Ядерна безпека під час війни. До чого може призвести захоплення АЕС російськими військами

Ядерна безпека під час війни. До чого може призвести захоплення АЕС російськими військами

Ядерна безпека під час війни. До чого може призвести захоплення АЕС російськими військами
. Фото: Запорізька обласна державна адміністрація

Восьмий день від нападу Росії. Бої точаться по всій країні. Однію із важливих точок також є невелике місто у Запорізькій області — Енергодар. Для України — це стратегічно важливе місто, адже там розташована найбільша в Європі та 3-я у світі Запорізька атомна електростанція. Суспільне з‘ясовувало, які наслідки матиме для світу її пошкодження.

Що зараз в Енергодарі

"Ми не маємо права пустити їх (російські війська, — ред.) до найбільшої АЕС в Європі, ми не маємо права так ризикувати. І ми їх не пустимо, вони не пройдуть". Цими словами закінчується одне із численних відео з Енергодару. Там містяни перекрили основну дорогу, яка веде у місто.

Ще до сьогодні мешканці казали, в Енергодарі було відносно спокійно. "Російських військ у місті немає, але є поблизу. Громада згуртована, вчора шини збирали і відвозили на блокпост", — казав Марк, мешканець Енергодару.

Ввечері 1 березня російські війська підходили до Енергодару, проте містяни не пустили їх. Наступного дня ситуація повторилась. Всього, за словами Марка, близько тисячі людей вийшли, щоб не допустити окупантів до міста. Обстрілів у місті також не було.

Ядерна безпека під час війни. До чого може призвести захоплення АЕС російськими військами
Мешканці Енергодару намагаються не пропустити російські війська. Мешканці Енергодара захищають своє місто, коли на підступах перебували російські окупанти. Фото з Телеграм-каналу Дмитра Орлова

В ранковому зверненні 3 березня це підтвердив і радник голови Офісу президента Олексій Арестович: "Енергодар під контролем української спільноти, українських військових. АЕС у безпеці".

Проте вже о 16:23 мер міста Дмитро Орлов повідомив, що російська армія обстріляла блокпост перед Енергодаром та що близько 100 одиниць броньованої техніки Росії зайшли в місто. Громадяни чинять опір. По них стріляють російські військові.

Яка є небезпека у випадку захоплення АЕС

В Україні працює два типи реакторів — ВВЕР 1000 та ВВЕР 440. В цих проєктах не враховували військові загрози, зокрема влучання бомби чи снаряду, розповів начальник відділу аналізу безпеки Державного науково-технічного центру з ядерної та радіаційної безпеки Дмитро Гуменюк. Та попри це самі енергоблоки мають кілька шарів захисту палива.

"Енергоблоки можуть витримати падіння літака до 10 тонн, якщо він буде падати під кутом від 10 до 45 градусів та швидкість у нього 215 м\с. В цьому випадку захисна оболонка не буде порушена", — розповідає Гуменюк.

У разі суттєвого пошкодження реактора та оголення ядерного палива катастрофа буде співставною із Чорнобильською, додає експерт. А у випадку бомбардування найбільшої АЕС Європи може бути пошкоджений не один реактор. Наслідком такої аварії може бути суттєве забруднення не лише України, а й більшої частини Європи, пояснює Гуменюк: "Це буде гірше, ніж Чорнобиль, тому що Запорізька станція стоїть на березі Каховського водосховища, далі по Дніпру — Чорне море. Забруднена вода і все інше, Середземне і так далі. Тобто наслідки будуть для всіх погані".

Читайте також: Це вкрай небезпечно, і для окупантів РФ також. Фахівчиня про підвищення рівня радіації на ЧАЕС

Також експерт виділяє й інші загрози у випадку захоплення АЕС:

  • Терористична. Окупанти можуть шантажувати Україну та світ, фактично використовуючи 6 реакторів та працівників як заручників.
  • Енергетична. 6 енергоблоків АЕС — це 6 Гігават електроенергії (близько 20% всієї електроенергії). Їх відключення може призвести до кризи енергосистеми та до можливих віялових відключень.
  • Втома персоналу. Як показує досвід захоплення Чорнобильської АЕС та зони відчуження, окупанти мають мізерні знання про радіаційну безпеку, каже Гуменюк. Військові РФ забороняють змінювати персонал АЕС. У випадку захоплення діючої станції втома може призвести до помилок під час можливої ліквідації аварії, яка в умовах військової агресії є доволі ймовірною, пояснює експерт.

Як реагує Україна

3 березня Міністерство енергетики, Державна інспекція ядерного регулювання та НАЕК "Енергоатом" звернулись до МАГАТЕ. Міжнародне агентство з атомної енергії просять звернутись до НАТО з вимогою закрити повітря над ядерними об’єктами України. А захоплення ЧАЕС та зони відчуження у зверненні назвали ядерним тероризмом.

За словами міністра енергетики Германа Галущенка, вже йде діалог із МАГАТЕ щодо реакції на військову агресію зі сторони Росії. Нині ж всі АЕС працюють стабільно.

Читайте також: Путін погрожує ядерною війною. Це лише шантаж чи готуватися до найгіршого

Також міністр запевняє, що українська енергосистема міцна, адже від початку війни працює в ізоляції від енергосистем Росії та Білорусії.

"Ми в ізоляції з першого дня війни, незважаючи на ті обстріли і пошкодження, які відбуваються в енергосистемі. Стабільно працюємо. Сама ізоляція — це випробування для будь-якої енергосистеми, ми зараз не говоримо про умови. Ми все-таки розраховуємо на наше приєднання до енергосистеми ЄС", — розповів Галущенко.

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба, у себе в твіттері повідомив, що МАГАТЕ засудила агресію РФ проти України та вимагає зупинити всі дії, які загрожують ядерній безпеці.

Читайте також

Вторгнення Росії в Україну. День восьмий. Онлайн

Що робити цивільним під час обстрілів — поради Міноборони, СБУ, ДСНС

Перелік офіційних державних каналів для отримання оперативної інформації

Укриття в Україні: де шукати. Інтерактивні карти та пункти надання допомоги

На початок