Про вакцинацію, побічні ефекти та імунітет. Розповідає голова офісу ВООЗ в Україні

Про вакцинацію, побічні ефекти та імунітет. Розповідає голова офісу ВООЗ в Україні

Ексклюзивно
Про вакцинацію, побічні ефекти та імунітет. Розповідає голова офісу ВООЗ в Україні
. Ярно Хабіхт. Фото: офіс ВООЗ в Україні

Триває четвертий тиждень, як Запорізька область перебуває у “червоній зоні”. Як подолати COVID-19 та що нового про лікування цього захворювання розказав у студії програми "Сьогодні. Головне" голова офісу ВООЗ в Україні Ярно Хабіхт.

"Вакцинація допоможе нам вийти з пандемії"

— Сьогодні в Україні вакциновано 20% українців, але треба прискорюватися. Нам потрібно вакцинувати в найближчі два місяці стільки ж українців, скільки за останні вісім місяців. Сьогодні всі вакцини, які є в Україні, ефективні та безпечні. І що є дуже важливим на поточному етапі — це отримати свою першу та другу дозу вакцини, щоб бути захищеним під час цієї хвилі COVID, а також під час наступних хвиль.

Наразі всі вакцини, що є в наявності в Україні ефективні проти варіанту Дельта. І багато людей ними вже користуються, в Україні цією можливістю скористалася кожна п’ята особа.

Про побічні ефекти та ускладнення

— Ми відстежуємо кожен із цих випадків, про який повідомляється національним регуляторним органам. Зараз ми бачимо, що вакцинація від COVID є набагато безпечнішою в порівнянні із захворюванням на COVID, яке дійсно може мати важкий перебіг. Ми бачимо, що у 20% пацієнтів, які хворіли на коронавірус, також може розвинутися тривалий COVID, який має довгострокові наслідки захворювання навіть після того, як ви одужаєте.

Читайте також: Що на сьогодні відомо про "постковідний синдром". Відповідає лікарка
Про вакцинацію, побічні ефекти та імунітет. Розповідає голова офісу ВООЗ в Україні
Фото: ВООЗ

Про вакцинацію після хвороби на COVID-19

— Звісно, це нове захворювання і збір доказів триває. Якщо у вас був COVID, у вас є антитіла. Проте, якщо ви не зробили щеплення, ви більш ймовірно захворієте на COVID. Те, що ми також бачимо в низці країн — навіть, якщо у вас був COVID і ви одужали, ми все ж таки рекомендуємо вакцинуватися, щоб мати більш тривалий захист. Ми рекомендуємо скористатися цією можливістю, щойно ви одужали, якщо у вас є доступ до вакцин.

Про зараження COVID-19 після вакцинації

— Дуже важливо, щоб ми усвідомлювали, чому вакцинуємось. А вакцинуємо ми з трьох причин: по-перше, щоб уникнути важкого перебігу хвороби; по-друге, уникнути госпіталізації, щоб лікарні могли працювати; і по-третє, щоб фактично уникнути смертності, щоб ми не втратили своїх близьких. Ми знаємо, що навіть після того, як ви зробили щеплення, ви можете заразитися COVID після першої чи другої дози, але хвороба буде протікати набагато м’якше.

Ми також бачимо з доказів у світі та в Україні, що понад 90% людей, які перебувають у реанімації, — це ті, хто не був вакцинований. Отже, важливо, щоб завдяки вакцинації у вас не було важкого перебігу хвороби.

Про тест на антитіла перед вакцинацією

— У світі, в багатьох країнах, ми не рекомендуємо такий вид практики. В Україні така практика є поширеною і вона використовується, але з точки зору доступу до вакцин і доказів, які в нас є, такий тест непотрібний. Я пропоную всім скористатися можливістю зробити щеплення, тому що нам потрібно досягти 40% охоплення вакцинацією до кінця року і 70% охоплення до літа 2022 року для подолання пандемії.

Про вакцинацію проти COVID-19 для людей із супутніми захворюваннями

— Я думаю, що насамперед коли ми дивимося на пріоритетні групи, вакцинація від COVID починається серед людей похилого віку (60+), тих, хто має супутні захворювання, а також тих, хто має імунодефіцит. Тож насправді ми пропонуємо вакцину, як пріоритет для тих, хто є найбільш уразливим.

Але питання, звісно, виникають у всіх, і я поділяю відчуття тих, хто ставить ці питання, але для тих, у кого є супутні захворювання, вакцинація дійсно дуже-дуже важлива, тому що ми часто бачимо в лікарнях людей, які хворіють на цукровий діабет, в яких є супутні захворювання серцево-судинної системи. Тому для них, власне, вакцинація рекомендується дійсно в першу чергу.

Про вакцинацію, побічні ефекти та імунітет. Розповідає голова офісу ВООЗ в Україні
ФотО: ВООЗ

Про необхідність вакцинації від грипу

— Зараз ми починаємо спостерігати сезонний грип у Східній Європі. У нас є країни, де повідомляють про перші летальні випадки, в тому числі від сезонного грипу. Зокрема, ми повинні звертати увагу на пріоритетні групи, також стосовно вакцинації від сезонного грипу, а це такі ж самі пріоритетні групи – літні люди, люди, що мають хронічні захворювання, люди, що знаходяться дуже близько до інших людей. І з власного досвіду можу сказати, що важливо бути захищеним.

Про тривалість імунітету після вакцинації

— Дослідження все ще збирають фактичні дані, але ми бачимо, що захист діє від 6 до 12 місяців. Звісно, треба ще почекати, бо весь світ почав вакцинацію менше ніж рік тому. Ми ще збираємо дані, але вакцина однозначно гарантує вам захист до одного року. Також у нас є певні групи, наприклад, люди похилого віку, люди з хронічними захворюваннями, яким може знадобитися додаткова доза після терміну від шести до 12 місяців. Це залежить від вакцини, а також від того, коли розпочалася програма вакцинації.

Про ліки проти COVID-19

— Перш за все, інноваційні лікарські засоби, що, як ми бачили, є ефективними проти COVID, призначені для лікарень. Вже кілька місяців тому ми мали ліки, які можна використовувати тим, хто перебуває на штучній вентиляції легень і кому потрібна киснева підтримка. Тепер останні дослідження в усьому світі спрямовані на ліки, які були б також доступні для амбулаторного лікування. Особливо для тих, кого можна лікувати вдома.

Поки що зарано про це говорити, тому що дослідження ще тривають, але я дуже сподіваюся, що у 2022 році ми вже матимемо ці ліки. Отже, дуже простий шлях вперед полягає в тому, що нам все ще потрібно використовувати маски, мити руки, дотримуватися фізичної дистанції, робити щеплення всім, і я сподіваюся, що ми зможемо досягти й 40%, і 70% охоплення, відповідно, до грудня і червня. А потім ми отримаємо нові ліки для тих, у кого легка форма захворювання.

Читайте також

Як підготувати імунітет, щоб не хворіти взимку. Корисні поради

Чи можна вакцинуватися тим, хто чекає на пересадку органів чи вже переніс операцію

Імунітет проти COVID-19 запобігає повторному зараженню до 10 місяців – науковці

На початок