Чотири старовинні будинки в Олександрівському та Комунарському районах Запоріжжя внесли до Державного реєстру нерухомих пам'яток як пам'ятки архітектури місцевого значення.
Про це повідомили у відділі охорони культурної спадщини Запорізької міської ради.
Згідно з наказом Міністерства культури та стратегічних комунікацій України від 19.05.2025 до Державного реєстру нерухомих пам’яток України внесли чотири старовинні будинки у Запоріжжі:
- Будинок ремісничої школи "Талмуд-Тора";
- Житловий будинок Йоганна Леппа;
- Прибутковий будинок Фердинанда Шенделя;
- Приватна жіноча гімназія Т.Г. Павленко.
Будинок ремісничої школи "Талмуд-Тора"

Будівлю збудували за проєктом інженера Григорія Кацина у 1914 році на прохання опікунської ради єврейського громадського училища "Талмуд-Тора" — безоплатного навчального закладу для хлопчиків з бідних родин або сиріт. Також на подвір'ї Єврейського товариства діяло ремісниче училище та вечірня жіноча школа.
Будівля має частково один і два поверхи, виконана у стилі модерну в неороманському виконанні, втім усередині майже не залишилося оригінальних елементів, лише сходова клітка із заокругленими сходами.
У 1920 році у цій будівлі розміщувався гуртожиток спілки будівельників, пізніше — дитячий садок, нині — податкова інспекція Олександрівського району Запоріжжя.
Житловий будинок Йоганна Леппа

Житловий будинок належав Йоганну Леппу — старшому онуку Пітера Леппа, котрий був засновником заводу сільськогосподарських машин у менонітській колонії Шенвізе. Сам Йоганн був меценатом, завдяки його допомозі в тодішньому Олександрівську відкрили фабричне училище для робітників та школи для дітей робітників.
Одноповерховий кам'яний будинок виконано у поєднанні німецького "югендстилю" та модерну. Згодом до будівлі поставили прибудову, а з часом — побудували одноповерховий службовий корпус автомобільного заводу, котрий закрив "особняк".
Прибутковий будинок Фердинанда Шенделя

Двоповерхову будівлю збудували для прусського підданого Фердинанда Шенделя у 1912 році на місці згорілого житлового будинку. На першому поверсі розміщувалися невеличкі крамниці, де торгували мануфактурою, швейними машинками, велосипедами, ювелірними виробами, окулярами та галантереєю, на другому — працював тризірковий готель "Росія".

У 1922 році приміщення передали для потреб політвідділу дивізії та "Усельбудинку" — будівлю почали називати "Домом колгоспника", а з часом тут розміщувалася швейна фабрика.
Будинок збудували у стилі модерн з елементами ретроспективізму.
Нині у приміщенні знаходяться магазини.
Приватна жіноча гімназія Т.Г. Павленко

Прибутковий будинок купця Лейби Певзнера побудували у 1908-1909 роках за проєктом Григорія Кацина. У 1909 році Тетяна Павленко, дружина статського радника, орендувала цей будинок для приватної жіночої гімназії.
У Олександрівську цей заклад називали просто "Гімназія Павленко" — станом на 1916 рік у ній навчалися майже 700 дівчаток.
У 1920 році гімназію перетворили на радянську трудову семирічну школу імені Паризької Комуни. Під час Другої світової війни будівлю спалили, а після бойових дій — відновили.

Підписуйтеся, дивіться та читайте головні новини Запорізької області на наших платформах:
Telegram | Instagram | Viber | WhatsApp | Facebook | Youtube