Перейти до основного змісту
Як не панікувати під час військової небезпеки — поради психологині

Як не панікувати під час військової небезпеки — поради психологині

Як не панікувати під час військової небезпеки — поради психологині
. Фото: УНІАН

Як опанувати паніку під час військової небезпеки, в ефірі UA: Запоріжжя розказала Марина Попова, кризова психологиня.

Нормальні реакції на кризову ситуацію, за словами експертки, це або бігти завмирати чи битися. Якщо ми обираємо бігти, то спочатку варто подумати, куди саме ми біжимо. Якщо це сховище, то чи знаємо ми, де воно розташоване, як туди потрапити, кого я маю взяти із собою.

Поставте собі запитання: "Наскільки безпечне те укриття, в яке ви збираєтесь тікати?", "Чи є там вентиляція, світло" тощо. Можливо, безпечніше буде у власному будинку чи квартирі: у коридорі чи ванній кімнаті, у кімнаті без вікон. Якщо ви обрали другий варіант, то перебувайте біля несучих стін, краще лягти і накритися ковдрою.

Якщо ви заклякли, перебуваєте у “ступорі” і відчуваєте це, то поставте собі питання: “Що зі мною відбувається? Що я бачу навкруги, де я знаходжуся”.

Читайте також: Голова Запорізької ОДА про наслідки ворожих обстрілів

У випадку, коли ви помітили поряд із собою людину, яка заклякла, то обережно підійдіть до неї, представтеся, скажіть, що відбувається, яке сьогодні число, описуйте, що відбувається навколо, повідомляйте про кожен свій рух: “Я зараз тебе візьму за руку, щоб ти мене відчув”, “Я зараз до твого плеча доторкнусь, щоб ти мене відчув”. І таким чином доводимо людину до безпечного місця.

Марина Попова зазначає, допомагати іншим впоратися із тривогою потрібно лише тоді, коли ви самі не відчуваєте паніки.

Також у людини в стані тривоги чи паніки може бути інша реакція — “битися”. Вона виникає через підвищення рівня адреналіну. Тоді ми можемо відчувати бажання кидатися на оточуючих або сваритися один із одним — виникає агресія, що допомагає впоратися зі стресом. У такому випадку порада Марини Попової така — займіться чимось, що може відволікти вас від ситуації: прибирайте дома, полагодьте щось, розберіть речі. Підійде будь-яка рутинна справа.

Читайте також: Із Запоріжжя продовжують відправляти евакуаційні потяги

Якщо ж ви відчуваєте агресію людини, яка панікує, до себе, то експертка радить спочатку звернути на себе увагу, а потім проговорити: “Зараз твоя злість — це гормони, така реакція є нормально. Твоя злість не спрямована на мене, ти злишся на Путіна, на війну”. Пам'ятайте, що усі прояви емоцій: і плач, і істерика, і агресія — це нормально. Можна запропонувати людині переспрямувати свою агресію на якийсь предмет — зламати щось, розірвати, сильно бити подушку, тощо.

Список загальних порад подолання паніки та тривоги виглядає так:

  • Дихати

Коли людина панікує або знаходиться у тривожному стані, то навіть не помічає, як перестає дихати, людина завмирає. Це може викликати панічну атаку. Тож аби вгамувати її психологиня радить покласти руку собі на груди, на живіт і зрозуміти: чи ми дихаємо? Потім складіть губи “трубочкою” і починайте повільно вдихати і видихати. Робити це краще сидячи, аби не запаморочилася голова.

  • Відчуйте власне тіло

Встаньте на ноги, відчуйте як стопа тисне на підлогу. Пощупайте себе: обличчя, плечі, руки, вуха. Можете при цьому проговорювати: “Це моє обличчя, це мій ніс, це мої вуха” і так далі.

  • Їжте та пийте багато води

Дуже важливо пити багато води. Корисний при тривожному стані також солодкий чай. Не забувайте їсти - це важливо.

Як бути із дітьми, аби вони не почали панікувати

Марина Попова радить пояснювати все, що відбувається, через гру.

“З дітьми маленькими або середнього віку ми граємося. Якщо стався вибух, або нам треба бігти в укриття, то ми кажемо: “Зараз у нас буде гра. Нам треба швиденько побігти в одне місце і там ховатися. Нічого страшного. Можливо, буде гучно, але ми не звертаємо на це увагу. Головне тримайся біля мене”, — пояснює психологиня.

Експертка також додає, потрібно постійно давати дитині висловлювати емоції, бути поряд, обіймати, гратися.  І обов’язково дати якесь завдання дитині, аби відволікти її від кризових ситуацій.

Читайте також: Вторгнення в Україну: ситуація в Запорізькій області

Підписуйтеся на Суспільне Запоріжжя у Viber або в Telegram

Топ дня

Вибір редакції

На початок