Вчора, 21 травня, Міністерство культури та стратегічних комунікацій України звільнили запорізького історика та археолога Максима Остапенка з посади очільника Національного заповідника "Києво-Печерська лавра".
Про це повідомив Максим Остапенко на своїй Facebook-сторінці.
За словами історика, його звільнили несподівано, без попереджень та зауважень до роботи:
"Останні тижні ширились чутки про закулісну боротьбу за контроль над Лаврою. Ми відчували тиск. Очевидно, комусь стало незручно від того, що ми вголос говорили про необхідність очищення Лаври від імперських наративів. Комусь заважала правда. Комусь — наша принциповість", — зазначив Максим Остапенко.
У наказі Мінкульту №432-К від 21 травня 2025 року зазначено, що Максима Остапенка звільнили за п. 8 ст. 36 (підстави, передбачені трудовим договором з нефіксованим робочим часом, контрактом) Кодексу законів про працю України.

Водночас у Міністерстві культури та стратегічних комунікацій повідомили, що причина звільнення Максима Остапенка — неналежні виконання умов контракту та порушення у діяльності заповідника:
"На початку травня гендиректору заповідника була оголошена догана, з якою він був ознайомлений особисто. Догана була оголошена на підставі звіту Робочої групи МКСК, утвореної для вивчення поточного стану обліку, використання та збереження державного майна, яке перебуває в оперативному управлінні заповідника. Робоча група також перевіряла дотримання меж і режимів використання території та буферної зони об’єкта культурної спадщини".
Оновлено о 14:30. Міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький прокоментував звільнення Максима Остапенка з посади гендиректора "Києво-Печерської лаври". Посадовець зазначив, що очільник заповідника недостатньо сприяв викоріненню московських релігійних осередків:
"Те, що в Лаврі не має бути московського духу, мало бути точкою найбільших зусиль керівника заповідника. Проте, маючи сприяння з боку Міністерства для передачі храмів ПЦУ, результат року роботи керівника не є адекватним викликам національної безпеки, з якими стикається українське суспільство. Московські попи осквернили Лавру, зробивши її місцем торгівлі вірою та споживчими товарами. На жаль, реальних змін, які були очікувані для звільнення Лаври від підприємливого духу московської церкви, не відбулося".
Що відомо про Максима Остапенка
Максим Остапенко народився у 1971 році у Запоріжжі, випускник історичного факультету Запорізького національного університету. У 2013 році здобув ступінь кандидата історичних наук зі спеціальності "Археологія".
З 1989 року працював у Національному заповіднику "Хортиця": починав з посади лісничого відділу охорони природи, а у 2007 році став генеральним директором.
У 2012 році був обраний очільником Запорізької обласної організації Національної спілки краєзнавців України.
У 2015 році балотувався до Запорізької міської ради сьомого скликання від "Блоку Петра Порошенка" — не був обраний.
У квітні 2023 року Максима Остапенка призначили виконуючим обов'язки генерального директора Національного заповідника "Києво-Печерська лавра".
Нагороджений орденом "За заслуги ІІІ ступеня" у 2011 році. З початку повномасштабного вторгнення долучився до лав Збройних Сил України. Автор понад 30 наукових праць, котрі стосуються історії острова Хортиця та Нижнього Подніпров'я.
Підписуйтеся, дивіться та читайте головні новини Запорізької області на наших платформах:
Telegram | Instagram | Viber | WhatsApp | Facebook | Youtube