У селі Буша Ямпільської громади на Вінниччині 31 липня горів сухостій на горі Лисківка, де планують створити заказник. Пожежу гасили мешканці трьох прилеглих сіл. Рятувальники, що прибули на виклик, причиною загоряння назвали потрапляння малокалорійного джерела запалювання на горючий матеріал.
Про це Суспільному у телефонній розмові розповіла голова громадської організації "Центр зцілення "Велнес" Олена Деордієва. Жінка мешкає у селі Дорошівка. Вона сказала, що пожежу на горі місцеві помітили о 16:50.
"Відразу викликали рятувальників, звернулися до нашої сільської бригади, щоб вони також техніку надали. Дуже багато місцевих зібралося з сіл Дорошівка, Буша та Слобода-Бушанська. Гора розташована біля козацького кладовища. І це на цій горі розташована вишка, лабіринти езотериків. Там були червонокнижні рослини", — сказала Олена Деордієва.
Вона розповіла, що загоряння на горі люди пов'язують із вчорашньою сесією Ямпільської громади.
"Там вирішувалося питання, що громада хоче зробити заказник природний, екологічний. Тут пасуть також корів. На сесії було сказано, що громада хоче зробити заказник, щоб захистити гору від компанії ТОВ “Сі-ЕВОЛЮШН”, яка виграла тендер на будівництво кар'єру", — сказала Олена.
З березня 2024 мешканців трьох сіл непокоїть питання: продаж Держгеонадрами дозволу на користування надрами родовища — компанії ТОВ “Сі-ЕВОЛЮШН”. Люди переймаються можливими наслідками, до яких призведе проведення гірничо-видобувних робіт поблизу населених пунктів, поблизу геологічного заказника "Гайдамацький Яр" та річок Мурафа і Бушанка.
Місцевий житель Кузьма Федченко сказав, що пожежа на горі — це підпал.
"Коли я виступав, я сказав, що ми створюємо тут заповідник. В нас є наукове обґрунтування, і готується комплект документації, який буде розглянутий екокомісією ОДА, і ми будемо продовжувати роботу, щоб цю гору ніхто не чіпав. І буквально наступного дня спалахнув вогонь у трьох місцях, а потім з'їхав чорний джип, якого немає в селі. На мою думку, слова про заповідник спровокували дію: "Ага, тут ростуть червонокнижні рослини, то ми їх спалимо, то не буде нічого. І не буде чого охороняти". Але це робили невігласи. Ніякими діями вони не зупинять, того що тут буде заповідник", — сказав Кузьма Федченко.
Ганна Гронська розповіла, що разом із науковцями місяць тому досліджувала цю місцевість. Знайшли як червонокнижні, так і регіонально рідкісні рослини.
"Ми знайшли шість червонокнижних і рідкісних рослин, які потребують нашої охорони. Це дуже рідкісна біла шавлія, вероніка, яка на весні дуже красива, леопольдія. Це два види ковили, які відквітли наприкінці травня. Крім рослин, тут згоріли гнізда пташок, згоріло багато комах, бджіл. Шкода велика. Мене заспокоїли наукові експерти: якщо ми зберегли коріння, то воно відродиться", — сказала Ганна Гронська.
"Та картина, яку ми побачили, то вона жахала. Палали кущі, дерева, трава. Люди почали досить швидко бігти. 3-5 хвилин — була маса люду на горі, які бігли і з лопатами, і хлопавками, покривалами з водою, хто що міг — те з дому ніс. Приєдналися хлопці з фермерства, трактор з дисками почав все це розорювати. І це врятувало ситуацію. Лісництво доєдналося. Якби не техніка, навряд чи ми справились. І ми б мали вогонь в селі однозначно", — сказала директорка заповідника "Буша" Ірина Захарчук.
Як повідомила Суспільному речниця ГУ ДСНС у Вінницькій області Оксана Урбанська, вигоріло 1,5 гектара території.
"Попередня причина виникнення загоряння — це потрапляння малокалорійного джерела запалювання на горючі матеріали", — сказала Урбанська.
У поліції за фактом пожежі на горі Лисківка справи поки не порушували. Чекають офіційних висновків від рятувальників, сказала речниця відомства Заріна Маєвська.
Підписуйтеся на новини Суспільне Вінниця у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube