На офлайн-навчання повернуться ще три ліцеї: як у Вінниці підготували укриття до нового навчального семестру

На офлайн-навчання повернуться ще три ліцеї: як у Вінниці підготували укриття до нового навчального семестру

Три із шести протирадіаційних укриттів для ліцеїв Вінниці відкриють з початку нового навчального року. Про це розповіла Суспільному директорка міського департаменту освіти Оксана Яценко.

Загалом, за її словами, у Вінницькій громаді налічується 44 школи, з них 35 — мають укриття.

"У всіх інших школах, де немає достатньої площі укриттів, і вони змушені навчатися в змішаному форматі, підписані меморандуми, де вони використовують приміщення укриттів, які знаходяться поруч, за вимогами ДСНС – це не більше 500 метрів, або навчаються в приміщеннях інших навчальних закладів – вищих, середніх, навіть у приватних осіб, на базі лікувальних закладів. Біля закладів, в яких немає укриттів, будуються, і вже в 3 із 6 відкриються на 2 вересня, протирадіаційні укриття, ще в — 3 протягом вересня", — розповіла Оксана Яценко.

На офлайн-навчання повернуться учні 12, 13 та 30-го ліцеїв. Як підготували укриття до нового семестру – дізнавалося Суспільне.

Вперше від початку повномасштабного вторгнення РФ вийде на очне навчання колектив 13-го вінницького ліцею. Про це Суспільному розповів директор Олександр Седельов. Для закладу за гроші з міського бюджету побудували протирадіаційне укриття.

"З 2 вересня ми уже розпочинаємо навчання в очному форматі, який очікували 2,5 роки. На навчання виходять 680 учнів + педагогічний та обслуговуючий персона, — розповідає Олександр Седельов. — Укриття має місткість на 850 людей, весь наш заклад можемо вмістити одночасно. Є окремі приміщення, аудиторії, класи, які розраховані на дітей віком до 12 років, там будуть розміщені учні 5-7 класів. Інші учні, старші, будуть переховуватись у великій залі".

У ліцеї навчаються дві доньки Наталії Шестопалько: старша — у 7 класі, молодша – у 3-му.

"Під час дистанційного навчання донька пішла в перший клас. Було дуже важко, як і всі діти, хотіла бачити однокласників, хотіла спілкуватись з учителем не через екран, хотіла гратись, бігати. Якось їхали з танців, вона каже: “Скажи, а діти на перервах бігають, гратись?”. Було образливо, що діти не мають також можливості. Вона вже з нетерпінням чекає, коли сяде за парти, коли буде разом із подружками і друзями здобувати знання", — сказала Наталія Шестопалько.
Укриття у вінницькому ліцеї
Укриття у вінницькому ліцеї. Суспільне Вінниця

У 5 класі навчатиметься 10-річний син Тетяни Чабан. За словами жінки, два з половиною роки дистанційного навчання були непростими.

"Це було дуже важко: початкова школа, діти хитрують, не хочуть підключатись. Я спочатку слідкувала, контролювала, потім побачила, що йому можна довіряти. Якщо кудись йдеш, телефонуєш: “Чи під'єднався, чи все добре?”. Але коли не було світла, то взагалі було важко. Діти в стресі, батьки в стресі. Зараз будемо ходити в школу щодня і це просто неймовірно. Коля цього чекав ще із червня", — сказала Тетяна Чабан.

Завершили будівництво протирадіаційного укриття й у сусідньому 12-му ліцеї. У них цьогоріч освіту здобуватиме майже 1 600 дітей, розповіла Суспільному директорка закладу Олена Вітюк. Схов розрахований на 987 дітей. Оскільки навчання проходитиме у дві зміни – місця вистачить усім.

Укриття у вінницькому ліцеї
Укриття у вінницькому ліцеї. Суспільне Вінниця

Підрядник Максим Стаднійчук каже, що обидві захисні споруди збудували менш ніж за рік, вони автономними джерелами живлення.

"Ці два об’єкти почали з річницею в три дні на початку жовтня минулого року. Споруду такого типу будували вперше і проєкт робився вперше, бо до кінця не знали всіх нюансів будівництва. Дана споруда включає приміщення для дітей до 12 років, для старших, для підігріву й приймання їжі, вентиляційні шахти – припливна, витяжна – індивідуальний тепловий пункт, санвузли, приміщення брудного одягу, санітарний пост", — розповів Максим Стаднійчук.
Укриття у вінницькому ліцеї
Укриття у вінницькому ліцеї. Суспільне Вінниця

У 6-му вінницькому ліцеї укриття функціонує з 2022 року. Під нього переобладнали підвал, розповідає заступник директор із господарської частини Анатолій Яремчук.

"До укриття тут було просто підвальне приміщення, склад, речі, старі парти, те, що зносилось зі школи. Ціле літо ми його готували до навчального 2022 року. Облаштували так, що діти могли перебути тривогу", — зазначив Анатолій Яремчук.

У ліцеї навчаються 1 900 учнів, освітній процес проходить у дві зміни. В укритті вміщаються усі, тут є вода, електрика, вбиральні та навчальні класи.

"Укриття розраховане на 1 400 дітей. Є чотири кабінети та актова зала велика на 360 квадратних метрів. В нас є чотири санвузли, на кожен стоїть така місткість з водою на 750 літрів. У випадку, коли немає води централізованої — відкриваємо, санвузли працюють на автономному забезпеченні", — додав Яремчук.

Підписуйтеся на новини Суспільне Вінниця у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

На початок