Гендиректор Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) Рафаель Гроссі контактує з Україною та РФ щодо наступної ротації персоналу агенства на тимчасово захопленій Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС). Попередня ротація відбулась через окуповані українські території під супроводом військових армії Росії.
Про це йдеться в пресрелізі Міжнародного агентства з атомної енергії від 8 травня.
"Ротація нашого персоналу до та з місця, розташованого на передовій, ускладнилася останніми місяцями. Найближчими днями я продовжуватиму інтенсивно співпрацювати з обома сторонами, щоб знайти рішення, яке є вкрай необхідним. Моїм пріоритетом є безпека мого персоналу та ЗАЕС", – заявив гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі.
Окрім того, в агенстві повідомили, що окупована атомна станція втратила живлення резервної лінії електропередач 330 кВ 7 травня. Посилаючись на дані Міненерго України, в МАГАТЕ зазначили, що відключення сталось "в результаті військових дій".
Ще протягом тижня команда МАГАТЕ, що базується на ЗАЕС, чула вибухи на великій відстані від станції.
Також міжнародні спостерігачі продовжили моніторинг ядерної безпеки на станції, зокрема перевірили рівень води в спринклерних басейнах, були присутніми на випробуваннях аварійного дизельного генератора тощо.
Раніше Суспільне повідомляло, що на тимчасово захопленій Запорізькій атомній електростанції не функціонують системи оповіщень, радіаційного контролю та аварійної готовності. Водночас окупанти розмістили на території станції військову техніку та блокують роботу моніторингової місії Міжнародного агентства з атомної енергії.
Що відомо про окупацію Запорізької АЕС та присутність там МАГАТЕ
Запорізьку АЕС російські окупаційні війська захопили 4 березня 2022 року під час боїв за Енергодар. 12 березня 2022 року повідомлялося, що об'єкт контролюється російською компанією "Росатом". Станцію і далі обслуговує український персонал під контролем Росії, яких змушували отримати російське громадянство та підписати контракт з "Росатомом".
21 липня 2022 року війська РФ перебазували щонайменше 14 одиниць важкої військової техніки, зброю та вибухівку до машинної зали енергоблока у №1 на АЕС, що суперечить міжнародним законам щодо безпеки атомних електростанцій.
1 вересня 2022 року місія МАГАТЕ прибула на Запорізьку АЕС. До складу місії входять експерти з Польщі, Литви, Сербії, Китаю, Франції та інших країн. Представників Британії, США та Росії у ній немає.
7 жовтня 2022 року МАГАТЕ вдвічі збільшує кількість своїх експертів на Запорізькій АЕС. Тоді відбулася перша ротація. Відтоді на ЗАЕС присутні четверо представників міжнародної організації.
9 червня 2023 року, через зниження рівня води, яке спричинило підрив Каховської ГЕС росіянами, Державна інспекція ядерного регулювання України видала розпорядження "Енергоатому" вивести у "холодний зупин" енергоблок № 5 Запорізької АЕС. Експлуатація інших енергоблоків №1-4 та 6 також обмежена станом у "холодний зупин". 2 вересня 2023 року МАГАТЕ успішно провела 11 ротацію групи експертів на Запорізькій АЕС. У грудні 2023 року відбулася вже 15 ротація МАГАТЕ.
Окупанти заподіяли тимчасово захопленій Запорізькій атомній електростанції (ЗАЕС) збитків на суму попередньо 30 мільярд гривень. Недоотримана вигода "Енергоатома" становить понад 167 мільярдів гривень.
Підписуйтеся, дивіться та читайте головні новини Запорізької області на наших платформах:
Telegram | Instagram | Viber | WhatsApp | Facebook | Youtube