Нема.

Чоловік згадує, як тільки перетнув кордон з Україною, довелося заплатити 200 гривень, аби дістатися Львова. 17 березня квитки на потяг ще продавалися, але потім залізничне сполучення між містами скасували. І Федір знову шукав шляхи, як дістатися до Запоріжжя.

«Набираю далі бла-бла-кар, варіант лише з Києва був. Зідзвонююся з водієм, каже 1000 гривень. Ще автобус курсує. Я і ще чотири українці доїхали до Києва. Потім зранку, десь близько 8-8.30 ми виїхали і вже ввечері близько 17.00 18 березня я був в Запоріжжі. Загалом добирався додому дві доби, але це нормально та дорога мені коштувала нервів. Загалом витратив 3500 гривень, аби дістатися дому. На кожному етапі були проблеми. Раніше я б витратив 800 гривень на всю дорогу»,- зазначає Федір Нема.

Федір зазначає, претензій до поляків не має, обурений діями українців, які не організували належним чином пункти пропуску та вимагали кошти в зоні митного контролю, аби перетнути кордон з Україною. Окрім цього, наголошує Федір, людям, у яких немає Інтернету, тяжко було б зрозуміти, що відбувається, бо на гарячій лінії Міністерства закордонних справ України на дзвінки не відповідали.

«З українського боку жодної інформації ні про візи, ні про що не було. Всі сайти оголошені, але номери посольств, консульств мовчали. Як тільки набирали, одразу все зривалося. Я і зареєструвався в системі «Друг», але інформації не було», - говорить Федір Нема.

На кордоні у Федора лише виміряли температуру. Як тоді, так і зараз вона в нього в межах норми, 36.6, наголошує чоловік. Нині намагається перебувати в самоізоляції. Почуває себе добре, зазначає він. Самоізолюватися вирішила й його донька Христина разом зі своїм чоловіком. Дівчина каже, працюють дистанційно, обмежили спілкування з друзями і щовечора міряють температуру. Поки почуваються добре, наголошує Христина.

Христина, донька Федора Неми
Христина, донька Федора Неми.

«Зранку в неділю дзвонить тато і каже, що рейс автобуса скасували. І що робити? Були думки, може б краще лишитися там було. Були чутки, що наче візу подовжать, і не будуть штрафувати. Але офіційного підтвердження не наддали.Але набагато краще, коли рідна людина поруч. Було багато шахраїв. Допомагали татові весь час дистанційно. Ми весь час були на зв’язку. Я і в МЗС дзвонила і на вокзали і до пунктів переходу на кордоні, але брали слухавку і одразу кидали. Ми заповнювали «Зголошення про повернення в Україну», в Інтернеті знайшли і все. Писали і в консульство, сказали, що є три пункти пропуску, і все», - каже Христина.

Нагадаємо, у ніч з 14 на 15 березня Польща через карантин закрила свої кордони, залишивши для проїзду три пункти пропуску: Дорогуск-Ягодин, Корчова-Краковець і Гребенне-Рава Руська. Нині за офіційними даними в Польщі на коронавірус зареєстровано хворих 663 осіб, окрім них загалом померло 8 осіб, та одужало 13. Кабінет міністрів України на засіданні 14 березня ухвалив рішення про тимчасову заборону в'їзду в Україну іноземців та закрив міжнародне пасажирське сполучення. З 16 березня Україна призупинила роботу 107 пунктів пропуску та пунктів контролю на державному кордоні. На інших пунктах призупинене пішохідне сполучення. Від 17 березня в країні скасовані всі регулярні міжнародні пасажирські перевезення - авіаційні, залізничні та автобусні. З 18 березня кордон для іноземців закрито, міжміське автобусне й залізничне сполучення призупинено. 20 березня Укрзалізниця надала 5 потягів для перевезення українців з Польщі, а 21 березня направили ще 2 поїзди.

На початок