Лебеді і морози. Як пернатих рятують від холоду у Запорізькій області

Лебеді і морози. Як пернатих рятують від холоду у Запорізькій області

Лебеді і морози. Як пернатих рятують від холоду у Запорізькій області
.

Цієї зими жителі курортних міст та селищ Запорізької області ділилися в Інтернеті відео порятунку та загибелі лебедів на водоймах. Журналісти Суспільного поспілкувалися з рятівниками, волонтерами, а також фахівцями, аби дізнатися, які умови безпечні для зимівлі білих пернатих, та як їм можна допомагати під час морозів.

Житель с. Олександрівка Приазовського району Сергій Савченко цьогоріч в січні з дружиною та псом Тузиком рятував лебедя. Чоловік згадує, балку затягло кригою. Сергій каже, йому не вперше доводиться рятувати птаха.

"Малюки були ще у воді, а батьки вже ходили по льоду і намагалися допомогти цьому лебедю, який примерз. Він нахилив голову на лід і майже не рухався. Інші намагалися його дзьобами порухати. Я зрозумів, що треба рятувати. Я покликав дружину і рушив на лід. Я повз, трохи провалився, ноги були у воді. Прибіг потім мій пес Тузик почав також допомагати", - розповідає Сергій.

Лебеді і морози. Як пернатих рятують від холоду у Запорізькій області
Сергій Савченко із врятованим лебедем.

Чоловік каже, коли лебедя дістали, то передали його місцевому підприємцю. Той допоміг птаху набратися сил. Зараз він на волі, приєднався до зграї, а родина Сергія спостерігає за ними та підгодовує.

Артур Шевчук, житель Кирилівки, разом з родичами врятував в полі лебедя, який заплутався в дроті. Чоловік каже, той був дуже кволий, тож вирішили забрати його додому на лікування. Почав навіть будувати для птаха будиночок. Артур згадує, рятував лебедя вперше.

Лебеді і морози. Як пернатих рятують від холоду у Запорізькій області
Артур Шевчук підгодовує лебедя.

"В полі побачили лебедя. Він кувиркався там, не могли зрозуміти, що з ним. Зупинилися, побігли до нього, було дуже багато бруду. Почали його виплутувати. Він був у дроті. Він, мабуть, коли летів, то зачепив високовольтний дріт і дріт також висів. В нього не було сил, він не міг встати, нічого. Ми його виплутали, в машину і додому. І тут почали вже ним займатися", - каже Артур.

Лебідь прожив у чоловіка 5 днів, а потім полетів на волю. Артур каже, як доглядати за птахом, дізнався з Ютюба. Годували овочами, кашами, горохом. Птах почав довіряти людям за кілька днів, дозволяв себе погладити та посидіти поруч.

Жителька Приморська Ольга Трофімік врятувала лебедя, який травмувався об дроти. Жінка каже, птах був молодий, до року. Вона його одразу забрала додому і почала шукати ветеринарів. Вдома в неї лебідь пробув дві доби, врешті небайдужі зібрали 4500 тисячі грн. на перевезення його до Харкова на операцію і на нове місце мешкання.

"Летів і врізався в дроти електричні і впав. Він розірвав собі крило, кістка стирчала на зовні. Ми були поруч, то швидко під’їхали. Ми зіштовхнулися з такою проблемо, що ні в Запоріжжі, ні в Бердянську ніхто не займається такими птахами. У нас немає потрібних ветеринарів. Погодилися прийняти птаха в Дніпрі і Маріуполі. Але виникло питання куди його далі? Бо крило в результаті ампутували. В результаті зголосилися його прийняти в Екопарку Фельдмана у Харкові нам лише його треба було туди довести. В них там є спеціальна заповідна зона для птахів, яких вже не можна випускати в звичайне їхнє середовище", - розповіла жінка.

Лебеді і морози. Як пернатих рятують від холоду у Запорізькій області
Лебідь врятований Ольгою Трофімік.

Ольга згадує, це вже вдруге рятувала лебедя. Вперше влітку допомогла птаху в лимані, в якого було вивихнуте крило. Загалом на лимані проживає близько 20 особин взимку, а влітку більше, каже жінка.

А ось жителі Бердянська цьогоріч під час морозного січня спостерігали загибель 6 лебедів з 12 на озері в мікрорайоні Колонія. Деяких вдалося врятувати.

"Лебеді тут оселилися, як тільки з’явилося озеро, десь через 5 років. Вони перші були, а потім з’явилися качки, чаплі. Тут багато птахів. Ми завжди підгодовували лебедів. Минулі зими були теплі, і лебеді чудово зимували, а зараз сумно", - каже жителька бердянського мікрорайону Колонія Тамара.

Директор бердянської комунальної установи "Водолазно-рятувальна служба" Олександр Врублевський застерігає громадян від самостіних дій з порятунку птахів, адже це може обернутися лихом.

"У нас підготовлені люди, в нас було необхідне обладнання, але один провалився і було дуже глибоко. Ми вчасно витягли, ми близько 2 годин прорубували лід, аби дійти до ополонки, де були птахи, але птахи були в порядку, ми їх зігнали, і вони не примерзли. Буває, що птахи примерзають, але це не масово. Якщо хтось бачить птаха, який кволий чи ще щось - хай кличе на допомогу, але в жодному разі не лізе самостійно", - каже Олександр Врублевський.

Лебеді і морози. Як пернатих рятують від холоду у Запорізькій області
Лебеді на узбережжі Азовського моря.

За словами наукового співробітника сектору охорони природи Національного заповідника "Хортиця" Сергія Козодавова, лебеді можуть витримувати до -25 градусів. Головне, аби була хоча б мала ділянка води без криги, пояснює чоловік. В січні було помічено 5 рідкісних лебедів-кликунів в районі Дніпровської ГЕС та декілька десятків лебедів-шипунів, зазначає Сергій Козодавов.

"Це узбережжя морів, звісно. Узбережжя Азовського моря і якщо брати ширше, то і Чорного моря. Але доки у нас водойми вільні від криги, то лебеді чудово зимують на території Каховського водосховища. Як усі водоплавні птахи – для них найголовніше це відкрита водойма з доступним кормом. Якщо тривалі морози і є дефіцит корму у великої чисельності птахів, то вони можуть відкочувати південніше, тобто, полетіти в ті регіони де є водойми вільні від криги", - розповів Сергій Козодавов.

Сергій Козодавов наголошує, що взимку для лебедів також важливе калорійне харчування. Частину свого часу він витрачає на пошук корму. Якщо корм, який він протягом світлої доби добуває, що задовольняє його енергетичні потреби, значить він успішно перезимує і все буде добре. Головне пам'ятати, що птахів не слід годувати готовими хлібо-булочними виробами, вони для пернатих шкідливі.

На початок