У 6-й гімназії в Запоріжжі закривають початкову школу. Батьки першачків проти

У 6-й гімназії в Запоріжжі закривають початкову школу. Батьки першачків проти

Марафон
У 6-й гімназії в Запоріжжі закривають початкову школу. Батьки першачків проти
. Суспільне Запоріжжя

Згідно з освітньою реформою, у новому навчальному році гімназія № 6, що у Комунарському районі Запоріжжя, функціонуватиме як ліцей, без початкової ланки. Батьки майбутніх першачків, яких хотіли записати до цієї гімназії, протягом 4-х місяців звертаються до різних інстанцій, аби відстояти право навчатися там їхнім дітям.

Запоріжанка Дар’я Лавриненко – матір двох дітей. Каже: донька Стафанія цьогоріч переходить до 5-го класу гімназії № 6, а шестирічний Сашко має йти до першого. З вибором закладу не вагалися, каже Дар’я: по-перше, там навчається старша сестра, по-друге, 6-та гімназія розташована неподалік їхнього будинку та дає гарні знання дітям. Але у лютому директорка організувала батьківські збори й повідомила, що дітей до перших класів не набиратимуть.

У 6-ії гімназії в Запоріжжі закривають початкову школу. Батьки першачків проти
Дар'я Лавриненко.

"На всі наші запитання «Чому так, а чи може бути інакше, чи можемо відстояти чи якось змінити це рішення» вона сказала: «Це рішення не підлягає жодному оскарженню. Так має бути»", - каже Дар'я.

Директорка запорізької гімназії № 6 Тетяна Хімуха коментувати ситуацію журналістам Суспільного відмовилася, пояснивши тим, що це мають робити у Департаменті освіти і науки Запорізької міської ради. Дар’ї Лавриненко у 6-ій гімназії запропонували записати сина до 90-ої школи. Але йти до неї 35 хвилин, каже жінка. А також, на її думку, там гірший рівень навчання.

"Щодо закону України "Про освіту" там сказано, що при реорганізації школи Департаментом, місцева влада має запропонувати батькам рівень освіти, не менший ніж рівень школи, яка реорганізована. Насправді наша школа-гімназія № 6 дає поглиблений рівень – це англійська мова (поглиблене вивчення), математика за програмою Скворцової (вона вивчається не по всіх школах). Тобто рівень початкової школи набагато вище в 6 гімназії", - розповідає Дар'я Лавриненко.

25 травня батьки першачків пішли до 6 гімназії подавати заяви на зарахування дітей до неї – розповідає Дар’я Лавриненко. "Документи у нас не прийняли, ми звернулися до поліції. В поліції склали колективне звернення з переліком всіх батьків, у яких не прийняли заяви. До Департаменту освіти ми зверталися, до Романчука. Також ми писали колективне звернення на ім’я Романчука, Васюка, Пенчук, щодо того, щоб зберегти. Весь цей час ніхто не відповів на жодне звернення письмове до мера міста, до заступників, двічі ми зверталися до Пустоварова, щодо можливості збереження школи", – скаржиться матір.

Незадоволена цією ситуацією і запоріжанка Анна Тринц: "Я виховую одна двох дітей і мені запропонували 90-ту школу. При вивченні цього питання, коли нам директорка розповідала на зборах про навчальний процес, як все це відбувається, розумію, що мені потрібно кидати свою роботу і займатися тільки дітьми".

У 6-ії гімназії в Запоріжжі закривають початкову школу. Батьки першачків проти
Анна Тринц.

"Я працюю з восьмої. Дитину я приводжу о 7:20 і залишаю. Доньку за 10 хвилин впускають до 6-ої гімназії. 90-та школа працює з 8:30. Я повинна її залишити саму чекати, коли до школи почнуть впускати", – каже Анна Тринц.

Реорганізація закладів середньої освіти у Запоріжжі триває, спираючись на Закони України "Про освіту" та "Про загальну середню освіту" - каже директор Департаменту освіти і науки Запорізької міської ради Станіслав Романчук.

Відповідно до нового закону "Про освіту", який набув чинності 28 вересня 2017 року, розподіл шкіл передбачений на три типи: початкова школа (1-4 класи), гімназія (5-9 класи), ліцей (10-12 класи). Згідно зі статтею 9-ою 12-ого розділу закону, початкова школа може функціонувати як окрема юридична особа, або як структурний підрозділ гімназії, а також як підрозділ ліцею.

"Закон передбачає, що ліцей – тобто, школа, яка третього ступеня (10-12 клас), має можливість отримувати у своєму складі як структурні підрозділи не тільки гімназичні, а й початкову ланку при наявності так званих "міжнародних договорів". Міжнародні договори укладаються між міністерством Іноземних справ окремих держав, Міністерством освіти і науки України і закладами освіти", пояснює Станіслав Романчук.

У 6-ії гімназії в Запоріжжі закривають початкову школу. Батьки першачків проти
Станіслав Романчук. Суспільне Запоріжжя

"Ми проаналізували і якісь надання освітніх послуг, професійний склад педагогів, проаналізували успішність учнів і успішність їх в олімпіадах, в конкурсах Малої академії наук. І таким чином ми визначили ті заклади, які більш готові і більш спрямовані для ліцейної освіти. Ще один із критеріїв був – щоб була доступність", – каже директор департаменту.

Згідно з цим, у запорізькій гімназії № 6 відбулася зміна типу закладу на ліцей, де навчатимуться діти з 5-го по 12-й класи."На сьогодні є таке бачення, є таке рішення педради, адміністрації, про те, що цей заклад – він є флагманом в Запоріжжі. І планується продовжувати якісне навчання середньої та старшої ланки дітей", – каже Олександр Могилін, начальник територіального відділу освіти Комунарського району.

У 6-ії гімназії в Запоріжжі закривають початкову школу. Батьки першачків проти
Олександр Могилін.

"Стосовно реформації була петиція від батьків, але рішенням виконкому депутатський корпус підтримав рішення департаменту про те, що це дійсно ліцей, і перші класи ми не набираємо", – каже Могилін.

Як зазначено на сайті електронних петицій Запоріжжя статус петиції з проханням зберегти в гімназії № 6 Комунарського району початкову школу станом на 14 червня – "на розгляді". Зберегти початкову і старшу школу у 6-ій гімназії можливо – каже Дар’я Лавриненко. На її думку, треба заснувати дві юридичних особи та відокремити територіально початкову школу і старшу. Тому ініціативна група батьків створила проєкт із такою пропозицією.

За її словами, структура школи дозволяє зберегти початкову школу, адже перші клас знаходяться в окремому блоці на першому поверсі, з санвузлом і великим коридором відокремленим від старшої школи. З цим проєктом Дар'я Лавриненко брала участь у роботі комісії під головуванням депутатки Запорізької міськради Інни Пенчук, і депутати пообіцяли проєкт розглянути. На базі проєкту потрібно було отримати ліцензування.

"Для того, щоб пройти ліцензування, нам необхідно було отримати дозвіл від пожежної служби безпеки, що відповідає всім нормам і Держпродспоживслужби, яка відповідальна за організацію харчування малих дітей початкової школи. Ми у складі ініціативної групи батьків, директора школи, наприкінці квітня організували комісію та запросили на неї представника пожежної безпеки", – каже Дар’я Лавриненко.

У 6-ії гімназії в Запоріжжі закривають початкову школу. Батьки першачків проти

"Він сказав, що жодних питань нема щодо того, якщо організують дві юридичних особи на базі цієї школи. Потім ми почали шукати представника Держпродспоживлужби, але на цьому все призупинилося, бо ми не змогли знайти. Нам все казали: "Почекайте, ми знайдемо", – розповідає жінка.

Також Дар’я Лавриненко 1 квітня надіслала до Міністерства освіти і науки України листа з зауваженнями та пропозиціями до проєкту постанови Кабміну "Про затвердження Положення про ліцей". У ньому, зокрема, написала: у зв’язку з запровадженням реформи освіти порушується родинний принцип, а саме – діти однієї родини вимушені здобувати освіту у різних закладах.

"Нам Міністерство освіти відповіло, що всі рішення приймає на рівні місцевої влади. Тобто, Міністерство лише дає рекомендації щодо втілення реформи, а відповідальність несе місцева влада", – розповідає Дар'я.

У 6-ії гімназії в Запоріжжі закривають початкову школу. Батьки першачків проти

"Щодо родинних зв’язків – ще раз кажу про те, що згідно з чинним законодавством, поки що ми не можемо в одному навчальному закладі зробити I-II-III ступені. Якщо ще раз щось зміниться, ми будемо розглядати по можливості. На жаль, на цей час неможливо в стінах цієї школи зробити два повноцінних заклади освіти, які б виконували всі санітарні норми", пояснює Олександр Могилін.

За заявою батьків майбутніх першокласників 6-ої гімназії у поліції тривають перевірки. Про це журналістам Суспільного 11 червня повідомила речниця Нацполіції у Запорізькій області Олена Лебединська.

Загалом, планується, що систему закладів загальної середньої освіти міста Запоріжжя представлятиме 121 заклад загальної середньої освіти комунальної форми власності, з них – 26 ліцеїв, серед яких 2 планують здійснювати освітню діяльність на підставі міжнародних договорів. Це ліцеї № 31 та 46.

"До кінця 24 року повинна бути закінчена ця трансформація. Я хочу зробити на цьому зауваження. Багато людей помилково роблять висновки, що до 24 року можна відтермінувати перехід на цю систему. В цьому році ми не будемо набирати перші класи, але є учні 2, 3, 4 класу, і ми до 24 року повинні випустити останнього 11-класника, і з початкової ланки – останнього чотирикласника. 1-ого січня 24 року ми повинні сказати: "Всі заклади освіти Запоріжжя трансформовані", пояснив очільник профільного департаменту Станіслав Романчук.

Читайте також: Як батьки запорізьких школярів реагували на реформування середньої освіти протягом останніх пів року
На початок