Зростання смертності й неналежні умови: в ОВА прокоментували порушення у будинку-інтернаті на Вінниччині

Зростання смертності й неналежні умови: в ОВА прокоментували порушення у будинку-інтернаті на Вінниччині

Важливо
Кадри з Яришівського будинку-інтернату
Кадри, зроблені під час перевірки у Яришівському психоневрологічному будинку-інтернаті. Ігор Олійник, представник уповноваженого ВРУ з прав людини на Вінниччині

На Вінниччині за ініціативи омбудсмана України Дмитра Лубінця перевірили ймовірні порушення прав людини у Яришівському психоневрологічному будинку-інтернаті, що в Могилів-Подільській громаді. Йдеться про зростання смертності у закладі, неналежні умови проживання підопічних та ненадання медичної допомоги пацієнту із хворою ногою.

Як коментують цю ситуацію уповноважені особи та що говорять у Вінницькій ОВА, дізналося Суспільне.

Що відомо про перевірку

Інформацію про порушення в закладі оприлюднили на Facebook-сторінці Офісу Омбудсмана за результатами перевірки Національної сервісної служби від 27 лютого.

25 березня заклад відвідав регіональний представник уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Вінницькій області Ігор Олійник, який також заявив про низку порушень.

"Частина підопічних закладу під час відвідування перебували в занедбаному стані та потребували термінового санітарно-гігієнічного догляду, мали зношений одяг. Водночас у ході відвідування були виявлені порушення прав підопічних на гідні та безпечні умови перебування, частина ліжок застарілі з панцирною сіткою", — написав Ігор Олійник.

Він також зазначив, що моніторингова група виявила підопічного зі збільшеними розмірами лівої нижньої кінцівки, який потребує негайної госпіталізації:

"При спілкуванні підопічний скаржиться на постійний біль та важкість пересування. Відсутність належного знеболення та лікування призводить до порушення права людини на належне поводження".

У Вінницькій ОВА порушення в закладі частково спростували

Як повідомила Суспільному перша заступниця начальника обласної військової адміністрації Наталя Заболотна, вагомих порушень у Яришівському психоневрологічному будинку-інтернаті у Вінницькій ОВА не бачать.

За її словами, стан пацієнта із відповідною хворобою кінцівки, про якого йшла мова – задовільний. Чоловік мешкає в закладі 10 років та весь цей період перебуває під цілодобовим медичним спостереженням фахівців.

"Враховуючи специфіку хвороби, нога пацієнта перебуває в контрольованому стані, немає нагноєння, немає запалення, загроза життю відсутня. Він постійно отримує належне лікування та консультування не лише сімейного лікаря, з яким у нього укладена декларація, але й хірурга, судинного хірурга та дерматолога", — сказала Наталя Заболотна.

Нога пацієнта Яришівського психоневрологічного будинку-інтернату
Нога пацієнта Яришівського психоневрологічного будинку-інтернату. Ігор Олійник, представник уповноваженого ВРУ з прав людини на Вінниччині

Вона зазначила, що всі підопічні забезпечені необхідними лікарськими препаратами.

"Зараз у закладі проживають сто п'ятдесят людей, включно з ВПО. Усі мають інвалідність, у кожного — укладена декларація з сімейним лікарем Яришівського центру первинної медико-санітарної допомоги. Усі мають актуальні результати повного медичного догляду, лікарські засоби та засоби гігієни. Ліки всіх груп є у наявності, включно зі знеболювальними, протизапальними, противірусними та специфічними препаратами за діагнозами клієнтів", — сказала Заболотна.

Умови проживання підопічних Яришівського психоневрологічного будинку-інтернату
Умови проживання підопічних Яришівського психоневрологічного будинку-інтернату. Ігор Олійник, представник уповноваженого ВРУ з прав людини на Вінниччині

Також вона додала, що в межах норми й цифра смертності пацієнтів. Середній показник смертності у Яришівському психоневрологічному будинку-інтернаті за два роки та три місяці — 13 осіб. Більшість з них — люди похилого віку.

"Цифра не відрізняється від показників у інших інтернатних закладах Вінниччини. У період з 2022 по 2024 роки у закладі померли 27 клієнтів. Так, це правда. Але варто зазначити, що вказані особи – це люди похилого віку, яким понад шістдесят, навіть сімдесят, і близько вісімдесяти років, які перебували в закладі тривалий період свого життя. По кожному з них є висновок судово-медичної експертизи", — розповіла Наталя Заболотна.

Сховище у Яришівському психоневрологічому будинку-інтернаті
Сховище у Яришівському психоневрологічому будинку-інтернаті. Ігор Олійник, представник уповноваженого ВРУ з прав людини на Вінниччині

Тепер в ОВА очікують на офіційний звіт за результатами перевірки регіонального представника уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Вінницькій області Ігоря Олійника.

"Коли він буде надісланий Вінницькій військовій адміністрації для перевірки й виправлення усіх тих недоліків, які, можливо, додатково будуть вказані, або ті, які заявлені – буде створена комісія. Вона виїде на місце і відпрацює по кожному з недоліків. Також потрібно буде поінформувати Офіс Уповноваженого про їх виправлення", — підсумувала Наталя Заболотна.

На початок