З першого травня розпочалася подача документів на отримання житлових субсидій. Триватиме вона протягом п’яти місяців і цьогоріч здійснюватиметься за новими правилами.
Журналісти Суспільного відвідали управління соціального захисту населення Запорізької міськради по Шевченківському району, за адресою вулиця Чарівна, 16, яке в умовах карантину обслуговує більшість місцевих споживачів, переважно молодого та середнього віку, дистанційно. Решту — через вікно.
Станом на десяту годину ранку тут було близько двох десятків людей. Пенсіонерка із Запоріжжя Анастасія Васильченко дізналася про зміни у процесі нарахування від сусідів.
Жінка розповідає, що в зимовий період в неї субсидія — понад тисячу гривень: "Опалення перевищує дві тисячі, вони ж не можуть дати маленьку субсидію. А зараз, у літній період буде десь 300-400 гривень. Пояснили мені зараз, що правильно я заповнила документи."
Запоріжанка Катерина також дізналася про зміни у системі нарахування від сусідів. Вона вже 10 років отримує субсидію, каже, що сприймає нові правила скептично.
"У мене одна пенсія, я прописана у квартирі одна. Десять років брала субсидію, нічого не міняли. А тепер поміняли все. В селі у моєї мами залишився спадок — два гектари землі. І мені слід все внести в документи — що мені дають на пай, олію, крупи. А дають же мені — раз на рік!"
Громадяни, котрі бажають вже зараз поновити свої дані на отримання субсидії, можуть, у разі можливості, зробити це через Інтернет або прийти й вкинути заповнені документи до скриньки, аби не стояти в черзі.
Бланків заяв і декларації нового зразку наразі немає. Над ними ще працюють в Міністерстві юстиції й обіцяють розіслати їх до органів соціального захисту до кінця тижня, пояснили Суспільному в департаменті соцзахисту населення облдержадміністрації. Найпоширеніший випадок ускладнення в отриманні декларації — необхідність вказувати членів родини, зареєстрованих за адресою заявника, які фактично не проживають там, — розповідає заступниця директора Департаменту соціального захисту населення Запорізької ОДА Катерина Кривошей.
"Ну, наприклад, донька навчається в Києві. Достатньо буде надати довідку з навчального закладу, що вона там навчається. І це буде вже документ, який дозволить призначити субсидію на фактичних мешканців. Або людина працює в іншому місті. То це може бути копія трудового договору, або копія трудової книжки, що людина працює в місті Дніпро, або у Львові."
У разі, якщо житло претендента на субсидію — в об’єднанні співвласників багатоквартирного будинку, підтвердити кількість тих, хто фактично проживає на даній площі, може документ з підписом голови ОСББ. Крім того, Катерина Кривошей перелічила пункти нової декларації про доходи та витрати, яких раніше не було:
"Це придбання готівки іноземної валюти. Такого не було. Зараз воно є. Якщо ви купили готівку на суму, яка перевищує 50 тисяч гривень, будь ласка, вкажіть цю суму. Якщо ви купили якісь банківські метали, вкажіть ці суми. Якщо у вас є депозит, будь ласка, вкажіть."
Те саме стосується дорогих покупок та перебування за кордоном понад 60 діб без поважної причини. Також Катерина Кривошей нагадала, що субсидії оформлюватимуться протягом п'яти місяців — з травня по вересень і застерегла запоріжців від створення ажіотажу в установах соцзахисту.
Вся інформація, вказана громадянами в декларації щодо відсутності заборгованості за житлово-комунальні послуги, щодо прибутків та наявного майна, перевірятиметься у відкритих базах даних пенсійного фонду, банків, комунальних підприємств, фіскальної служби тощо.
Міністерство фінансів перевіряє, в тому числі й закордонні поїздки претендентів на субсидію. Якщо виявиться, що вказана інформація є неповною, навіть через помилку заповнювача декларації, це вважатиметься приховуванням даних, і громадянин буде зобов’язаний повернути суму субсидії, яку отримав - пояснила Катерина Кривошей.