На Вінниччині майже 4% неоформлених паїв. Якщо власники не зареєструють свої ділянки до 2028 року, вони перейдуть у комунальну власність. Суспільне дізнавалося, як відбувається цей процес і перед якими труднощами постають власники паїв.
За словами начальника юридичного управління ГУ Держгеокадастру у Вінницькій області Сергія Рябцуна, всі неоформлені паї перейдуть у комунальну власність з січня 2028 року.
"Закон України передбачає, що з 1 січня 2025 року до 1 січня 2028 року власники паїв можуть оформити документи. Якщо цього не зробити, то після 2028 року ділянки перейдуть у комунальну власність за окремою процедурою. Але ця норма стосується виключно земельних часток (паїв). Присадибні ділянки, городи, ділянки для ведення господарства вона не зачіпає", — сказав Сергій Рябцун.

Аби не втратити пай, необхідно своєчасно внести його до кадастру та зареєструвати право власності у Держреєстрі нерухомості. На Вінниччині ж досі залишаються неоформленими майже 4% розпайованої землі.
"Точної цифри назвати складно, бо процес оформлення триває постійно. Але 96–98% паїв уже внесені до державного реєстру, а 2–4% — ще ні. Оформлення відбувається у кілька етапів. Спершу потрібно звернутися до землевпорядної організації, щоб встановити або відновити межі ділянки. Потім документацію подають на затвердження органами місцевого самоврядування — тієї громади, де розташований пай. Після цього слід звернутися до реєстратора речових прав для офіційної реєстрації", — розповів Сергій Рябцун.

Житель Погребищенської громади Микола Кулеша розповів Суспільному, що два роки оформляє право власності на землю. Він сказав, що через неуважність міг втратити свій пай, який отримав у спадок.
"Є державний акт, але я втратив строки звернення до нотаріуса щодо спадщини. Довелося звертатися до суду, щоб поновити терміни. Після цього виготовив технічну документацію і вніс ділянку до державного земельного кадастру. Усе разом зайняло два роки: через розгляд заяв, підготовку документів, погодження із земельними ресурсами. Витратив на це майже дві тисячі гривень", — сказав Микола Кулеша.

Зараз оформлення його паю — на завершальному етапі. Чоловік прийшов до земельного відділу, щоб уточнити процедуру отримання кадастрового номера.
"Сьогодні звернувся до земельного відділу, щоб дізнатися, де краще зареєструвати державний акт і кадастровий номер: у Турбові чи в Погребищі. Мені порадили зробити це в "Прозорому офісі" Погребища".
Після завершення оформлення Микола Кулеша свій пай планує передати в оренду. За 2,4 га землі щороку він отримуватиме 18 тисяч гривень.
"Мій пай — 2 гектари 40 сотих. За оренду отримуватиму 18–18,5 тисяч гривень на рік, залежно від фермера. Це гарна фінансова підтримка до пенсії", — розповів чоловік.

Начальник відділу регулювання земельних відносин Погребищенської міськради Дмитро Мельничук розповів нам, що ажіотажу щодо оформлення паїв зараз немає. Торік по консультацію звернулися 50 людей, але в громаді досі залишається до 200 неоформлених паїв.
"Основна проблема — спадкоємці пропускають строки прийняття спадщини. Їх можна поновити через суд. Також частина неоформлених паїв належить людям, які виїхали, і місце їхнього проживання невідоме. Такі ділянки вважаються невитребуваними, тому місцеве самоврядування передає їх в оренду, отримуючи за це плату. Але щойно з’явиться спадкоємець, він може оформити право власності та розпоряджатися землею на власний розсуд", — сказав Дмитро Мельничук.
Підписуйтеся на новини Суспільне Вінниця у Facebook, Telegram, Viber, Instagram, YouTube та Whatsapp