У Запорізькій області через погодні умови може знизитися врожайність зернових

У Запорізькій області через погодні умови може знизитися врожайність зернових

У Запорізькій області через погодні умови може знизитися врожайність зернових
.

Кількість та якість зернових на ланах Запорізької області втрачається через дощі. Зокрема, керівники двох господарств у Василівському району кажуть: 10 років не було таких опадів під час визрівання колосу.

Сільськогосподарські угіддя неподалік села Кам’янського показує заступник директора фермерського господарства “СВ-Агро” Валентин Вайло. На всьому периметрі поля озимої пшениці площею 45 гектарів колосся лягло смугами.

"За один день місячна норма дощів випадала на нашій території. І таких днів було 5-10 в один місяць.Ми зараз бачимо: вилягання пшениці на цей момент у господарстві десь близько 10%, ось таке вилягання внаслідок погодних умов", каже Валентин Вайло, заступник директора підприємства.

У цьому господарстві розраховують зібрати 50-60 центнерів зернових із гектара. Там, де полям завдала шкоди негода, колос підійматиме сільгосптехніка.

"Є в нас приспособи на жатках — стеблепідйомники, які можуть підняти це зерно. Спробуємо максимально його зберегти, але розуміємо, що втрати все одно будуть. А друге: при надлишку вологи ми втрачаємо класність пшениці", каже Валентин Вайло.

У Запорізькій області через погодні умови може знизитися врожайність зернових

"Ми маємо на увазі хлібопекарські особливості зерна. 2-3-ій клас використовується у хлібопекарській галузі. Тепер, через втрату врожаю, більше буде фуражного зерна. Але зерно збережеться. Коли зерно буде у фазі своєї стиглості, і будуть продовжуватися дощі, тоді буде великий ризик проростання. Вимоги до якості зерна дуже завеликі, які не відповідають реальним критеріям. І це впливає на прийомку нашого хліба, тобто навмисно занижується класність зерна", каже директор "СВ-Агро" Андрій Ставицький.

У Запорізькій області через погодні умови може знизитися врожайність зернових
Андрій Ставицький.

Залишила слід стихія й на угіддях сільгосппідприємства “Укр-Літ-Агро”, що поблизу села Балки Василівського району. Ось такий вигляд має озима пшениця на полі площею в 120 гектарів. Директор агрофірми Сергій Шарапов каже: ще 5 днів тому у господарстві раділи тому, що колосся налилося й зросло на половину зросту людини. А зараз, після злив та вітру, схилилося до землі під своєю вагою.

"5 днів тому у нас від 5-тої до 10-тої ранку йшов щільний дощ із сильними поривами вітру. А на цьому полі пшениця була ідеальною. І ось що природа зробила з полем буквально протягом двох годин — звалила пшеницю десь на 90%. Вона, фактично, лежить на землі, і збираючи врожай, її важко буде підняти. Втрати будуть до 40-50%", - каже директор підприємства Сергій Шарапов.

У Запорізькій області через погодні умови може знизитися врожайність зернових
Сергій Шарапов.

За словами Сергія Шарапова, спека, що на початку тижня змінила дощі, погіршить стан зернових культур.

"Волога з землі буде випаровуватися і колос почне хворіти на грибкові хвороби. Звісно, зерно стане непридатним для вживання - ані людьми, ані тваринами. На фураж його можна буде пустити тільки за умов мінімальної кількості грибка на колосі. Як кажуть: не проси у Бога дощу, а проси врожаю", каже Сергій Шарапов.

Після весняно-літніх дощів на угіддях товариства “Укр-Літ-Агро” непридатні приблизно 10% пшениці та 20% ячменю, - розповів Сергій Шарапов. Загалом із 945-ти гектарів сільгоспугідь Запорізької області зернові пошкоджені на площах до 7-ми тисяч гектарів повідомив журналістам Суспільного заступник директора Департаменту агропромислового розвитку Запорізької облдержадміністрації Олександр Ясинецький.

"Те, що нам райони дали, у нас зараз 5 районів, і згідно з цією інформацією, по всіх районах пошкоджено трохи понад 6 тисяч гектарів різних культур. Озима пшениця — до 4 тисяч гектарів, вилягла, знищена градобоєм, вітрами, вимокла - це все вкупі. Але питання Міністерства однозначне — господарі повинні страхувати свої посіви. А щодо закупівельних цін, то тут можуть бути заключені меморандуми між власниками елеваторів із Міністерством АПК", каже Олександр Ясинецький.

Через негоду на підприємстві “Укр-Літ-Агро” жнива планують розпочати на 10-12 днів пізніше, ніж торік – приблизно, з 10-го липня. У фермерському господарстві “СВ-Агро” раніше - з початку наступного місяця.

Читайте також: Посухи та зсув природних зон. Як глобальні зміни клімату вплинуть на Україну
На початок