У центрі термічної травми та пластичної хірургії Вінницької обласної лікарні ім. Пирогова фіксують збільшення кількості пацієнтів. Близько 40% із них — діти віком до трьох років. Часто такі опіки є масивними та глибокими, що вимагає хірургічного втручання.
Про це Суспільному розповів завідувач центру Роман Чорнопищук.
"Основними причинами дитячих опіків є контакт із гарячими рідинами або поверхнями. На жаль, проблема дитячого травматизму залишається актуальною як у Вінницькому регіоні, так і в Україні в цілому", — розповів Чорнопищук.

Серед останніх випадків — 7-місячна Марійка, яка отримала опік від гарячої батареї. Лікарі провели оперативне втручання, і наразі загрози її життю немає.
"Ми потрапили сюди через опік дитини об гарячу батарею. Я прилягла біля батареї, і дитина отримала невеликий опік. Одразу звернулися до лікарні, де лікарі надали першу медичну допомогу. Це сталося вчора о 5:00 ранку. Дитина активна, просто перевернулася і опинилася біля батареї. У неї тонка, ніжна шкіра, тому так сталося. Ми приїхали самі, швидку не викликали", — розповіла Анастасія Прокопчук, мама Марійки.

Також серед пацієнтів центру і півторарічний Матвій. Мама Ірина розповіла, що під час купання її син отримав опік гарячою водою.
"У нас це сталося випадково. Ми купалися, я була поряд. У тепленьку воду доливала окріп, і він перекинувся. Зателефонували лікарям, які порадили негайно їхати сюди. У районі ми не лікувалися — нас одразу направили з місцевої лікарні. Лікарі сказали, що уражено 6% шкіри, опіки неглибокі, але дитину прооперували, щоб швидше одужала і це було безпечніше. Зараз він грається, бігає, як завжди. Опік його вже не турбує", — розповіла Ірина, мати Матвія.

Дворічний Тимофій із Гайсинського району облився гарячою водою через необережно поставлений чайник. Його мама розповіла, що самолікування лише погіршило стан дитини, тому вчасне звернення до спеціалістів стало вирішальним.
"Я поставила чайник в іншій кімнаті, не там, де потрібно, і вийшла на кілька хвилин на кухню. У цей час дитина перевернула на себе гарячу воду. Наступного дня звернулися до амбулаторії, нас одразу направили до Вінниці. Тут нас госпіталізували і зробили операцію. Зараз набагато краще, але іноді дитина показує, що щось болить. Нам пересадили шкіру, прооперували вчора. Уражена права сторона — від пахви до тулуба. Ми одразу приклали холодну воду, але боялися, бо не знали, що робити. Звернулися тільки наступного дня, адже в неділю амбулаторія була закрита. У понеділок з'явилися пухирі. Ми сподівалися, що зможемо обійтися кремами, але ні", — додала жінка.

Хімічні опіки лікує й 18-річний Давид Поліщук. Він перебуває на реабілітації після опіків обличчя й рук, отриманих весною 2023 року.
"Отримав опік третього ступеня внаслідок хімічного ураження. Обпік кисті та праву сторону обличчя. Лікування тривало пів місяця. Зараз почуваюся добре, минуло півтора року. Я приходжу на консультації, щоб покращити механіку рук і підвищити їх витривалість до навантажень. Зараз мене турбує біль у правій руці — не можу піднімати важке. Тому звернувся на консультацію та реабілітацію", — сказав Давид Поліщук.

Як уникнути ускладнень
Лікарі наголошують, що перша допомога при опіках має бути правильною:
- Усунути дію шкідливого чинника.
- Охолодити ушкоджену ділянку водою кімнатної температури.
- Не використовувати мазі, спреї чи народні методи.
- Звернутися до лікаря якомога швидше.
"Найгірше — втратити "золотий час", коли можна уникнути ускладнень. Несвоєчасна допомога може призвести до важких наслідків, включно з функціональними порушеннями та необхідністю тривалої реабілітації", — пояснив Роман Чорнопищук.

Наразі у центрі на стаціонарі перебуває 30 пацієнтів з опіками різного ступеня. Лікарі закликають бути обачними та нагадують про важливість безпеки вдома, особливо для дітей.
Підписуйтеся на новини Суспільне Вінниця у Facebook, Telegram, Viber, Instagram, YouTube та Whatsapp