Перейти до основного змісту
У Вінниці зростає кількість дітей із цукровим діабетом: як допомагають батьки та лікарі

У Вінниці зростає кількість дітей із цукровим діабетом: як допомагають батьки та лікарі

У Вінниці зростає кількість дітей, хворих на цукровий діабет першого типу — через війну та стрес ця цифра постійно збільшується. Місцеві лікарі та громадські організації, зокрема "Діа-діти", надають не лише медичну, але й психологічну підтримку родинам, допомагаючи їм адаптуватися до нових умов життя. Про особливості боротьби з діабетом, можливість його запобігання, життя з цим діагнозом та важливість підтримки суспільства — розповіли учасниці Вінницької ГО “Діа-діти” Тетяна Козак та Вікторія Кузнєцова в етері Українське радіо Вінниця.

14 листопада у світі відзначають День боротьби з цукровим діабетом. Ця хвороба, яка стрімко поширюється, особливо серед дітей, вимагає не лише медичного догляду, а й психологічної підтримки. За даними міського центру матері й дитини у Вінниці, під спостереженням перебуває 182 дитини з діагнозом цукровий діабет першого типу. Через війну і стрес кількість випадків постійно зростає, повідомила ендокринолог Анна Пентюк.

Як виникає діабет і які його перші ознаки?

Тетяна Козак, мама дитини з діабетом, поділилася своєю історією.

"Цукровий діабет — це хвороба, від якої ніхто не застрахований. Діабет буває двох типів: першого типу, коли підшлункова залоза перестає виробляти інсулін, та другого типу, коли інсулін не засвоюється організмом", — пояснила Тетяна.

Зазвичай діти хворіють на діабет першого типу. Часто причиною стає сильний психоемоційний стрес, а також важкі інфекційні захворювання. Наприклад, наслідком важкого перебігу COVID-19 може бути розвиток діабету.

"Запобігти цій хворобі дуже складно, оскільки вона може розвиватися поступово, без явних ознак, — розповіла Тетяна. — Коли моя дитина захворіла, вона переживала пубертатний період і великий стрес через мобілізацію батька на фронт. Сильний апетит, швидке схуднення та постійна спрага — ці ознаки вказали нам на проблему".

Після аналізу цукор у крові виявився високим, і сім’ю чекала тривала адаптація до нової реальності.

"Особлива подяка моїй доньці, яка не дозволила мені плакати і з перших днів навчилася робити ін’єкції сама. Вона повернула мене до життя, і я дякую їй за її силу", — додала жінка.

Важкі випробування і підтримка з боку лікарів

Своєю історією поділилася й Вікторія Кузнєцова. Вона сама живе з діабетом із 1994 року, а у 2020-му хвороба вразила її сина.

"Син займався карате, мав синій пояс. Коли я побачила знайомі симптоми — спрагу, слабкість, одразу перевірила рівень цукру, який показав 22", — згадує Вікторія.

Її син потребував негайної госпіталізації.

Переїхавши до Вінниці, Вікторія звернулася до дитячого ендокринолога Ірини Трампінської, яка підібрала сину нові інсуліни і стабілізувала його стан.

"Діабет змінюється, з'являються нові типи — предіабет, інші форми. Тому підтримка досвідченого лікаря дуже важлива", — зазначила вона.

Завдяки волонтерам Вікторія і її син отримали інсулінові помпи, які значно полегшили контроль за рівнем цукру.

"Наша родина дуже вдячна за цю допомогу, бо самі ми б не змогли її придбати", — говорить Вікторія.

Підтримка "Діа-діти" — допомога і психологічна адаптація

Організація "Діа-діти" допомагає родинам із дітьми, які мають діабет, не тільки медичними засобами, а й психологічно. Учасники організації відкрито обговорюють свою хворобу, не соромляться робити ін'єкції на людях, що знижує стрес і допомагає адаптуватися.

"Наша організація забезпечує дітей інсуліновими шприцами, голками та матеріалами для помп. Це можливо завдяки волонтерам і партнерам, адже не в усіх регіонах є належне фінансування", — розповіла Вікторія.

Нині в "Діа-діти" зареєстровано 75 родин, серед яких вінничани та переселенці.

Через війну підтримка з боку волонтерів зменшилася, адже більшість ресурсів спрямовується на фронт. Проте, організація не припиняє діяльності і підтримує сім’ї з діабетиками в міру своїх можливостей.

Суспільство поступово змінює ставлення до діабету

Завдяки просвітницькій роботі організації в суспільстві зростає обізнаність про діабет.

"Ми вдячні педагогам, які підтримують дітей із діабетом, завдяки нашим інформаційним буклетам та матеріалам. Це допомагає школам краще розуміти потреби хворих дітей", — розповіла Тетяна.

Підписуйтеся на новини Суспільне Вінниця у Facebook, Telegram, Viber, Instagram, YouTube та Whatsapp

Топ дня

Вибір редакції

На початок