Нецільове використання грошей та скарги від пацієнтів: НСЗУ виявила низку порушень у лікарнях Вінниччини

Нецільове використання грошей та скарги від пацієнтів: НСЗУ виявила низку порушень у лікарнях Вінниччини

"Центр матері і дитини" у Вінниці
"Центр матері і дитини" у Вінниці. Суспільне Вінниця

Національна служба здоров'я України провела плановий та позаплановий моніторинг роботи закладів охорони здоровʼя Вінниччини за Програмою медичних гарантій (ПМГ).

Серед порушень, зокрема, виявили: нецільове використання грошей, необґрунтовані електронні записи, скарги від пацієнтів щодо оплати медичних послуг, за які вже сплатила держава.

Планово перевіряли Немирівську та Барську лікарні. Там зафіксували низку недоліків. Про це Суспільному розповіла голова національної служби Наталя Гусак.

"У Немирівській лікарні низка порушень, зокрема перерахуємо кошти, які надали за лікування інсульту та призупинимо фінансування до того часу, поки не будуть виправлені недоліки. Барська лікарня по моніторингу була майже ідеальна, але були не вірні записи — обладнання, кадри, усе те, що ми перевірили", — зазначила Наталя Гусак.

До списку порушників потрапили також лікарні, які приймають пологи

Велике питання щодо Немирівської лікарні, бо там кесарів розтин складає 29 % , а має бути не більше 25. Питання до Центру матері та дитини. А також до окремих лікарень, які приймають пологи без "пакету пологів" і держава не гарантує, що вони безоплатні.

Недоліки, які зафіксували після перевірки, головні лікарі мають усунути спільно з органами місцевої влади та профільним департаментом, аби знову отримувати кошти з НСЗУ.

Плановий моніторинг показав достатньо високий рівень проведення тромболітичної терапії при лікуванні інсультів. Це означає, що пацієнти з ішемічним інсультом отримують лікування тромболітиками — лікарськими засобами, які розчиняють тромб. Це дозволяє  відновити кровообіг, а також запобігти ураженню головного мозку.

Зокрема, найвищі показники застосування тромболітиків у таких лікарнях:

  • Немирівська міська лікарня - 29% у 2024 році (у 2023 році було тільки 4%);   
  • Вінницька міська клінічна лікарня швидкої медичної допомоги - 21 % у 2024 році (у 2023 році - 15%);   
  • Жмеринська центральна районна лікарня - 20% у 2024 році (у 2023 році - 11%);   
  • Вінницька міська клінічна лікарня N01 - 16% у 2024 році (У 2023 році - 11%);
  • Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня ім. О. І. Ющенка - 15% у 2024 році (у 2023 році - 14%);   
  • Ямпільська територіальна лікарня - 14% у 2024 році (у 2023 році - 11%).

Водночас у Козятинській центральній районній лікарні тромболітичну терапію при лікуванні інсультів не застосовували ні у 2023, ні у 2024 році. Хоча торік до цього медзакладу потрапив 141 пацієнт з інсультом, 126 з яких — з ішемічним, у 2024 році — 10 пацієнтів, усі з ішемічним інсультом. Загалом середній показник застосування тромболітичної терапії по Україні становить 10%.

"НСЗУ закуповує певний перелік медичних послуг у надавачів для громадян. І для нас принципово, щоб ці послуги надавалися в повному обсязі та відповідно до умов договору. Вимоги НСЗУ — це не примха, а гарантія того, що медичний заклад дійсно спроможний забезпечити необхідне лікування. Процедура моніторингу дозволяє нам виявляти невідповідності між умовами договору та реальним станом надання медичної допомоги", — зазначила голова Національної служби здоровʼя України.

Позаплановий моніторинг за пакетом "Медична допомога при пологах" показав, що в медзакладах, законтрактованим за цим пакетом у Вінницькій області, дотримуються правильного маршруту пацієнтки під час надання допомоги при передчасних пологах до 34 тижнів.

У той же час у Літинській центральній районній лікарні продовжують приймати пологи, не маючи договору з НСЗУ за відповідним пакетом. У 2024 році в медзакладі прийняли вже 21 пологи.

Також у шести лікарнях плановий моніторинг виявив необґрунтовані електронні медичні записи (ЕМ3) щодо перебування пацієнтів тривалістю одна доба за пакетом "Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій". Таким чином заклади намагалися отримати більші оплати.

Серед них:

  •  Подільський регіональний центр онкології - 302 (EM3);
  •  Вінницька обласна клінічна лікарня ім. М. І. Пирогова - 200 ЕМ3;
  •  Вінницька міська клінічна лікарня N°1 - 93 EM3;
  • Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня ім. акад. О.Ющенка - 77 НМ3;
  • Вінницька обласна дитяча клінічна лікарня - 61 ЕМ3;
  • Гайсинська центральна районна лікарня - 61 ЕМ3.

Автоматичний моніторинг дозволяє виявляти маніпуляції з даними та запобігати нецільовому використанню коштів Програми медичних гарантій. Цим медзакладам НСЗУ перерахує кошти, отримані за відповідним пакетом.

Підписуйтеся на новини Суспільне Вінниця у Facebook, Telegram, Viber, Instagram та YouTube

На початок